Проконтролюємо Себе Самі : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Проконтролюємо Себе Самі

 

Важливим компонентом лікування цукрового діабету є контроль за вмістом глюкози в крові і в сечі, а також кетонових тіл у сечі. Це означає, що хворий повинен проводити аналізи на вміст глюкози в крові кожен день і реєструвати свої результати. Якщо таке дослідження може бути кілька обтяжним для хворого, слід використовувати аналіз сечі на визначення глюкози, що переноситься безболісно і дає достатній орієнтир хворому для оцінки свого самопочуття. Безумовно, визначення кількості глюкози в крові є більш точним і об'єктивно вказує на стан хворого. Зазвичай таке дослідження більш інформативно при проведенні його натщесерце і перед сном.

Проведення аналізів, реєстрація результатів і використання їх для необхідних змін дози інсуліну допомагають хворому на цукровий діабет добре самоконтролировать свій діабет, а також визначити методи лікування перш, ніж виникнуть більш серйозні ускладнення.
Ці заходи підказують, як змінювати план харчування і фізичну активність.

САМОКОНТРОЛЬ РІВНЯ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ

Вимірювання вмісту глюкози безпосередньо в крові - найкращий спосіб перевірки стану цукрового діабету. Воно дає можливість знати, на якому рівні знаходиться кількість глюкози в крові у момент проведення аналізу.

Для вимірювання вмісту глюкози в крові можна скористатися двома методами: візуальне тестування і застосування аналізатора глюкози.

ВІЗУАЛЬНЕ ТЕСТУВАННЯ

Застарілий метод. При візуальному тестуванні краплю крові наносять на тестуючу смужку. Почекавши певний час, стирають або промокають цю краплю крові. Знову почекавши, зіставляють колір кінчика тестуючої смужки з кольоровою шкалою, яка показує, скільки глюкози в крові.

Щоб перевірити вміст глюкози в крові методом візуального тестування, проробляють наступне:

 1. вимийте руки;
 2. уколов кінчик пальця;
 3. стисніть кінчик пальця і видавіть велику краплю крові;
 4. переверніть палець краплею вниз над кінчиком тестуючої смужки;
 5. тримайте палець над кінчиком тестуючої смужки;
 6. розмажте краплю по всьому кінчика тестуючої смужки;
 7. зачекайте належний час;
 8. промокніть або зітріть кров з кінчика смужки;
 9. зачекайте належний час;
 10. піднесіть смужку до цифровою шкалою на флаконі, знайдіть цифру, яка відповідає збігається кольором на смужці і на шкалі.

Цю цифру занесіть в журнал обліку аналізів та ін'єкцій інсуліну - документи самоконтролю, які повинні бути у кожного хворого!

ТЕСТУВАННЯ З ЗАСТОСУВАННЯМ АНАЛІЗАТОРА ГЛЮКОЗИ

Якщо хворий користується аналізатором глюкози , то як і при візуальному тестуванні, потрібно нанести краплю крові на тестуючу смужку, виконавши описані пункти 1 - 7 при візуальному тестуванні (див. вище), а потім помістити смужку в спеціальний прилад - аналізатор глюкози, на екрані якого висвічується результат аналізу.

АНАЛІЗ СЕЧІ НА ГЛЮКОЗУ

Ми вже пояснювали, що при високому вмісті глюкози в крові організм намагається від неї позбутися. Кров циркулює через нирки, які фільтрують глюкозу з крові в сечу. Якщо у хворого високий вміст глюкози в сечі, значить, воно також висока і в крові. У такому разі може знадобитися змінити дозу інсуліну або протидіабетичних таблеток, або змінити дієту і фізичні навантаження.
Для перевірки сечі на вміст глюкози можна використовувати аналітичний аналізатор та тестовою смужку. При цьому треба:

 • включити прилад, вставити смужку;
 • встановити пробу (не треба витирати смужку);
 • точні результати отримаєте за 45 секунд.

АНАЛІЗ СЕЧІ НА КЕТОНОВІ ТІЛА

Ми вже пояснювали, що кетонові тіла, що утворюються в тканинах і потрапляють в кров, коли організм не може отримати достатньо енергії від глюкози і починає використовувати жир для вироблення енергії. Коли жир розпадається в ході цього процесу, кетонові тіла виділяються в кров, по мірі їх накопичення вони потрапляють в сечу. Зазвичай це означає, що хворому необхідний інсулін в більшій дозі. Високий вміст глюкози і кетонових тіл в крові називається, як ми вже пояснювали, кетоацидозом.

Аналіз сечі на кетонові тіла слід проводити у випадку, коли рівень глюкози в крові вище 240 мг% (13 ммоль/л) або коли високі показники глюкози в аналізі сечі, а також, коли хворий, погано себе почуває або у нього застуда, грип і т.д.
Якщо виявляються в аналізі кетонові тіла, слід звернутися до лікаря, щоб дізнатися, які зміни слід внести в план лікування.

Для визначення кетонових тіл у сечі роблять наступне. Сечу наливають у склянку або підставляють тестуючу смужку під струмінь сечі. Опускають тестуючу смужку в пробу сечі і відразу після змочування виймають. Надлишок сечі із смужки струшують. Вичікують хвилину до зміни забарвлення смужки. Порівнюють забарвлення смужки з кольоровою шкалою. Результат визначення заносять у журнал обліку аналізів та ін'єкцій інсуліну.

ГЛІКОЛІЗІРОВАННОГО ГЕМОГЛОБІНУ

Визначення гликолизированного гемоглобіну - дуже корисний аналіз для хворого на цукровий діабет. Цей аналіз крові показує, як хворому вдавалося регулювати свій діабет протягом попередніх шести-восьми тижнів.
По мірі того як рівень вмісту глюкози в крові підвищується, все більше глюкози з гемоглобіном називається гликолизированным гемоглобіном. Оскільки червоні кров'яні тільця (еритроцити), які несуть гликолизиированный гемоглобін, показують, який був середній рівень вмісту глюкози в крові протягом останніх кількох місяців, цей аналіз допоможе виявити такі упущення в управлінні діабет, які інші аналізи крові і сечі виявити не можуть.

Цукровий діабет ІІ типу

Загальні відомості Всі форми цукрового діабету обумовлені нездатністю адекватно утилізувати глюкозу, головне джерело енергії в організмі. Це далее


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі