Як їсти те, що корисно і не відчувати при цьому незручностей : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Як їсти те, що корисно і не відчувати при цьому незручностей

 

Ми вже з'ясували, що цукровий діабет-це не хвороба, а певний спосіб життя. „піти" від хвороби, треба піти від неправильного способу життя. Це складно? Ні, оскільки у тому, щоб Ви були здорові, потребу не тільки Ви самі, але і Ваші діти, онуки, Ваша родина. Втрачене внаслідок хвороби здоров'я не дозволить Вам займатися улюбленою роботою, а деякі ускладнення, які виникають внаслідок хронічно підвищеного рівня цукру в крові, можуть позбавити Вас радості пересування і здатності бачити навколишній світ. Хіба краса Земної природи або щастя від того, що Ви можете бути повноцінним членом своєї сім'ї не варті того, щоб зробити над собою зусилля і перемогти той неправильний спосіб життя, до якого Ви, може бути, підсвідомо привчені з дитинства.

Не робіть поправок на вік. Ми живемо доти, поки хочемо жити. Молодість - це не стан тіла, а стан душі. Ви знаєте, що рівень цукру в крові підвищується внаслідок того, що Ваш організм не може виробляти додаткову кількість інсуліну, щоб закрити потреби, які є у Вас внаслідок підвищеного ваги. Пам'ятаєте наші малюнки з будиночками? Уявіть, що піч у хаті доверху набита гумовими покришками. У такому разі її неможливо топити дровами, навіть, якщо інсуліну в крові багато. Так і клітини Вашого організму „доверху набиті" жирами. Щоб відновити чутливість клітин до інсуліну, треба позбавити клітини від зайвого жиру, тобто - схуднути.

Основний напрямок зміни способу життя з цукровим діабетом другого типу - зниження маси тіла.

Це не мета життя, а просте засіб залишатися здоровим ще дуже довгі роки, щоб приносити користь членам Вашої родини і насолоджуватися простими земними радощами. Надмірна вага створює багато проблем. Перша з них - комплекс неповноцінності. Повного людині „соромно" вийти на вулицю, виникають проблеми з одягом, взуттям, що викликає масу незручностей, особливо у жінок. Друга проблема полягає в тому, що з кожним отриманим зайвим кілограмом Ви втрачаєте частинку свого здоров'я. Якщо надлишок ваги перевищує 15% - це ризиковано. При цьому порушується робота всіх органів на клітинному рівні. Страждає серцево-судинна система, підвищується артеріальний тиск. І крім цукрового діабету з'являється цілий букет хвороб.

В тому, щоб домогтися зниження маси тіла немає нічого складного. Для початку треба просто зізнатися самому собі: „Так, я товстий". Подивіться на себе в дзеркало. Хіба у Вас здоровий вигляд? Невже Ви не відчуваєте, як Вам заважають ці зайві кілограми? Згадайте свою юність. Уявіть, що Ваша вага в нормі, а на Вас навантажили мішок з піском, вага якого відповідає Вашому теперішньому зайвої ваги. Скільки кілограмів в цьому мішку? 20? 40? 60? !! Чи довго Ви могли йти з таким вантажем, часто сідали відпочивати? Думаємо, що так. Органи нашого організму не розраховані на постійну додаткове навантаження, тому їх зношування відбувається швидше у людей з ожирінням. Чому б Вам не скинути цей тягар із плечей геть і стати таким самим струнким, як в юності, а може бути і таким же здоровим? .

Ви вже зважилися? Тоді давайте з'ясуємо: чому ж ми гладшаємо? Ви скажете - я поправляюсь від їжі. Звичайно, Ви будете праві. Але всі ми їмо приблизно одні і ті ж продукти, але одні поправляються, а інші ні? Тому існує ряд причин, які ми і обговоримо перш, ніж приступити до розмови про власне дієті. Перша причина -спадковість. На неї багато прийнято звалювати. Мовляв, як я не старайся, якщо мама в мене була повною, то і мені сам бог велів. І це невірно. Звичайно, спадковий фактор так просто з рахунку не скинеш. Найбільш сильна ця залежність між матір'ю і дочками. Менш значущий цей фактор стосовно матері і синів, і ще менше-між батьком і його дітьми. Але чи не пов'язано це з тим, що до приготування, до послідовності прийому різних видів їжі, і т.д. більше відношення має все-таки жінка. Вона і передає ці звички „у спадок" своєї дочки, формуючи в дитини із самого народження неправильне ставлення до їжі. А доросла дитина - своїм дітям, і так до того моменту, поки хто-небудь не задумається над цією проблемою і не змінить свою харчову поведінку.

Проаналізуйте харчові звички членів Вашої сім'ї - є здоровим харчування, до якого Ви звикли?

Друга причина - національна. На Русі завжди цінували огрядну жінку. Таку як на картині Кустодієва „Купчиха за чаєм". Згадайте міркування своїх бабусь - чим товще дитина, тим здоровіше він, на їхню думку. Хіба це правильно? У всьому світі давно вже цінується спортивна фігура. Але у нас вважається, що начальник не повинен проходити в одну стулку дверей. Оскільки тепер Росія намагається наслідувати Захід в економіці, то і з точки зору моди буде цінуватися струнка, підтягнута фігура. Повний людина створює враження неповороткості, яке може бути віднесене і до його діловим якостям. Задумайтеся над цим. Задайте собі питання: чи Можете Ви добре ставитися до своїх справах, якщо ви погано ставитеся до свого здоров'я?

Будьте сучасні - спортивна фігура молодить людини, робить його в очах оточуючих більш енергійним і вольовим.

Третя причина - дієти. Між іншим, багаторазове використання різних „спеціальних чудо - дієт" є стимулятором набору зайвої ваги. Причому кожна наступна діє менш ефективно. Це відбувається від того, що більшість дієт незбалансовані з найважливіших компонентів їжі. Як тільки Ви закінчуєте дотримуватися черговий „яблучної-морквяно - бурякової" дієти, як відразу накидаєтеся на смажену курку. Тому ми розповімо Вам про нову дієту, а про зміни харчової поведінки. Їжа повинна містити всі необхідні компоненти, але вони повинні бути приготовлені і вжиті зі знанням справи.

не Можна боротися з підвищеною вагою від випадку до випадку, в залежності від наявності тієї чи іншої модної дієти. Схуднути і зберегти нормальну вагу можна тільки при зміні всього харчового поведінки.

Четверта причина - „харчова наркоманія". Їжа для багатьох - джерело заспокоєння. І цьому є фізіологічні причини. Після прийому їжі людський мозок починає виробляти своєрідний „гормон задоволення", такий внутрішній наркотик (типу морфію), який може зняти Ваш стрес. Звичайно, можна намагатися забути проблеми і розслабитися за їжею, але важливо пам'ятати при цьому, що забута проблема вирішена проблема - різні речі.

Для того, щоб прийняти наші рекомендації, спробуйте вести щоденник - що Ви з'їли і НАВІЩО. Чому Ви поклали в рот шматок хліба з маслом? Вас образив начальник, і Ви, на робочому місці, вирішили закусити, щоб заспокоїтися. Це не налагодить Ваших стосунків із начальством, навіть навпаки. У Вас проблеми з близькими, з дітьми - торт не зможе вирішить ці проблеми. Не намагайтеся позбавитися від проблеми за допомогою їжі. Навіть саму нерозв'язну проблему можна вирішити, якщо почати рухатися в напрямку її вирішення. Це, до речі, стосується і схуднення. Якщо Ви зможете почати, то подальші зусилля будуть менш важкими.

Не намагайтеся позбавитися від сімейних і професійних проблем за допомогою їжі. Ведіть щоденник, у який записуйте не тільки продукти, які Ви їсте, але і причини, за якими ви приймаєте їжу в кожному конкретному випадку.

Яким повинен бути вагу для того, щоб не розвинувся цукровий діабет другого типу? Існує проста формула: Зростання - 100 = вагу. Для жінок з отриманої цифри необхідно ще відняти 10%. Вирахуйте свій нормальний вагу. Може бути він здається Вам недосяжною, але, повірте - можливо все. Часто навіть при зниженні ваги всього на 4-5 кг можна добитися значного поліпшення самопочуття при цукровому діабеті. Може, Вам і не доведеться скидати весь зайву вагу. Але з кожним втраченим зайвим кілограмом Ви стаєте здоровіше і молодше. Задумайтеся над цим.

Не зловживайте сіллю. Сіль - одна з причин підвищеного артеріального тиску, яке так само часто супроводжує пацієнтів з ожирінням, як і цукровий діабет. Для того, щоб не вживати зайвої кількості солі використовуйте маленькі хитрощі: Не соліть їжу в процесі приготування, Не ставте сільничку на стіл. Нехай сіль не попадається Вам на очі. Тільки спробувавши їжу і переконавшись, що без солі Вам зовсім не під силу - трохи присолите її. Ми думаємо, що звичку до солі прищеплюють нам закладів громадського харчування, які так несмачні, що єдиним способом зробити їх їстівними є додавання солі. Не думайте, що Ви позбавляєте задоволення інших членів Вашої сім'ї. Адже вони теж повинні правильно харчуватися. Вони розуміють, що без змін у харчуванні Ви не зможете бути здоровим, повноцінним членом сім'ї.

Ще раз підкреслимо, що ми говоримо не про тимчасові зміни в харчуванні, після яких Ви знову повернетеся до свого улюбленого раціону. Ми говоримо про зміну харчової поведінки раз і назавжди. Тільки так Ви зможете перетворити цукровий діабет з хвороби в спосіб життя. Крім того, цей спосіб життя позбавить Вас і інших неприємностей, пов'язаних не тільки зі здоров'ям. Ми розуміємо, що важко ось так почати нове життя. Але починати ніколи не пізно.

ПОЧАТОК. У будь-якій справі головне - почати його робити. Далі буде легше. Щоб почати придумайте для себе стимул,, який стосується не тільки здоров'я, але й інших, не менш важливих складових частин у Вашому житті. Ви хочете побачити своїх онуків чи правнуків. Ви все життя мріяли здійснити подорож. Вам подобається ходити в театр, а з-за повноти Ви не можете цього робити - крісла в залі для глядачів занадто вузькі. Те, чого Вам хочеться найбільше у житті, стане можливим завдяки зниженню ваги. Уявіть собі, що Вас замкнули в кімнаті з холодильником, набитому продуктами. Це ті продукти, які відпущені Вам на все життя. Від того, як швидко Ви з'їсте, буде залежати і тривалість вашого життя. Хіба Ви захочете з'їсти всі ці продукти за один день?

ПРИДБАННЯ ПРОДУКТІВ. Починайте із змін в придбанні продуктів. Для кого Ви купуєте сир або ковбасу? Ви говорите, що для родичів. А їдять вони ці продукти? Може вийде так, що вони і не люблять їх, і Вам „доведеться" їх з'їсти, щоб вони „не пропадали". Зміна способу життя повинне починатися в магазині. Не купуйте продукти про запас. Інакше в один прекрасний день Ви зіткнетеся з проблемою їх псування, у зв'язку з чим їх треба буде швидко з'їсти.

ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ. Продукти куплені. Розпочато приготування обіду або вечері. Не пробуйте те, що Ви готуєте. Можна „насмакуватися" на 2000 КК в день. Це Вам протипоказано. Якщо це необхідно, попросіть пробувати пишу кого-небудь з близьких.

ПРИЙОМ ЇЖІ. Якщо Ви живете в самоті, і готуєте їжу тільки для себе, то готуйте їжу „на один раз", щоб не доїдати те, що залишилося. Розбивайте приготовлені продукти на кілька порцій, які тримайте окремо. Щоб не переїдати, вставайте з-за столу трохи голодним. Відчуття ситості приходить не відразу, тому залиште трохи вільного місця в своєму шлунку. Якщо у Вас численне сімейство, ніколи не доїдайте за іншими членами Вашої сім'ї, в тому числі і за дитиною. Будь-які причини, за якими ви переїдаєте - неввічливі.

ЇЖА І ТЕЛЕВІЗОР. Ніколи не їжте перед телевізором. Те, що відбувається на екрані може Вас поглинути настільки, що Ви забудете, що перед Вами ціле відро сметани, і з'їсте його за півгодини. Якщо Ви звикли щось жувати під час перегляду телепередач, то їжте капусту. Можна квашену, але без хліба і без масла.

ЇЖА І ЗАДОВОЛЕННЯ. Не забороняйте собі відчувати задоволення. Але це задоволення Вам повинна приносити не сама їжа, а обстановка, в якій Ви приймаєте їжу. Постеліть гарну скатертину і не змушуйте її великою кількістю тарілок. Ведіть за столом бесіду про те, що сталося протягом дня. Зрештою сімейний вечерю або недільний обід - це єдиний час, коли всі члени сім'ї разом, і ніхто нікуди не поспішає. Коли ж ще й поспілкуватися?

ЇЖА І ГОСТІ. В традиціях нашого народу - запрошувати гостей і влаштовувати застілля з великою кількістю їжі. По всій видимості, змінити цю національну рису досить складно, тому всі ми, час від часу, опиняємося в ситуації, коли до нас приходять гості, або нас запрошують до себе знайомі або родичі. Може бути великою кількістю їжі ми намагаємося відшкодувати недолік спілкування, невміння вести розмову? Тим не менш, Ви повинні знати, як вести себе в ситуації, коли Ви опинилися в компанії перед накритим столом. По-перше -окресліть собі на столі кордон, в межах якої Ви можете з'їсти будь-яку кількість продуктів. Виберіть серед страв ті, що Вам можна з'їсти (овочеві салати тощо). По-друге -не афішуйте серед сусідів по столу те, що Ви дотримуєтеся дієти. Завжди знайдуться доброзичливці, які переконають Вас у неправильності дотримання дієти. Якщо Вам наполегливо пропонують спробувати якесь блюдо з тих, що Вам протипоказані, то не кажіть, що Вам не можна це є - Вас все одно умовлять. Поясніть, що ви не хочете їсти саме це блюдо або, що Ви з'їсте його пізніше. І по-третє, якщо вже Ви спокусилися на смачну їжу і прийняли надмірну кількість КК, то доведеться попотіти, для того, щоб від них позбутися. З'їли каструлю смаженої картоплі - бігом п'ять кілометрів по пересіченій місцевості.

ЯК НЕ КИНУТИ? Ви вже почали дотримуватися дієти. Як не кинути? По перше - завжди пам'ятайте те, заради чого Ви це робите. По друге - пам'ятайте, як важко було починати.Продовжуйте хоча б для того, щоб не починати заново. Знайте - будь-яка людина може схуднути, якщо він цього хоче. Ви почали худнути. Але один кілограм на тиждень не зробив Вашу фігуру більш стрункою, і Вам вже хочеться все кинути. Не поспішайте. Ваш вага дуже великий. І невелике зниження не принесе моральне задоволення. Потім Ви будете відчувати почуття провини через те, що не довели розпочату справу до кінця. Докори сумління часто важче фізичного нездужання.

ПРОМІЖНИЙ РЕЗУЛЬТАТ. Щоб Ваше схуднення було більш наочним - розбийте вага, який Вам необхідно скинути, на кілька рівних частин. Це будуть ті ступені, які допоможуть усвідомити важливість проміжних результатів. Це будуть Ваші маленькі перемоги над собою. Тільки не треба відзначати кожен скинутий кілограм в ресторані, інакше вся робота піде нанівець. Не переживайте, якщо в якийсь місяць не вдалося досягти бажаного зниження ваги. Продовжуйте змінюватися, і на наступному тижні результати Вас вразять.

ФОТОГРАФІЯ НА ХОЛОДИЛЬНИКУ. Ви вже схудли на 10-15 кг. Напевно багато хто проблеми вирішені, і кидати стежити за харчуванням Ви не збираєтеся. Якщо Вам все ще важко - приклейте на холодильник свою стару фотографію, де Ваша вага більше сьогоднішнього. Туди ж можете повісити і список хвороб, які Вас знищать, якщо Ви не будете стежити за своєю вагою. Можете приклеїти на упаковки з продуктами, які Вам не можна, таблички з написами типу: „Руками не чіпати!" , „Не їж мене!", „Де твій характер?" і т.п. - придумайте їх для себе самі.

НЕ ПОСПІШАЙТЕ. „Тихіше їдеш - далі будеш" Не намагайтеся схуднути швидко. Те, що швидко купується, то і втрачається дуже швидко. Контролюйте свою вагу поступово, без ривків. Так кінцевий результат буде краще. В марафонській дистанції виграє не найшвидший, а найвитриваліший - пам'ятаєте про це.

ВИБИРАЙТЕ КОМПАНІЮ. Не треба розповідати всім оточуючим про те, скільки і які хвороби Ви перенесли. Вибирайте собі компанію, в якій говорити про хвороби непристойно. Знайдіть супутника або декількох осіб, які мають ті ж проблеми, і хотіли б схуднути. Зустрічайтеся, обмінюйтеся рецептами, обговорюйте свої проблеми. Тільки робіть це не за столом, а на прогулянці в парку. Допоможіть іншим. Згадайте, як Вам важко було спочатку. Не втрачайте можливості розповісти іншим - як Вам допомогло те, що Ви схудли.

УСВІДОМТЕ СВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Людині завжди важко звинуватити себе у своїх проблемах. Набагато легше знайти „винуватого". Хочеться викликати до себе жалість і співчуття з боку оточуючих людей. Звичайно, можна прийти до лікаря і попросити у нього таблетку від усіх хвороб одразу. Але такий пігулки немає. Тільки самі, своїми зусиллями Ви можете відновити своє здоров'я. Не намагайтеся звалювати провину за своє захворювання на лікаря чи на державу. Ваше здоров'я - Ваша приватна власність. Якщо Ви купили автомобіль і залишили його на вулиці з відкритими дверима, то смішно звинувачувати державу в тому, що його викрали. Ви будете самі винні в цьому. Так і з Вашим здоров'ям, Про нього Ви повинні піклуватися самі.

Проконтролюємо Себе Самі

Важливим компонентом лікування цукрового діабету є контроль за вмістом глюкози в крові і в сечі, а також кетонових тіл у сечі. Це означає, що хворий далее


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі