Діабет і вагітність : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

где можно купить респиратор

Діабет і вагітність

 

Організм майбутньої мами намагається всіма силами забезпечити малюка необхідними йому речовинами. Для цього він прискорює свій обмін речовин. Але всі обмінні процеси тісно взаємопов’язані. Одне-єдине метаболічне порушення викликає захворювання, що зачіпає весь організм. Найпоширенішим і одним з найбільш неприємних обмінних захворювань є цукровий діабет — хвороба «солодким» назвою, але неприємний характер.

Діабет діабету ворожнечу
Давньогрецькі лікарі діагностували цукровий діабет, пробовав на смак… сечу пацієнта: при даному захворюванні вона ставала солодкуватою через появу в ній глюкози. «Цукрове мочеизнурение», — виносили вердикт ескулапи. Так з’явилося слово «діабет».
Хвороба ця багатолика. Цукровий діабет першого типуз’являється, коли пошкоджуються особливі клітини підшлункової залози, що виробляють гормон інсулін. Діабет першого типу — хвороба молодих і лікується вона тільки ін’єкціями інсуліну.
Цукровий діабет другого типу наздоганяє людей в середньому і літньому віці. Клітини підшлункової залози сохранны, інсуліну виробляється достатньо, однак тканини організму, втрачають до нього чутливість. Такий діабет лікують інакше — дієтою та медикаментами, що знижують рівень цукру в крові.
Як бачите, всі причини появи цукрового діабету «зав’язані» на інсуліні. Цей гормон регулює багато видів обміну речовин, але головне його завдання полягає в тому, щоб допомагати тканин різних органів засвоювати глюкозу — основне джерело енергії. Якщо інсуліну недостатньо, глюкоза, що надходить у кров з їжі, не може проникнути в тканини. В результаті вміст її в крові високо, а органи при цьому «голодують». Найбільшої небезпеки піддаються судини і нерви, нирки, очі — за ним діабет «вдаряє» в першу чергу.
У 20-ті роки минулого століття був відкритий інсулін, і з тих пір люди, які страждають діабетом, можуть контролювати своє захворювання і вести активний спосіб життя. Головне — правильно підібрати дозу інсуліну, дотримуватися дієти, обмежити споживання легкозасвоюваних вуглеводів (цукру і продуктів, що його містять) і виконувати рекомендації лікаря-ендокринолога.

У вагітних жінок лікарі виділяють кілька видів діабету:
· явний діабет   той, який розвинувся і існував до настання вагітності;
· гестаційний (транзиторний, або минущий) діабет, ознаки якого з’являються тільки при вагітності, а після неї зникають;
· загрозливий діабет, коли у жінки є фактори ризику розвитку цукрового діабету.
З перерахованих тільки явний діабет є хронічним захворюванням.

Легкість буття
Часто буває, що вагітність полегшує стан майбутньої мами, яка страждає на цукровий діабет. Вона відчуває себе не в приклад краще, ніж раніше, і навіть знижує щоденні дози інсуліну. Привід це для радості? Анітрохи. Підвищений рівень цукру в крові матері змушує підшлункову залозу плоду працювати «за двох»: вона посилено виробляє інсулін, намагаючись впоратися з проблемою. Таким чином, мама, сама того не бажаючи, користується ендокринною системою малюка.
Самому маляті від цього тільки одні неприємності. Від підвищеного рівня глюкози страждають кровоносні судини, а значить, порушується і плацентарний кровотік. Плід гірше забезпечується киснем і поживними речовинами, народжується незрілим, з ознаками гіпоксії і гіпотрофії, з патологічними змінами внутрішніх органів. Під час вагітності в результаті порушення обміну дитина набирає надмірну масу тіла, що ускладнює пологи й період неонатальної адаптації.
Лікарі приділяють особливу увагу жінкам-діабетикам в період виношування дитини. Адже такі мами відносяться до групи ризику: у них вища ймовірність викиднів, гестозів, порушень функції нирок, інфекційних захворювань. Під впливом гормонів вагітності перебіг хвороби може і погіршується: підвищується рівень глюкози крові, збільшується виділення глюкози з сечею, часті збої у всіх видах обміну речовин, що порушує роботу багатьох органів.
І все ж виносити і народити здорове дитя при цукровому діабеті можливо. Протипоказанням до зачаття є тільки декомпенсований (тобто нелікований або піддається лікуванню) діабет і серйозні ускладнення у вигляді тяжкого ураження нирок, очей чи інших органів. У всіх інших випадках прогноз для майбутньої мами і її малюка цілком сприятливий: медики і вчені чимало попрацювали над тим, щоб створити та удосконалити методи ведення ускладненої вагітності. Наприклад, генна інженерія навчилася отримувати людський інсулін, в побут увійшли індивідуальні засоби контролю глюкози в крові і т.п.

Як народити здорову?
При цукровому діабеті рекомендується планувати вагітність, щоб за 2–3 місяці до передбачуваного зачаття повністю компенсувати захворювання: рівень глюкози в крові повинен наблизитися до норми 3,3–5,5 ммоль/л натще і менше 7,8 ммоль/л через 1 годину після їжі. Про успіх можна судити за результатами спеціальних тестів протягом двох місяців.
Шляхи досягнення мети — суворе дотримання дієти, індивідуальний підбір дози інсуліну і ретельний самоконтроль. При спеціалізованих пологових будинках та ендокринологічних відділеннях лікарень існують школи з планування вагітності при цукровому діабеті, де майбутнім мамам допомагають скласти індивідуальний план харчування і підбирають режим фізичних навантажень. Якщо діабет компенсований до вагітності і під час неї, то жінки, які страждають цим захворюванням, мають практично такі ж шанси народити здорову дитину, як і здорові матусі.
Протягом всього періоду очікування дитини «солодка жінка» обов’язково повинна спостерігатися у ендокринолога іакушера-гінеколога. Від харчування здорових вагітних дієта мам-діабетиків докорінно відрізняється: якщо першим цукор і тістечка не рекомендуються, то вагітним, які страждають діабетом, вони просто протипоказані. У діабетичної дієти також дещо зменшена кількість жирів на тлі звичайного кількості білків і калорій. А от вітамінів і мінералів повинно бути більше   при цьому захворюванні їх витрата підвищений, і треба поповнювати запаси. Режим фізичних навантажень потрібно узгодити з лікарем-ендокринологом, він же допоможе підібрати режим введення і дозу інсуліну. Не варто нехтувати консультаціями та лікуванням спеціалістів: окуліста, невролога, кардіолога, нефролога, стоматолога. Необхідно повне лабораторне обстеження, причому для постійного контролю стану здоров’я матері та плоду аналізи доведеться здавати частіше, ніж здоровим вагітним. Можливо, буде потрібно більше УЗ-дослідження та повторні консультації фахівців. Та й «побачень» з лікуючим лікарем буде більше. При виявленні вагітності пацієнтку з цукровим діабетом ставлять на диспансерний облік. Протягом першої половини вагітності жінка відвідує ендокринолога і акушера-гінеколога кожні два тижні, потім — щотижня. В даний час пацієнти, як правило, самостійно контролюють рівень цукру крові за допомогою індивідуального глюкометра. Ендокринолог за наданими пацієнтом результатами самоконтролю коригує дозу інсуліну, дієту і рівень навантажень. Акушер-гінеколог стежить за збільшенням маси тіла, висотою стояння дна матки, збільшенням окружності живота, динамікою артеріального тиску: адже такі пацієнтки схильні до розвитку гестозів, у них частіше зустрічається багатоводдя, виникають інфекційно-запальні процеси і інші ускладнення вагітності.

Вагітних з цукровим діабетом тричі госпіталізують в стаціонар (зазвичай в спеціалізований пологовий будинок при багатопрофільної лікарні): при діагностиці вагітності, на 20–24-й і 32–34-му тижні. На початку вагітності проводиться повне обстеження і корекція інсулінотерапії. Госпіталізація в середині вагітності необхідна також для підбору дози інсуліну — справа в тому, що саме в цей період активно діють гормони вагітності, які володіють протилежним ефектом інсуліну. В кінці вагітності потреба в інсуліні, як правило, знижується за рахунок продукції цього гормону підшлункової залози плода. Однак лікарі повинні оцінити стан дитини і вирішити питання про спосіб і термін розродження.
Пологи у хворих на цукровий діабет краще всього проводити в спеціалізованому пологовому будинку, найчастіше на базі багатопрофільного стаціонару. В таких умовах жінка не тільки перебуває під постійним наглядом ендокринолога, але і може отримати допомогу інших фахівців (окуліста, невролога, кардіолога), пройти повне і своєчасне діагностичне обстеження.
Під час пологів і в післяпологовому періоді обов’язково вимірюють рівень глюкози крові. Під контролем цукру крові жінці вводять інсулін (при гіперглікемії) або глюкозу (при зниженому вмісті цукру крові — гіпоглікемії). Новонароджені перебувають під постійним наглядом лікаря-неонатолога. У них також обов’язково контролюють рівень глюкози крові, оскільки у таких малюків велика ймовірність розвитку гіпоглікемії відразу після народження.

Грізний, але минущий
Буває, що жінці, яка чекає дитину, ставлять діагноз «гестаційний діабет» (він же транзиторний, або минущий). Це захворювання проявляється тільки під час вагітності. Передумовами для нього є, зокрема, зайва вага майбутньої мами або спадкова схильність до порушень вуглеводного обміну. Коли під час виношування малюка починають діяти гормони вагітності (плацентарний лактоген, естрогени, прогестерон), підвищується рівень глюкокортикоїдів (гормонів наднирників) та вільних жирних кислот, — все це викликає симптоми діабету. Як правило, його виявляють тільки щодо зміни лабораторних показників: підвищеної глюкози крові натще (гіперглікемія) і появи глюкози в сечі (глюкозурії). Однак при більш важкому перебігу хвороби з’являються і клінічні ознаки цукрового діабету: спрага, часте і рясне сечовипускання, свербіння в області промежини, статевих органів, гнойничковое ураження шкіри та інші.

Не варто думати, що транзиторний діабет лікувати не потрібно: він, як і «хронічний родич», може стати причиною ускладнень з боку матері і дитини. Вагітна повинна перебувати під постійним наглядом лікарів і контролювати рівень глюкози крові. При легкому перебігу захворювання лікування зводиться до дотримання дієти, в якій обмежують всі продукти, що містять цукор і жири. Індивідуально підібрана помірне фізичне навантаження підвищує чутливість до інсуліну, сприяє зниженню рівня глюкози крові, стабілізує артеріальний тиск, тому дуже вітається. При більш тяжкому перебігу захворювання необхідне призначення інсуліну, так як застосовувати таблетки, що знижують рівень цукру в крові, не можна: вони тератогенны, тобто здатні нашкодити плоду. Після пологів ознаки гестаційного діабету, як правило, зникають.
Загрозливий діабет — не захворювання, а радше, його провісник. Існує цілий ряд ситуацій, які підвищують ризик розвитку цукрового діабету. Лікарі почнуть турбуватися, якщо у жінки є:

 • випадки захворювання на діабет серед родичів, особливо близьких;
 • попередні пологи великим (більше 4 кг) або гігантським (маса тіла більше 5 кг) плодом;
 • багатоводдя;
 • глюкозурія на ранніх термінах вагітності («цукор в сечі» у другій половині вагітності пов’язаний з зменшенням зворотного всмоктування глюкози в нирках і, як правило, не є патологією);
 • раптова перинатальна загибель плода, аномалії плоду;
 • пізній токсикоз;
 • ожиріння;
 • гнойничковое ураження шкіри;
 • безпліддя в анамнезі.

Знаючи про це, лікарі зможуть вчасно провести всі необхідні дослідження, поставити правильний діагноз і при необхідності почати лікування.

На роду написано?
Цукровий діабет — це захворювання генетичною схильністю, так що ризик передати її малюкові «у спадок» існує. Однак навіть у цьому випадку хвороба не виникне сама по собі: її провокують інші фактори.
При наявності цукрового діабету першого типу у матері ризик передачі хвороби дитини становить 1–2%: стільки ж, скільки і у дітей здорових батьків. Якщо діабет хворий батько, ризик виникнення захворювання у малюка трохи вище — 2–4%. При наявності діабету в обох батьків ризик зростає до 20–30%.

За даними ВООЗ, благополучний результат вагітності при цукровому діабеті досить імовірний при хорошому контролі і підтримці глюкози крові на оптимальному рівні. Домогтися цього непросто, але можливо. В даний час цукровий діабет навчилися «тримати в узді», і тому вважають його не хворобою, а способом життя. З цієї причини варто прикласти всі зусилля, щоб домогтися найкращої компенсації захворювання і отримати за це найвищу нагороду — народження здорового малюка.

Цукровий діабет - методи лікування, народне лікування сахоного діабету!

Марі Ебнер-Эшенбах, австрійська письменниця, як помітила, що найгірші хвороби не смертельні, а невиліковні. Ті, які виснажують людину протягом довгих далее

Принадлежит категории

Беременность


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі