Цукровий діабет і вагітність : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Цукровий діабет і вагітність

 

Ви вже достатньо багато знаєте про цукровому діабеті і зможете розповісти новачкові, що це за захворювання, які у нього бувають ускладнення, як і коли проводити самоконтроль глікемії і багато іншого. Якщо так, значить настав час поговорити про питання, які задають практично всі жінки, дівчата, батьки дівчаток, у яких виявили СД.

 • Можливо тепер народження дитини?
 • вагітність і пологи у жінки з діабетом відрізняються від таких у здорових жінок?
 • Яких слід побоюватися ускладнень під час вагітності і як їх уникнути?
 • Як діабет матері позначиться на здоров'ї дитини?

До недавнього часу жінкам з СД лікарі радили уникати вагітності, так як нерідко вагітність при такому захворюванні закінчувалася мимовільним абортом, внутрішньоутробною смертю плода, народженням нежиттєздатного дитини або дитини з діабетичною фетопатией (різними відхиленнями в зростанні, розвитку та функціональному стані плода). Все це було пов'язано з декомпенсацією ЦД як до, так і під час вагітності, відсутністю обізнаності жінок про своєму захворюванні. Із-за відсутності засобів самоконтролю та необхідного медичного обладнання вагітним з СД не виявлялася своєчасна медична допомога, і вагітність у них часто закінчувалася невдало, значно знижуючи при цьому тривалість життя матері.

Але не сумуйте. Це було давно. Сьогоднішня картина більш життєрадісна. Всесвітня Організація охорони Здоров'я стверджує, що добитися сприятливого результату вагітності при ЦД можливо. Дослідження довели, що народженню здорової дитини заважає саме підвищений цукор крові, а не наявність діабету у матері. Отже, щоб добитися сприятливого результату вагітності, жінкам з СД необхідно максимально наблизити рівень глікемії до нормального. Сучасні засоби самоконтролю і введення інсуліну, практично повсюдне розвиток шкіл для пацієнтів дозволяють зробити це.

А новітні апарати для спостереження за плодом протягом всієї вагітності дають можливість відстежувати всі зміни, що відбуваються з плодом, і тому сьогодні жінка з діабетом може народити практично здорової дитини, ризикуючи не більше, ніж будь-яка інша жінка без порушень вуглеводного обміну.

Відповідь на перше питання:
ВАГІТНІСТЬ ПРИ ЦД МОЖЛИВА, однак, ніхто не говорить, що все буде легко і просто, без явних перешкод і підводних каменів. Почнемо з того, що у жінок з ЦД виключається спонтанне настання вагітності, особливо якщо ви нерегулярно проводили самоконтроль і/або не досліджували глікозильований гемоглобін 1 раз в 3 місяці (в нормі HbA1С< 6.4 %). Може пройти 6-7 тижнів до того, як жінка дізнається, що вона вагітна; за цей час маленька людина практично повністю сформований: у нього є мозок, хребет, кишечник, легені, б'ється серце, яке перекачує кров, змішану з материнської. Якщо у мами декомпенсація ЦД, то цукор підвищений і у дитини. Гіперглікемія викликає у плода порушення обмінних процесів,які можуть вплинути на закладку його органів. Тому таке грізне ускладнення, як вроджені вади плода може розвинутися ще до встановлення факту вагітності.

Вагітність, що наступила на тлі високого цукру крові, провокує швидкий розвиток і прогресування діабетичних ускладнень у матері. Таким чином, незапланована вагітність небезпечна як для матері, так і для майбутнього малюка.

ВАГІТНІСТЬ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ ПОВИННА БУТИ ЗАПЛАНОВАНА!

Про це треба пам'ятати не тільки жінкам з СД; важливо, щоб дівчатка до моменту статевого дозрівання вже мали уявлення про цю проблему, знали про наслідки незапланованої вагітності і про сучасні засоби контрацепції. Тут обізнаність діє краще, ніж заборони.

Планування вагітності при діабеті починається з підбору оптимального методу контрацепції (що, власне, потрібно зробити з самого початку статевого життя). Це можуть бути як бар'єрні методи (презерватив, ковпачок, діафрагма), сперміцидні гелі або свічки, микродозированные протизаплідні гормональні таблетки, так і внутрішньоматкові спіралі, але лише ті, що мають протизапальні і бактерицидні властивості. Проконсультуйтеся з вашим гінекологом. Метод контрацепції повинен підбиратися індивідуально, бути максимально надійним і не впливати на вуглеводний обмін.

Починати підготовку до вагітності потрібно як мінімум за 3-6 місяців до зачаття /хоча, піклуватися про своє здоров'я і про здоров'я майбутнього потомства необхідно завжди, незалежно від того, чи плануєте ви вагітність найближчим часом або через 10 років. Почніть вимірювати цукор крові хоча б перед їжею вже зараз!/, тобто за цей час необхідно домогтися практично ідеальної компенсації, вимірюючи цукор 7-8 разів на день.

Показники глікемії повинні бути такі:
Натщесерце < 5,3 ммоль/л
Перед їжею < 5,8 ммоль/л
Через 1 годину після їжі < 7.8 ммоль/л
Через 2 години після їжі<6,7ммоль/л
HbA1С < 6,4 %
Відсутність важких гіпоглікемій
Відсутність кетонурії

Пам'ятайте, що чим довше і краще у Вас була компенсація до вагітності, тим більше надій на її благополучний результат.
Додаткові вимірювання цукру крові зажадають від сім'ї великих витрат. Тому планування вагітності передбачає ще й перерозподіл сімейного бюджету, оскільки потрібні значні витрати на придбання достатньої кількості засобів самоконтролю.

Якщо у Вас ЦД 2 типу, і ви проводите самоконтроль тільки за глюкозурії, то доведеться відмовитися від цього методу, так як він не досить інформативний, адже критерії нормогликемии стали суворіше, від 4 до 6,7 ммоль/л! Якщо Ви приймаєте цукрознижувальні таблетки, то за кілька місяців до зачаття лікар допоможе Вам перейти на ін'єкції інсуліну. Не хвилюйтеся, це не назавжди, а лише до народження дитини і під час годування грудьми, так як таблетки згубно діють на плід.

Вагітність - велике навантаження на організм, тому необхідно обов'язково проконсультуватися з цілим рядом фахівців, щоб переконатися, що вона не завдасть шкоди Вашому здоров'ю. Для цього Вам буде потрібно:

 • Консультація з ендокринологом
 • Комплексне обстеження у гінеколога, ретельне лікування сечостатевих інфекцій
 • Обстеження у офтальмолога з оглядом очного дна. При необхідності - лазерофотокоагуляция (припікання патологічно змінених судин очного дна, щоб уникнути їх розриву і крововиливи ).
 • Ретельне обстеження функції нирок
 • Консультація з невропатологом, кардіологом, терапевтом

Все це необхідно для стабілізації наявних ускладнень ЦД та інших захворювань.

Якщо Ви постійно приймаєте ліки від інших захворювань або ускладнень діабету, заздалегідь дізнайтеся у лікаря, як вони діють на плід і чим, при необхідності, їх можна замінити.

Є відносні протипоказання до вагітності, які Ви можете подолати:

 • Декомпенсація ЦД, HbA1С > 6,3 %
 • Невміння здійснювати самоконтроль глікемії
 • Сечостатева інфекція Вагітність абсолютно протипоказана, якщо є:
 • Ішемічна хвороба серця
 • Ниркова недостатність: протеїнурія > 2г/добу, артеріальною гіпертензією, підвищений рівень креатиніну в крові
 • Важка гастроэнтеропатия: гастропарез, діарея.

Отже, Ви запаслися терпінням, підтримкою свого партнера і близьких, пройшли диспансеризацію і домоглися ідеальної компенсації.

Тоді можна поговорити з лікарем про скасування контрацепції.
Тепер купуйте домашні тести для визначення вагітності і при перших же підозрах вирушайте до свого гінеколога, щоб встановити факт вагітності лабораторно (аналіз крові або сечі на хоріонічний гонадотропін).

З перших днів вагітності Ви повинні перебувати під контролем лікарів: ендокринолога, акушера-гінеколога. Виберіть надійних і знаючих фахівців, так як протягом вагітності при ЦД має свої особливості.

I триместр вагітності (1-12 тижнів) можна назвати найбільш важливим. З двох крихітних клітин (яйцеклітини матері і сперматозоїда батька) починає формуватися майбутня дитина. Саме в цей час відбувається закладка всіх життєво важливих органів, формується плацента - сполучний орган між мамою і дитиною. Через неї малюк буде отримувати кисень і поживні речовини, необхідні для його росту і розвитку. Гіперглікемія і кетоацидоз у матері у 1 триместрі миттєво позначаться на закладці органів плода. Тому ретельний самоконтроль у цьому періоді особливо важливий. Пам'ятайте, що Ваш організм починає працювати в дещо іншому режимі. Ви стаєте чутливіші до інсуліну на ранніх термінах вагітності, з-за чого можете потребувати менших дозах інсуліну. Разом з тим, ацетон може з'являтися на більш низьких сахарах, вже при 9-12 ммоль/л. Будьте уважні до себе, не нехтуйте зайвими вимірами цукру крові. Гіперглікемія і кетоацидоз небезпечні для Вас і малюка.

У першому триместрі у багатьох жінок буває токсикоз. Можливо, у вас з'явиться нудота і навіть блювота. Так буває майже у всіх вагітних жінок. На всякий випадок зробіть аналіз сечі на ацетон. Постарайтеся не допустити гіпоглікемії після блювоти. Якщо Ви вже вкололи інсулін, а є не можете, прийміть легкі вуглеводи (сік, солодкий чай).

У I триместрі консультації з лікарем повинні бути кожні 2-4 тижні - планово, і обов'язково у будь-яких екстрених ситуаціях.

II триместр (з 13 по 27 тиждень) багато хто вважає найприємнішими. Проходять явища токсикозу, жінка "звикає" до свого нового стану. Приблизно з 13 тижня у малюка починає функціонувати власна підшлункова залоза. Якщо майбутня мама має підвищений цукор крові, у дитини виділяється надмірна кількість інсуліну (розвивається гіперінсулінемія). Гіперінсулінемія є причиною діабетичної фетопатії і розвитку гіпоглікемії у дитини відразу після народження, оскільки припиняється надходження материнської крові через плаценту.

До 20 тижні плацента починає виділяти контринсулярные гормони: плацентарний лактоген і прогестерон. Вони необхідні для розвитку дитини. Вам же потрібні додаткові дози інсуліну. Протягом вагітності потреба в інсуліні може зрости в 2 і більше разів. Це нормально. Відразу після пологів Ви повернетеся до колишніх дозам. Про всі зміни інсулінотерапії повідомляйте Вашому ендокринолога. Можливо, лікар буде запрошувати Вас на прийом частіше, ніж раніше, щоб правильно скоригувати дозу інсуліну.

На 20 тижні обов'язково проводять УЗД плоду. Якщо будуть виявлені ознаки вродженої патології, можливо, зроблять амніоцентез - дослідження навколоплідної рідини. Також в цьому триместрі необхідно ще раз відвідати окуліста.

До 26-му тижні малюк вже чує Ваш голос. Можна починати спілкування!

III триместрі (з 28 тижня) відвідувати лікаря слід щотижня. Приблизно кожні 2 тижні будуть проводити УЗД плода. Слідкуйте за своїм харчуванням - воно повинно бути збалансовано. Порадьтеся з вашим ендокринологом, скільки вам необхідно ХО (хлібних одиниць), так як зростаючий плід вимагає збільшення калорійності харчування матері.

На 35 - 36 тижня Вас госпіталізують у відділення патології вагітних пологового будинку (не тому що у вас щось не в порядку, просто там більше коштів для надання спеціалізованої допомоги і запобігання можливих ускладнень). За кілька тижнів до пологів потрібно більш ретельне спостереження за цукром у крові та станом плода. Вже пора вибирати метод розродження. При нормальних розмірах і положенні плода воліють фізіологічні пологи. Кесарів розтин проводять тільки за акушерським показаннями: гіпоксія плода, великий плід, ускладнення вагітності у матері, а також, якщо є судинні ускладнення ЦД.

При належному рівні компенсації пологи у жінок із ЦД не небезпечніше, ніж у будь-якої іншої жінки.

Післяродовий період починається після народження плаценти. Її гормони більше не діють на Вас. З цим пов'язаний повернення до тих доз інсуліну, які були у Вас до вагітності. Самоконтроль повинен бути не менш ретельним, так як зростає небезпека важких гіпоглікемій під час годування грудьми.

Цукровий діабет - не протипоказання для годування груддю. І буде дуже добре, якщо Ви станете це робити, адже материнське молоко найбільш адаптоване до потреб Вашої крохи. Вироблення молока вимагає великих витрат енергії, тому можливі гіпоглікемії. Не відкладайте свої прийоми їжі через годування, уважно опрацюйте свій режим. Поки Ви годуєте грудьми в сечі присутня лактоза, тому вимірювання цукру в сечі буде давати хибнопозитивний результат. Контролюйте рівень глікемії.

Після вдалого розродження Ви будете блискуче володіти прийомами самоконтролю. Не залишайте цієї звички. Це допоможе Вам прожити довге і цікаве життя і виростити прекрасних, здорових дітей.

Наостанок кілька приміток:

1. Якщо у Вас діабет 2 типу, то ризик виникнення ЦД у дитини може бути успадкований у 30 % випадків. На щастя, профілактика діабету 2 типу відома: контроль маси тіла, фізична активність і здоровий спосіб життя.
2. Якщо у вас ЦД 1 типу, то ризик виникнення ЦД передається в 1-2 %. Якщо діабет у обох батьків, то ризик зростає до 20 -30 %. Якщо діабет тільки у батька, ризик - 2-4 %.
3. Зараз є спеціальні щоденники самоконтролю для вагітних, адаптовані до нового режиму вимірювань.
4. Знання, отримані в школі діабету і у лікаря діабетолога, плюс частий самоконтроль цукру в крові - запорука вашого успіху!

Психологічні проблеми пацієнтів з цукровим діабетом

Ми думаємо, що Ви розумієте всю важливість психологічних аспектів способу життя з цукровим діабетом. Згадайте, що ви відчували, коли вперше дізналися, далее


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі