Параметри Компенсації, Субкомпенсації І Декомпенсації Вуглеводного Обміну : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Параметри Компенсації, Субкомпенсації І Декомпенсації Вуглеводного Обміну

 

Зазвичай про ефективність лікування цукрового діабету судять за самопочуттям хворих і даними лабораторного дослідження, в першу чергу за рівнем глюкози в крові і наявності глюкози в сечі.

Щоб досягти компенсації вуглеводного обміну, необхідно:

 • дотримуватися дієтичний режим харчування, дотримуючись оптимального співвідношення поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей і вітамінів) у добовому раціоні, виключити всі продукти і напої, що містять легкозасвоювані вуглеводи (глюкозу, цукор), приймати їжу у строго встановлений (одне і те ж) час;
 • дотримуватися режиму фізичних навантажень, прагнути до однакової інтенсивності, тривалості та часу проведення;
 • обов'язково щодня своєчасно приймати інсулін або цукрознижуючі таблетовані препарати.

Добова потреба людини в інсуліні становить приблизно 0,5 одиниць (ОД) на 1 кг ваги тіла.

Для досягнення оптимального рівня глюкози в крові, як правило, недостатнім є одноразове введення інсуліну, у зв'язку з чим добова доза повинна бути розділена на декілька введень (не менше двох - у залежності від виду інсуліну), при цьому найбільш доцільно поєднувати інсулін короткої дії з інсуліном добового (подовженої дії), моделюючи також кількістю і часом прийому їжі.

Розглянемо тепер параметри понять "компенсований", "субкомпенсований" і "декомпенсований" цукровий діабет.

При повній компенсації вуглеводного обміну відсутні спрага, часте сечовипускання, симптоми гіпоглікемії. У хворого гарне загальне самопочуття, рівний настрій, достатньо високий рівень фізичної та інтелектуальної активності, рівні глюкози в крові натще і після їжі нормальні, глюкоза в сечі відсутній.

Критерієм компенсації вуглеводного обміну, є рівень гликолизированного гемоглобіну (фракція гемоглобіну, сполученого з глюкозою), не перевищує 7%.

Також при компенсації обміну речовин нормалізуються показники жирового обміну, в першу чергу нормалізуються тригліцериди плазми крові (не вище 1,7 ммоль/л), кетонові тіла (не більше 0,43 ммоль/л), рівні осмотичного тиску (не більше 290 - 300 ммоль/л) та ін. Наведені вище показники біохімічного контролю не виконуються автоматично і самим хворим. Вони досліджуються тільки в спеціальних лабораторіях і час від часу за вказівкою лікаря. Практично ж самоконтролю підлягає тільки оцінка показників вуглеводного обміну.

Під компенсацією або субкомпенсацией вуглеводного обміну слід розуміти такий стан хворого, коли відсутні скарги, характерні для цукрового діабету (спрага, часте сечовипускання, булімія та ін), зберігається хороше самопочуття, немає гіпоглікемічних реакцій, рівень глюкози в крові натще становить до 8,5 ммоль/л, після їжі-до 10 ммоль/л, гликолизированного гемоглобіну - не вище 9%, а глюкози в сечі - до 5% від цукрової цінності їжі.

Якщо у хворого присутні скарги, властиві цукрового діабету, показники глікемії більш високі натще і після прийому їжі, є втрата глюкози з сечею вище 5% вуглеводної цінності їжі - все це свідчить про декомпенсацію цукрового діабету.

Слід зазначити також, що декомпенсація цукрового діабету може проявитися різким підвищенням рівня молочної кислоти в крові, так званої гиперлактацидемией, аж до критичного рівня розвитку гиперлактацидемической коми. Такий розвиток перебігу цукрового діабету може статися при різкому фізичному перевтомі та недостатньої компенсації вуглеводами і лужними продуктами харчування.

Швидка та різка декомпенсація також може проявитися гиперосмолярной комою, що буває при неадекватному навантаженні вуглеводами протягом короткого проміжку часу і незабезпеченості інсуліном і рідиною (чиста вода).

Зазначені два термінальні стани, що вимагають активного та спеціалізованого лікування по системі реанімаційного надання допомоги під всебічним контролем обміну речовин і всіх показників обміну речовин. ЦЕ ТІЛЬКИ ЛІКАРСЬКА ДОПОМОГА В УМОВАХ СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО АБО РЕАНІМАЦІЙНОГО СТАЦІОНАРУ!

Діабетики частіше хворіють на рак крові

У пацієнтів з цукровим діабетом II типу частіше виникає рак крові, ніж у інших. Це з'ясували американські вчені з госпіталю Міріам, повідомляє портал Medical далее

Принадлежит категории

Уровень сахара в крови


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі