Цукровий діабет і ожиріння : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Цукровий діабет і ожиріння

 

Ожиріння — це хронічне захворювання, що характеризується патологічно (болісно) надлишковим накопиченням жиру в організмі. Ожиріння може розвиватися із-за розладів жирового обміну у зв'язку з захворюваннями ендокринної або центральної нервової системи (вторинне, симптоматичне ожиріння). Значно частіше (у 90 — 95% випадків) ожиріння обумовлено нераціональним харчуванням, коли надходження енергії з їжею перевищує енергетичні витрати організму, що веде до виникнення аліментарного (первинного) ожиріння. Зрозуміло, можливі поєднання первинного і вторинного ожиріння. Симптоматичне ожиріння може бути ліквідоване в ході лікування основного захворювання. Аліментарне ожиріння вимагає тривалої (нерідко — протягом усього життя) дієтичної корекції, особливо після досягнення прийнятної маси тіла.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ)оголосила, що ожиріння перетворилася в глобальну епідемію, і представляє серйозну загрозу для громадського здоров'я в зв'язку з широкою поширеністю (майже 300 мільйонів людей у світі) і підвищеним ризиком розвитку таких масових захворювань, як артеріальна гіпертензія, цукровий діабет 2-го типу, атеросклероз і ішемічна хвороба серця. За даними Інституту харчування Російської академії медичних наук за останні 10 років поширеність ожиріння серед населення Росії зросла з 19 до 23% (Тутельян Ст. А., 2006).

Серед факторів, які достовірно збільшують ризик проявів і прогресування цукрового діабету 2-го типу, експерти ВООЗ ставлять на перше місце енергетично надмірне харчування (переїдання), призводить до ожиріння.

Це важливо!
В середньому у 85% хворих на діабет 2-го типу має місце ожиріння, а зниження надлишку жирової маси тіла у багатьох випадках дозволяє компенсувати прояви діабету без прийому глюкозоснижающих таблеток або з їх застосуванням нижчих доз.

Проте слід враховувати, що навіть при нормалізації маси тіла лікування цукрового діабету 2-го типу не відбувається, а у частини хворих з цим типом діабету ожиріння відсутня. Отже, ожиріння — це не причина, а найважливіший фактор ризику проявів цукрового діабету 2-го типу. Це положення значною мірою пояснюється тим, що як ожиріння, так і діабет 2-го типу супроводжуються порушенням дії інсуліну на рівні периферичних тканин (м'язової, жирової) — їх инсулинрезистентностью. Нашарування ожиріння на спадкову инсулинрезистентность при цукровому діабеті 2-го типу «запускає» прояв діабету, а в подальшому обтяжує його перебіг. Досить сказати, що зниження маси тіла на 1 кг при ожирінні збільшує тривалість життя хворого на діабет 2-го типу в середньому на 3 — 4 місяці, а у осіб з ожирінням без діабету зменшує ризик його розвитку на 3% (А. М. Мкртумян, 2004).
Причиною виникнення аліментарного ожиріння є перевищення надходження енергії з їжею над витратою енергії організмом, тобто порушення енергетичного балансу. Предметом наукових і навколонаукових суперечок було питання про те, які джерела енергії (вуглеводи або жири) мають більше значення у розвитку ожиріння.

До початку дев'яностих років XX століття вважалося, що основний вплив на розвиток ожиріння надає надмірне вживання легкозасвоюваних вуглеводів, які в організмі можуть переходити в жир і псувати обмін речовин, сприяючи накопиченню жиру.

За останнє десятиліття дослідженнями в Європі і США було показано, що провідною причиною збільшення маси тіла є надлишкове споживання жирів. Це пов'язано з тим, що малий за обсягом продукт з великою кількістю жиру має високу энергоценностью і низькою насыщаемостью, в той час як вуглеводисті — містять багато компонентів (крохмаль, харчові волокна, воду тощо) і швидше викликають відчуття ситості. Так, наприклад, всього 13 г вершкового масла дають стільки ж енергії (100 ккал), 50 г житнього хліба або 300 г овочів. Природно, 50 г хліба або 300 г овочів можна краще насититися, ніж 13 г масла.

Було доведено також, що при однаковому підвищенні енергоцінності живлення або за рахунок вуглеводів, або за рахунок жирів, останнє викликало велику збільшення жирової маси тіла. Це пояснюють тим, що на перетравлення і засвоєння жирів організм витрачає менше енергії, ніж вуглеводи.

На нашу думку, для підвищення маси тіла як такого, значення має тільки зайва енергоцінність харчування, а що лежить в її основі — вуглеводи або жири — несуттєво. Але жири, багаті насиченими жирними кислотами, вважаються одним з факторів розвитку цукрового діабету 2-го типу і серцево-судинних захворювань. У деяких дослідженнях навіть виявлена достовірна зв'язок між кількістю споживаного жиру і чутливістю тканин до інсуліну, яка не залежить від індексу маси тіла. Тому енергоцінність дієти при поєднанні ожиріння з цукровим діабетом слід зменшувати в більшій мірі за рахунок жирів і меншою мірою — за рахунок вуглеводів. Це положення відповідає рекомендаціям експертів ВООЗ (2003) і Американської діабетичної асоціації (2007).

Велике значення у виникненні ожиріння має малорухливий спосіб життя при досить вираженому апетиті, особливо коли енергоцінність їжі часто перевищує енерговитрати. Фізична праця і будь-яка рухова активність підсилюють енергетичний обмін, що сприяє окислення в організмі жирних кислот і глюкози і зменшення запасів жиру. Ожиріння в сучасних умовах значною мірою пов'язано з недостатньою фізичною активністю (гіподинамією).

Пам'ятаєте!
Навіть при великому фізичному навантаженні систематичне перевищення енергоцінності харчування сприяє зайвому відкладенню жиру в організмі.

Характерно розвиток ожиріння при переході від фізичної праці або спорту до малорухомому способі життя. У таких людей можуть зберігатися колишній апетит і звички харчування ведуть до переїдання.

Ожиріння не завжди є наслідком значного переїдання з-за підвищеної збудливості харчового центру, що регулює стан апетиту і насичення. Найчастіше ожиріння виникає при малопомітному, невеликому, але регулярному надходженні в організм зайвих джерел енергії.
Слід враховувати спадкову (генетичну) схильність до ожиріння. Відомо, що при вживанні їжі, однакової по енергоцінності і розподілу білків, жирів і вуглеводів, одні люди додають у вазі, а інші — немає. У людей, схильних до ожиріння, порушений механізм витрати енергії, зокрема, у зв'язку з більш низькими енерговитратами на основний обмін.

Фізіологічна (тобто не обумовлена хворобою) перебудова обміну речовин також може сприяти ожирінню, якщо відсутня відповідна зміна харчування, наприклад, при старінні організму, коли обмін речовин знижується, у жінок — при вагітності, годуванні груддю. Виникло ожиріння змінює функції ендокринної системи, що посилює вже порушені процеси відкладення жиру. Можлива причина характерного поєднання ожиріння і цукрового діабету 2-го типу полягає в тому, що прояви даного типу діабету виникають у людей середнього і, особливо, похилого віку, які, в свою чергу, схильні до ожиріння незалежно від діабету.

Посилення відкладення жиру в організмі відбувається також після періодів обмеженого по енергії живлення і особливо після голодування, коли організм вимушено пристосовується до дефіциту енергії, знижуючи власні витрати енергії. Ці зміни інтенсивності процесів обміну речовин зберігаються певний час і при переході на колишнє харчування, яке стає тепер надлишковим по енергії. У результаті не тільки відновлюється втрачена при обмеженому харчуванні або голодуванні маса тіла, але й виникають умови для розвитку ожиріння.
Запропоновані десятки методів лікування ожиріння, серед яких медичні (масаж, фізіотерапія, акупунктура та ін) і околомедицинские — вплив екстрасенсів, біоінформаційна кодування, уринотерапія (лікування сечею) та інші наукообразно звучать способи «зцілення».

Зазначені медичні методи малоефективні, а околомедицинские (їх понад 20) вони носять тільки рекламний характер. Новим прикладом останніх є «безконтактне психічний програмування». Згідно рекламі, цей метод змушує організм самостійно (без дієти) «спалити накопичені запаси жиру і більше їх не набирати». Зазначимо, що консультації психотерапевта корисні тим хворим з ожирінням, яким важко самостійно перебудувати свій спосіб життя. Але науково обґрунтоване психотерапевтичний вплив спрямований саме на зміну способу життя — дотримання дієти в поєднанні з підвищенням фізичної активності.
Безліч підходів до лікування ожиріння при ясності її головного принципу — зниження споживання енергії — свідчить про труднощі, особливо психологічного характеру, пов'язаних з тривалістю і сталістю додержання обмеженого харчування людьми з непоганим самопочуттям і хорошим апетитом. Тому дуже важливий психологічний настрій людини, її бажання, помножене на волю. Наш клінічний досвід показує, що серед різних груп хворих краще дотримуються і легше переносять дієту пацієнти з цукровим діабетом 2-го типу та ожирінням. Це пояснюється поєднанням результатів дієтотерапії: схудненням, помітним поліпшенням самопочуття і тій чи іншій ступенем нормалізації вуглеводного і ліпідного обмінів, тобто компенсацією самого захворювання — діабету 2-го типу.

Таким чином, з позицій сучасної науково обгрунтованої медицини оздоровча регуляція маси тіла при поєднанні цукрового діабету та ожиріння включає:

 • • дієтотерапію, в основі якої лежить створення негативного енергетичного балансу шляхом перевищення витрати енергії організмом над її споживанням з їжею. Для рішення цієї задачі застосовують харчові раціони (дієти) індивідуально зниженої енергоцінності (калорійності) за рахунок жирів і вуглеводів, але містять всі незамінні харчові речовини;
 • • фізичну активність — адекватні можливостям пацієнтів фізичні навантаження, які посилюють ефективність дієтотерапії шляхом збільшення енерговитрат і самі благотворно впливають на обмін речовин і стан здоров'я;
 • • поведінкову психотерапію — психологічний вплив на харчову поведінку, що має забезпечити мотивацію до тривалої дієтотерапії та зміни способу життя, попередити розвиток «дієтичної депресії» і рецидивів ожиріння.

Найбільших результатів можна досягти при використанні всіх трьох напрямків, але першорядне значення має дієтотерапія.

Тільки при недостатній ефективності всіх перерахованих вище заходів доцільно додаток лікування лікарськими засобами, а в найбільш важких випадках — хірургічними втручаннями.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі