Цукровий діабет як спосіб життя : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Are you interested in playing blackjack online?

Цукровий діабет як спосіб життя

 

Цукровий діабет - досить поширене захворювання. Але пацієнти, які тільки що захворіли і батьки хворих дітей відчувають себе дуже незатишно, якщо не сказати розгублено. Кожний новий пацієнт відчуває почуття покинутості, нерозуміння, а іноді навіть і злості. Дуже важко стає знайти контакт з оточуючими, у сім'ї виникають конфлікти, труднощі, пов'язані безпосередньо з цукровим діабетом. Така ситуація складається тому, що людина з цукровим діабетом або батьки хворої дитини часто не знають як правильно себе вести після виписки з лікарні, де їм поставили діагноз. Існуюча державна система допомоги пацієнтам з цукровим діабетом, на жаль, не завжди може забезпечити їм стан душевного комфорту. І ось тут на допомогу приходять школи для пацієнтів з цукровим діабетом. Що це за школи, звідки вони з'явилися? Давайте вирушимо на невелику екскурсію.

Трохи історії. Цукровий діабет був відомий в Давньому Єгипті ще у 170-му році до нашої ери. Лікарі намагалися знайти способи лікування, але їм не була відома причина хвороби; люди, хворі на цукровий діабет, були приречені на загибель. Так тривало багато століть. Тільки в кінці минулого століття лікарі провели експеримент з видалення підшлункової залози у собаки. Після цієї операції у тварини розвинувся цукровий діабет. Здавалося, що причина цукрового діабету стала зрозумілою, але пройшло ще багато років, перш ніж у 1921-му році в місті Торонто, молодий лікар і студент медичного факультету виділили особливу речовину з підшлункової залози собаки. Виявилося, що ця речовина знижує рівень цукру в крові у собак, хворих на цукровий діабет. Це речовина назвали інсуліном. Вже в січні 1922 року перший пацієнт з цукровим діабетом почав отримувати ін'єкції інсуліну і це врятувало йому життя. Минуло два роки після відкриття інсуліну, і один молодий лікар з Португалії, який лікував пацієнтів з цукровим діабетом, задумався над тим, що цукровий діабет-це не просто хвороба, а особливий стиль життя. Щоб його засвоїти, пацієнту необхідні міцні знання про своєму захворюванні. Тоді і з'явилася перша в світі школа для пацієнтів з цукровим діабетом. Зараз таких шкіл існує безліч. По всьому світу пацієнти з цукровим діабетом та їх родичі мають можливість отримувати знання про своєму захворюванні і це допомагає їм бути повноцінними членами суспільства. Такі школи тепер є і в нашій країні. Школа психофізичної саморегуляції для пацієнтів з цукровим діабетом діє в Москві з 1989-го року. Тепер, коли Ви зробили невелике історичне подорож, ми можемо приступити до обговорення всіх тих питань, які так хвилюють пацієнтів з цукровим діабетом та їх родичів.

Що таке цукровий діабет? Спробуйте відповісти на це питання самі. Що в першу чергу запропонував Вам доктор, коли Ви вперше звернулися до нього за допомогою? Ви напевно здавали аналіз крові і сечі. І в крові і в сечі виявилося дуже багато цукру. Тоді стало ясно, що у Вас цукровий діабет. У здорових людей цукор в крові знаходиться в досить суворих межах, а в сечі його немає зовсім. У пацієнтів з цукровим діабетом вміст цукру в крові постійно (хронічно) підвищений і при цьому цукор виділяється з сечею. Отже, цукровий діабет - це хронічно підвищений цукор в крові. Саме таке визначення дають цього захворювання в усьому світі. Чому? Та тому, що всі ускладнення, які з сахарньхм діабет, виникають саме „завдяки" високому рівню цукру в крові. Якщо Ви навчитеся керувати своїм організмом настільки добре, що цукор в крові практично весь час буде залишатися на нормальному рівні, то діабет з хвороби перетвориться в особливий спосіб життя. Саме спосіб життя, а не хвороба. Тільки при такому способі життя, можна уникнути всіх ускладнень, пов'язаних з цукровим діабетом. Цей образ життя буде відрізнятися в залежності від того який тип цукрового діабету у Вас. Ви напевно вже знаєте про існування двох різних типів цукрового діабету. Перший тип - інсулінозалежний, розвивається у людей зі зниженою виробленням інсуліну. Найчастіше він з'являється в ранньому віці: у дітей, підлітків, молодих людей. Але це не означає, що цукровий діабет першого типу (инсулинзависимыи) буває тільки у молодих. Про причини розвитку цукрового діабету першого типу ми поговоримо пізніше. При цьому типі цукрового діабету паииент повинен постійно вводити собі інсулін.

Другий тип - інсуліннезалежний, виникає іноді навіть при надлишку інсуліну в крові. Але і при цьому типі цукрового діабету інсуліну недостатньо для нормалізації рівня цукру в крові. Цей тип цукрового діабету з'являється в зрілому віці, часто після 40 років. Його розвиток пов'язаний з підвищеною масою тіла. При другому типі цукрового діабету необхідно змінити дієту, збільшити інтенсивність фізичних навантажень і злегка схуднути для того, щоб позбутися від захворювання. Абсолютно недостатньо лише приймати таблетки. Швидше всього ускладнення, пов'язані з високим рівнем цукру в крові будуть розвиватися, якщо не виконувати всі рекомендації по способу життя з цукровим діабетом другого типу.

Чому рівень цукру в крові підвищується? У пацієнта з будь-яким типом цукрового діабету підвищений рівень цукру в крові. А якщо в крові є „зайвий" цукор, то значить його десь не вистачає. Де? В клітинах нашого організму, яким глюкоза (цукор) вкрай необхідна в якості енергії. Глюкоза для клітин - це все одно, що дрова для грубки або бензин для автомобіля. Але потрапити в клітку глюкоза може тільки за допомогою інсуліну. Якщо інсуліну недостатньо, то цукор, потрапивши в кров з кишечника або з печінки, так і залишається в крові. Але клітини при цьому голодують. Важливо зрозуміти, що почуття голоду при цукровому діабеті виникає не від нестачі харчування, а від того, що клітинам не вистачає глюкози внаслідок відсутності інсуліну. Уявіть собі людину, якого посадили в скляний акваріум і пустили плисти по річці в жарку погоду. Людина помре від спраги незважаючи на те, що навколо повно води, оскільки ця вода не може проникнути всередину акваріума. Те ж відбувається і з клітинами організму: навколо повно цукру в крові, а клітини голодні. А як можна знизити цукор крові? Єдиним речовиною, яка може знизити рівень цукру в крові є інсулін.

Що таке інсулін?Інсулін - це білковий гормон,, який виробляється в підшлунковій залозі особливими клітинами. У людини без цукрового діабету в кров, за принципом зворотного зв'язку, постійно надходить необхідну кількість інсуліну. Тобто при підвищенні рівня цукру в крові підшлункова залоза підсилює секрецію інсуліну, а зниження - зменшує. В крові постійно знаходиться деяка кількість вуглеводів , тому невеликі порції інсуліну безперервно надходять у кров з підшлункової залози. Після прийому їжі, що містить вуглеводи, в кров відразу потрапляє багато глюкози , тоді з підшлункової залози виділяється додаткова кількість інсуліну. Тобто інсулін виробляється і надходить у кров відповідно до змін рівня цукру в крові. Це своєрідний „автопілот" підшлункової залози. Ваш „автопілот" на жаль відмовив, але у Вас є можливість допомагати своєму організму за допомогою дотримання певних правил, які будуть відрізнятися один від одного залежно від того, який тип цукрового діабету (інсулінозалежний або інсуліннезалежний) у Вас. Але перш ніж обговорювати відмінності цих двох типів цукрового діабету ми з'ясуємо загальні моменти, що стосуються причин, що впливають на рівень цукру в крові.

Як інсулін діє на рівень цукру в крові? Деякі пацієнти кажуть, що інсулін розкладає цукор в крові. Це неправильно. Якби таке відбувалося, то ми могли б спокійно пити чай з цукром, попередньо налив в чашку інсулін. Але дія інсуліну набагато складніше. В організмі інсулін допомагає цукру потрапити з крові в клітину, як ключ від квартири допомагає господареві відкрити замок на двері і потрапити додому. Коли немає інсуліну, цукор залишається в крові і не потрапляє в клітини. Клітини організму при цьому голодують і людина відчуває почуття голоду. Пацієнту з першим типом цукрового діабету при високому рівні цукру в крові і відчутті голоду, необхідно зробити додаткову ін'єкцію інсуліну, а не приймати їжу, оскільки прийом додаткових вуглеводів при відсутності інсуліну не призведе до насичення. Чим більше Ви будете їсти, тим більшим буде рівень цукру в крові, а відчуття голоду не зменшиться. Тільки додатковий інсулін може допомогти глюкози потрапити в клітини і це позбавить Вас від почуття голоду. „Але ж ми не робимо собі ін'єкції інсуліну!" - скажуть пацієнти з другим типом цукрового діабету. „Як же нам чинити в разі, коли цукор в крові високий, а ми відчуваємо почуття голоду?" Ви повинні діяти наступним чином: якщо неможливо терпіти голод, то можна їсти такі продукти, які не підвищать рівень цукру в крові і не додадуть до Вашого раціону додаткових калорій. Від надлишкових калорій людина поправляється, а надмірна вага - це основна причина цукрового діабету другого (інсулінонезалежного) типу). До низькокалорійним продуктам відносяться овочі: капуста або помідори, наприклад. Так, що при сильному відчутті голоду і підвищеному цукрі крові пацієнти з інсуліннезалежний цукровий діабет повинні вгамовувати свій голод овочевим салатом (без масла, сметани або майонезу), а не бутерброди або кашу. Пацієнти з інсулінзалежним типом цукрового діабету часто запитують: „Можна вводити інсулін не за допомогою уколів, а за допомогою таблеток, наприклад?" На жаль, це поки що неможливо. Інсулін - це білковий гормон, який при потраплянні в шлунок перетравлюється (руйнується), і виконувати свої функції вже не може. З часом, напевно, будуть створені і інші способи введення інсуліну в організм людини. Нині над цим працюють вчені в усьому світі. Але зараз інсулін можна вводити лише за допомогою підшкірних ін'єкцій.

Звідки в крові береться цукор? Існує два джерела підвищення цукру в крові: вуглеводи, які поступають з їжею глюкоза, яка потрапляє в кров з печінки. Печінка є складом (депо) цукру в організмі. не можна домогтися зниження рівня цукру в крові лише обмеженням споживання вуглеводів. В таких умовах печінка просто посилить викид цукру в кров, а рівень цукру в крові все одно залишиться високим. Рівень цукру в крові не підвищується вище норми. Але так відбувається тільки в присутності достатньої кількості інсуліну Якщо в крові немає достатньої кількості інсуліну рівень цукру в крові після їжі не знижується і виходить за межі норми. Чим більше вуглеводів надходить з їжею, тим сильніше підвищується рівень цукру в крові.

Який рівень цукру в крові вважається нормальним? Для людей без цукрового діабету рівень цукру в крові натще становить 3.3-5.5 ммоль/л або 60-100 мг%. Після їди рівень цукру в крові у людини без цукрового діабету підвищується до 7,8 ммоль/л (але не вище).

Межі нормального рівня цукру в крові коливаються від 3.3 до 7,8 ммоль/л

При збереженні високого рівня цукру в крові клітини організму голодують, людина відчуває спрагу, слабкість, швидко стомлюється, стає нездатним виконувати навіть звичайну роботу, сильно худне. Якщо рівень цукру в крові тривалий час перевищує нормальний, то починають розвиватися різні ускладнення цукрового діабету, які не виникають, якщо рівень цукру в крові залишається в нормі. Пацієнти з першим типом цукрового діабету регулюють рівень цукру в крові за допомогою ін'єкцій інсуліну. Пацієнти з другим типом цукрового діабету для регуляції рівня цукру в крові повинні дотримуватися дієти та режиму фізичних навантажень, що дозволить знизити масу тіла і відмовитися від таблеток. „От і добре" - скаже який-небудь повний пацієнт з другим типом цукрового діабету -„якщо мені треба схуднути, то нехай цукор в крові залишається високим і я буду худнути. На початку захворювання я важив на 10 кг більше, а тепер схуд." Таке судження неправильно. Зрозумійте, що є два види схуднення: „гарне" та „погане". В хорошому випадку зниження маси тіла відбувається за рахунок обмеження споживання калорій з їжею і збільшення витрачання калорій при фізнагрузок. При цьому клітини звільняються від надлишку жирів, і відновлюється чутливість до інсуліну. У найгіршому випадку схуднення відбувається внаслідок втрат енергії (цукор виходить з організму) і м'язової маси, крім того розвиваються ускладнення цукрового діабету, пов'язані з високим рівнем цукру в крові.

Чому цукор потрапляє в сечу? При підвищенні цукру вище норми виникає стан, при якому людина відчуває постійну спрагу і виділяє велику кількість сечі. Спрага виникає тому, що з організму йде багато рідини. Наші нирки працюють як фільтр, завдання якого-виводити з організму шкідливі речовини і затримувати корисні. Поки рівень цукру в крові залишається в нормі нирки не виділяють його в сечу. Коли цей рівень перевищує норму, нирки не можуть утримувати в крові „зайвий" цукор і він починає проникати в сечу. Але цукор може виділитися з організму тільки разом з рідиною, в якій він розчинений. Тому-то і виникає спрага: кожний грам глюкози, виділяється з сечею, „відводить" слідом за собою певну кількість води (13-15 р.). Недолік рідини в організмі повинен бути заповнений, тому ті пацієнти, рівень цукру в крові у яких підвищений, відчувають сильне почуття спраги. . Поки рівень цукру в крові залишається в нормі, цукор в сечі не потрапляє. Але як тільки цукор в крові підвищується вище певного рівня (-10 ммоль/л) - цукор „йде" в сечу. Чим більше цукру виділилося з сечею, тим менше енергії для життя отримали клітини організму, тим більшим буде відчуття голоду і спраги.

Мінімальний рівень цукру в крові , при якому цукор з крові починає проникати в сечу називають нирковим ПОРОГОМ.

В середньому рівень ниркового порогу становить 9-10 ммоль/л. Але у всіх людей цей рівень різний. Рівень ниркового порогу змінюється в плині життя: низький у дітей, під час важких захворювань або при вагітності, знижується у літніх людей. Кожен пацієнт з цукровим діабетом повинен знати свій рівень ниркового порогу. Ви не повинні допускати, щоб глюкоза, яка життєво необхідна клітин Вашого організму, йшла з нього разом з сечею. Це все одно, що заливати бензин в дірявий бензобак автомобіля. Скільки не наливайте - машина не поїде. Варто тільки знизити рівень цукру в крові, як припиниться схуднення, зникне спрага, кількість виділеної сечі стане звичайним, покращиться самопочуття і працездатність. Встановити свій рівень ниркового порогу можна за допомогою простої таблиці, яку треба кілька разів заповнити. У ній буде всього два показника: рівень цукру в крові і рівень цукру в тридцятихвилинної сечі. Що таке трипдатиминутная сеча? Ви повинні спорожнити сечовий міхур. Ця сеча не потрібна. Потім Ви вимірюєте рівень цукру в крові і заносите результат у першу колонку таблиці. Через 30-ть хвилин Ви збираєте нову порцію сечі і вимірюєте рівень цукру в ній. Цей показник Ви заносите в другу колонку. Через кілька вимірів Вам стане ясно - при якому рівні цукру в крові він починає потрапляти в сечу. Треба пам'ятати, що кожна людина - індивідуальність, тому єдиного критерію бути не може. У нормі рівень ниркового порогу коливається від 8,5 до 11 ммоль/л. В будь-якому випадку Ви повинні обов'язково встановити рівень свого ниркового порогу.

Подивіться на таблицю.
Цукор крові, ммоль/л Цукор сечі, %
9,7 0,5
10 1
9,2 0

При рівні цукру в крові, який дорівнює 10 ммоль/л, рівень цукру в сечі становить 1%. Значить, нирковий поріг вже перевищено, оскільки в сечі багато цукру. При рівні цукру в крові, що дорівнює 9,2 ммоль/л, цукру в сечі немає зовсім; отже, рівень цукру в крові нижче рівня ниркового порогу. А ось при рівні цукру в крові, що дорівнює 9,7 ммоль/л, у крові з'явилися сліди (0,5%) цукру. Отже, рівень ниркового порогу в нашому прикладі дорівнює 9,5 - 9,7 ммоль/л

Намагайтеся, щоб рівень цукру в крові не перевищував рівень вашого ниркового порогу.

Поява ацетону в сечі небезпечно, оскільки кетонові тіла (ацетон) отруюють організм і викликають такий стан, як кетоацидоз, яке може призвести до втрати свідомості (комі) і навіть до смерті.

Грамотний пацієнт в ста відсотках випадків може уникнути появи ацетону в сечі і не допустить розвитку коми,

Ацетон з'являється у крові при підвищенні рівня цукру в крові до 13.5 - 16.7 ммоль/л і/або при підвищенні цукру в сечі вище 3%. Якщо при самоконтролі Ви виявили, що рівень цукру в сечі або у крові вище цих двох показників, то Ви неодмінно повинні встановити наявність чи відсутність ацетону в сечі, так як при високому рівні цукру без ацетону і при появі ацетону Ваша тактика поведінки буде різною. Іноді при появі ацетону в сечі пацієнти п'ють содовий розчин або роблять клізми з содою і т.д., не збільшуючи при цьому дозу інсуліну. Такі пацієнти погано уявляють собі основну причину появи ацетону в сечі. Погодьтеся, що перш, ніж лікувати від пневмонії людини, що впав в ополонку, треба його з цієї ополонки витягнути, а вже потім підбирати антибіотики і жарознижуючі засоби для лікування. Прийом розчину соди виправданий, якщо попередньо Ви зробили собі ін'єкцію інсуліну.

Для пацієнта з цукровим діабетом при появі ацетону в крові і в сечі у першу чергу необхідний інсулін.

При першому типі цукрового діабету пацієнти можуть прожити довгі роки не маючи ніяких ускладнень, вміючи правильно дозувати інсулін і стежачи за рівнем цукру в крові.

Зниження рівня цукру в крові нижче 3,3 ммоль/л називається гіпоглікемією. При тривалої гіпоглікемії в крові і сечі може також з'явитися ацетон. У разі гіпоглікемії Ви повинні з'їсти певну кількість вуглеводів . Гіпоглікемія не завжди буває справжньою. Якщо протягом тривалого часу рівень цукру набагато перевищує нормальний, а потім різко знижується до норми або до значень, не набагато перевищують рівень ниркового порогу, то може виникнути стан так званої „помилкової" гіпоглікемії.

Чому виникає "помилкова гіпоглікемія"? Справа в тому, що організм звикає до постійно підвищеного рівня цукру в крові та на нормальний рівень цукру реагує як на гіпоглікемію. Ви відчуваєте слабкість, тремтіння в кінцівках. Але в цій ситуації прийом додаткових вуглеводів непремлем, оскільки рівень цукру в крові підвищений. Встановити істинність або хибність гіпоглікемії можна тільки за допомогою вимірювання рівня цукру в крові. Якщо такої можливості немає, то при появі подібних симптомів все-таки необхідно з'їсти 3-4 шматка цукру (це дозволить Вам уникнути цієї гіпоглікемії) . Ось чому Вам так необхідно вимірювати рівень цукру в крові: Ви повинні в кожен момент часу знати, що саме відбувається з Вашим організмом. Тільки самоконтроль дозволить Вам вести таке життя, яку Ви хочете, незважаючи на цукровий діабет. Ацетон з'являється в крові при цукровому діабеті першого типу. При другому типі цукрового діабету появи ацетону не відбувається. Тому що при другому типі цукрового діабету інсуліну в крові надлишку.

Що таке „нормальну вагу"? З населення нашої країни 30% має надлишкову вагу. А яким повинен бути вагу для того, щоб не розвинувся цукровий діабет другого типу? Існує проста формула: Зростання - 100 = вагу. Для жінок з отриманої цифри необхідно ще відняти 10%. Якщо Ваш зріст, приміром 165 см, вага повинна бути не більше 65 кг, якщо Ви чоловік. Якщо Ви жінка, то при такому зростанні Вам „покладено" не більше 55, 5 кг. Відкиньте Ваші забобони. Підвищена вага не додає солідності, а скорочує термін Вашого життя. Людина, яка вміє підтримувати себе у формі викликає більше поваги і довше живе, ніж той, хто разом з „солідним животиком" придбав масу захворювань. Іноді буває достатньо скинути п'ять-шість кілограмів і всі симптоми цукрового діабету зникають. Тому починати стежити за своєю вагою треба негайно, якщо у Вас встановлений цукровий діабет другого типу. Не треба думати, що прийом таблеток при другому типі цукрового діабету вирішує всі Ваші проблеми. Ви, напевно, чули про пацієнтів, яким після тривалого часу лікування цукрознижувальними препаратами призначали інсулін. Звичайно, таблетки можуть „змусити" підшлункову залозу деякий час працювати з подвоєною силою, але цей тендітний орган не зможе довго витримати такий напружений режим. Швидше за все, через деякий час вона видихається, як втомлений чоловік, якого примушують працювати без вихідних на протязі довгого часу. Тоді вона взагалі перестане виробляти інсулін. А в цьому випадку Вам буде потрібно вводити його ззовні, тобто робити собі уколи, як і пацієнтам з першим (інсулінзалежний) типом цукрового діабету. Якщо таке станеться, то зниження ваги вже не допоможе підшлунковій залозі відновити втрачені функції. Задайте собі питання: „Якщо я так ставлюся до свого здоров'я, то як я ставлюся до своїх справах? а Пам'ятаєте, що пацієнти з другим типом цукрового діабету можуть взагалі позбутися свого захворювання, якщо відрегулюють систему живлення і режим фізичних навантажень, що дозволить знизити масу тіла.

Як здійснювати самоконтроль? Пацієнтам з першим типом цукрового діабету необхідно контролювати рівень цукру в крові. Контроль за цукром крові необхідний всім без винятку пацієнтам, які знаходяться на інсулінотерапії. Робити це можна за допомогою смужок, покритих хімічним реактивом, безпосередньо перед ін'єкцією інсуліну. При користуванні смужками або приладами для вимірювання рівня цукру в крові необхідно суворо дотримуватися інструкції, оскільки неправильне виконання процедури може призвести до отримання неточних результатів. Тому будьте уважні, читаючи інструкцію. Контролюйте час за годинником із секундною стрілкою (при користуванні реактивними смужками). Якщо потрібно промакнуть кров із смужки, то необхідно робити це за допомогою вати або серветки. Важливо, щоб серветка була гладкою, тобто не мала опуклого малюнка. В іншому випадку результати вимірювання можуть виявитися неточними, особливо, якщо Ви користуєтеся приладом для визначення рівня цукру в крові. В даний час існують прилади для визначення рівня цукру в крові, які не вимагають від пацієнта ні промокання крові із смужки, ні контролю часу. Необхідно лише нанести краплю крові на поверхню смужки; і протягом 30-120 секунд автоматично виміряє і покаже на табло рівень цукру в крові. Простота і зручність використання виводять такі прилади на перше місце серед інших засобів самоконтролю. Вам потрібен тільки прилад і кілька смужок; та на протязі всього дня Ви будете мати можливість швидко і точно визначити рівень цукру в крові, що, безсумнівно, дозволить Вам вести більш вільний спосіб життя. Прилади настільки прості, що їх можуть використовувати навіть діти Крім того, існують прилади дуже компактних розмірів, які займають місця не більше, ніж гаманець.

Як правильно взяти кров з пальця? Існують спеціальні автоматичні ручки для проколювання пальця. При користуванні ними ця процедура стає практично безболісною. Якщо немає такої ручки, то запам'ятайте наступне. Найбільш безболісним буде взяття крові з пальця у тому випадку, якщо Ви використовуєте тригранний ланцет, а не такий, яким користуються в поліклініках. Робити укол треба в бічні поверхні пальців (не в „подушечку"). Так взяття крові буде менш болючим. Брати кров для аналізу рекомендують з будь-якого пальця, крім великого і вказівного. Так що не вибирайте собі „улюблений" палець. Беріть кров по черзі з шести пальців на двох руках.

Коли треба вимірювати рівень цукру в крові? Перевірку необхідно робити перед їжею (перед сніданком, перед обідом і перед вечерею). Додатково потрібно контролювати рівень цукру в крові перед сном і в усіх випадках погіршення самопочуття. Ви повинні зрозуміти, що лише щоденна, багаторазовий контроль рівня цукру в крові допоможе Вам скорегувати дози інсуліну відповідно до Вашого способу життя і режиму харчування, т*. Результати десятирічного дослідження, проведеного в Америці, показали, що для досягнення оптимального результату необхідно вимірювати рівень цукру в крові не менше 3-4 разів на добу. Якщо рівень цукру в крові вимірюється рідше, то протягом діабету погіршується. Ваша потреба в інсуліні може бути встановлена тільки за допомогою щоденника самоконтролю, який Вам буде потрібно заповнювати щодня. В цей щоденник заносяться: дані самоконтролю рівня цукру в крові, який ви вимірюєте перед кожним прийомом їжі; кількість введеного інсуліну; кількість хлібних одиниць (обговорюється в наступній статті). Крім того, є окрема графа для запису різних станів, що стосуються цукрового діабету: гіпоглікемія, поява ацетону, підвищення температури або вживання алкоголю.

Якщо Ви вболіваєте вже давно, але не вели щоденник, то починайте це робити негайно. Після декількох місяців Ви встановіть, скільки інсуліну потрібно в кожній конкретній ситуації. Тоді щоденник буде вже не так необхідний. Але в перший час він буде Вашим помічником і суддею. Пацієнтам з другим типом цукрового діабету важливо стежити за рівнем цукру в сечі за допомогою реактивних смужок через 1,5 - 2 години після їжі. Вам важливо знати, що сталося в організмі з тими вуглеводами, які надійшли в організм під час чергового прийому їжі. Якщо в сечі міститься цукор, значить Вам не вдалося налагодити Ваш спосіб життя, який повинен включати в себе низькокалорійну дієту і фізичні навантаження, що допоможе Вам знизити свою вагу і в результаті - позбутися від діабету. Але в складних ситуаціях Ви теж повинні виміряти рівень цукру в крові. Щоденник самоконтролю знадобиться і Вам. Ви повинні записувати калорійність їжі, рівень цукру в сечі(та/або в крові), кількість таблеток. При кожному відвідуванні лікаря необхідно мати з собою щоденник. З його допомогою Ви зможете ефективно обговорити з лікарем проблеми, пов'язані з контролем цукрового діабету.

Чому у мене діабет? Тепер треба торкнутися питань, пов'язаних із причинами розвитку цукрового діабету. Інсулінозалежний цукровий діабет частіше розвивається у юному віці. Але це не означає, що перший тип цукрового діабету розвивається тільки у дітей. Захворювання може початися і в дорослої людини. Ви повинні зрозуміти, що цукровий діабет не розвивається від переїдання солодкого, стресових ситуацій, перевтоми і інших причин. Однією з основних теорій, що пояснюють причини розвитку цукрового діабету є теорія, пов'язана з вірусною інфекцією і спадковою схильністю. Коли вірус попадає в організм людини, то імунна система організму розпізнає чужорідний матеріал і починає виробляти антитіла, які повинні знищити ці віруси. Але при деяких спадкових особливості імунітету, після того, як будуть знищені всі віруси, не відбувається „відключення" захисних сил організму і антитіла продовжують вироблятися. Починається атака на клітини власного організму. У випадку з цукровим діабетом першого типу цими клітинами виявляються в-клітини підшлункової залози. Ті самі, які виробляють інсулін. Клітини гинуть - кількість інсуліну, що виробляється знижується. Коли клітин залишається зовсім мало - з'являються симптоми цукрового діабету: виділення великої кількості сечі, спрага, швидка стомлюваність, слабкість, схуднення, свербіж шкіри, повільне загоєння ран та ін. Але загибель клітин не відбувається миттєво, хоча швидкість її може бути неоднаковою у різних пацієнтів. Якийсь час (може бути, навіть кілька місяців), живі клітини ще справляються із забезпеченням потреби організму в інсуліні, потім, по мірі зменшення кількості цих клітин, знижується і кількість виробленого ними інсуліну. 100% Саме брак інсуліну у підсумку призводить до розвитку цукрового діабету першого типу. Але від моменту попадання вірусу в організм, до того моменту, поки у Вас з'являться симптоми цукрового діабету, іноді проходить досить багато часу. За цей період у Вашому житті можуть статися різні, в тому числі і негативні події, які на розвиток цукрового діабету не справили ніякого впливу, але були психологічно дуже значущими для Вас. Не слід пов'язувати виникнення і розвиток цукрового діабету з цими причинами - навіть якщо б у Вашому житті не відбулося жодних подій - цукровий діабет все одно міг би з'явитися.

Роль спадковості. Запам'ятайте, що успадковується не сам цукровий діабет, а лише схильність до нього. Тобто, навіть, якщо є схильність, цукровий діабет може не розвинутися.

Багато пацієнти з другим типом цукрового діабету говорять про те, що оскільки їхні родичі були хворі на цукровий діабет в зрілому віці, то і їм „сам бог велів" і позбутися від своєї хвороби вони не зможуть. Це неправильне судження. Дуже багато людей з тих, чиї батьки в зрілому віці були хворі на цукровий діабет другого типу, не мають цього захворювання, оскільки зберігають нормальну масу тіла. Цукровий діабет ніколи не проявиться, якщо Ви постараєтеся зберегти масу тіла в нормі. І при першому типі цукрового діабету успадковується не сам цукровий діабет, а лише схильність до нього. Тобто, навіть якщо ніхто з родичів хворого сам не мав цукрового діабету, то кожен з батьків може мати у своєму генотипі ген, що призводять до розвитку цукрового діабету. Це не означає, що всі діти в родині будуть хворі на цукровий діабет. Швидше за все, інші діти будуть здорові, оскільки ймовірність того, що батько з інсулінзалежним цукровим діабетом передасть дитині такий ген дуже мала (3-5%) - детальніше у статті про вагітність при цукровому діабеті. Відомі випадки, коли із двох близнюків (у яких генетична інформація, отримана від батьків, абсолютно ідентична), хворів на цукровий діабет тільки один, а інший залишався здоровим. Так що навіть при наявності в генотипі генів людини, що привертають до розвитку цукрового діабету, захворювання може ніколи не виникнути, якщо людина не зустріне певний вірус.

Профілактика. Профілактики цукрового діабету першого (інсулінозалежного) типу немає. Це означає, що Ви не могли що-небудь зробити або не зробити, щоб не було цукрового діабету. Якщо в сім'ї є родичі, які мають цукровий діабет першого типу, то постарайтеся гартувати свою дитину, оскільки простудні захворювання частіше вражають і важче протікають у дітей та підлітків з ослабленим імунітетом. Але і загартований дитина може захворіти на цукровий діабет, просто у нього ризик захворювання буде нижче, ніж у незагартованої.

При другому типі цукрового діабету можлива профілактика. Якщо хтось із Ваших батьків страждав ожирінням і цукровим діабетом другого типу, то Ви повинні ретельніше стежити за своєю вагою і не допускати, щоб у Вас розвинулося ожиріння. У цьому випадку діабету не буде.

чи Можна вилікувати цукровий діабет? Останнє питання, яке ми хочемо торкнутися , стосується альтернативних методів лікування цукрового діабету. Багато „цілителі" обіцяють позбавити пацієнтів від цього захворювання. Не варто застосовувати недосліджені методи. У всьому світі пацієнтів з інсулінзалежним типом цукрового діабету роблять собі ін'єкції інсуліну, а пацієнти з другим типом цукрового діабету стежать за дієтою і знижують свою вагу. Перевірки різних „альтернативних методів" показують, що вони не корисні, а часто шкідливі.

При першому типі цукрового діабету не існує жодних методів лікування, крім інсуліну. Перш, ніж зважитися на експеримент над своїм організмом, згадаймо ще раз, що глюкоза клітинам потрібна, як повітря; і що потрапити в клітини вона може тільки за допомогою інсуліну. Що замінить Вам інсулін на сеансі гіпнозу або при лікуванні травами? Нічого. Дуже часто „цілителі" приймають на „лікування" пацієнтів тільки на першому році захворювання. Вони користуються Вашим незнанням ситуації. Кількість ендогенного інсуліну в крові Справа в тому, що в той момент, коли вперше виявляється підвищення рівня цукру в крові, ставиться діагноз цукрового діабету і призначається інсулінотерапія, в організмі ще є близько 10 % клітин, які виробляють свій інсулін (ендогенний). Але цих клітин мало, і вони зі своїми функціями не справляються, крім того їх число продовжує скорочуватися внаслідок тих процесів, які описані вище. З початком надходження інсуліну ззовні, з цих клітин знімається додаткове навантаження і вони, „відпочивши", починають робити трохи більшу кількість інсуліну. У цей період доза інсуліну, яку Ви вводите собі самі, може зменшитися. Іноді навіть відпадає необхідність у щоденних ін'єкціях. Цей процес виникає в перший рік захворювання. Такий стан називають „медовим місяцем". У деяких пацієнтів він тривалий, а в деяких дуже короткий. Це індивідуально. Але якщо в період до початку „медового місяця" пацієнт звертається до альтернативної медицини, то „цілитель" вказує на початок „медового місяця" як на початок „чудесного одужання". На жаль це стан ніколи не буває тривалим. Рано чи пізно дози інсуліну знову зростуть. „Цілителі" ж починають в цьому випадку говорити про „згубний вплив традиційної медицини", оскільки пацієнту знову призначили інсулін. Сучасна діабетологія рекомендує навіть в період „медового місяця" все-таки робити ін'єкції інсуліну, щоб зняти навантаження з „залишилися в живих" кліток, що виробляють інсулін, і тим самим продовжити їх життя. Нам зрозуміло Ваше прагнення вилікувати цукровий діабет і відмовитися від щоденних ін'єкцій інсуліну, особливо в тому випадку, якщо у Вас хвора дитина. Але це неможливо. Єдиний правильний шлях - це шлях до способу життя з цукровим діабетом. Не варто витрачатися на неперевірені методи лікування, краще придбайте засоби для самоконтролю і почніть виконувати ті рекомендації, які ми Вам пропонуємо. Тоді у Вас набагато більше шансів запобігти ускладнення і прожити повноцінне життя, незважаючи на цукровий діабет.

При другому типі цукрового діабету можна використовувати деякі народні кошти, але перш за все подумайте і порадьтеся з лікарем. Не шкодите своєму організму. Наслідки самолікування часто важче вилікувати, ніж захворювання, від якого Ви спробували позбутися з його допомогою. Відомий диабетолог Джослін вірив, що в майбутньому статистика покаже: ті пацієнти, які виконують всі рекомендації по способу життя з цукровим діабетом протягом усього життя, будуть жити довше і будуть менше хворіти іншими захворюваннями, ніж решта населення, що не має цукрового діабету. Це пов'язано з тим, що пацієнти з цукровим діабетом більше стежать за своїм харчуванням, більше займаються спортом, підтримувати себе в хорошій формі. А значить і житимуть довше

„Діабет не хвороба, а спосіб життя. Хворіти на діабет - все одно, що вести машину по жвавій трасі - треба знати правила руху."

Фіолетова кукурудза допомагає вилікувати діабет - вчені

Фіолетова кукурудза допомагає вилікувати діабет - вчені

Сполуки, які містяться у фіолетовій кукурудзі, можуть допомогти в розробці нових методів лікування цукрового діабету 2 типу та хвороб нирок, з'ясували далее


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі