Діабет: Фізкультура і спорт : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Діабет: Фізкультура і спорт

 

чи Можна займатися фізкультурою? Цукровий діабет — не привід для усунення від занять спортом. Діабет — це хоч і вимушений, але додатковий стимул для того, щоб фізкультура і спорт увійшли у ваше життя. Ви відразу витягаєте з занять кілька вигод :

  Поліпшення самопочуття: підвищується гнучкість тіла, збільшується сила м'язів та їх обсяг, так само, як і об'єм легенів. (Серце і легені починають працювати ефективніше.)

  Психологічний аспект: вправи допомагають боротися зі стресами, зміцнюють ваше здоров'я. Ви стаєте більш енергійним у роботі, більш активним, відчуваєте менше втоми.

  Контроль ваги: вправи допоможуть вам або скинути або набрати вагу (при його недоліку). Зниження ваги при використанні програми вправ відбувається в основному за рахунок втрати жиру, в той час як при дотриманні тільки дієти — за рахунок відходу з організму рідини і м'язової маси.

  Вправи сприяють зниженню рівня цукру в крові і підвищення можливості організму утилізувати (переробляти глюкозу).

  Вправи «допомагають» інсуліну впливати на глюкозу, знижуючи, таким чином, дозу інсуліну.

Перш ніж розпочати заняття з якоюсь програмою, переконайтеся, що ваш діабет добре контролюємо. Необхідно враховувати фізичну навантаження, так як будь-яка м'язова робота підсилює дію інсуліну, знижує вміст цукру в крові. При цьому також знижується потреба в інсуліні, що може призвести до розвитку гіпоглікемії. Однак цей ефект спостерігається тільки при цукрі крові нижче 15,0 ммоль/л. При цукрі вище цих значень фізична активність може призвести до підвищення цукру в крові і появи ацетону в сечі.

Для того, щоб заняття спортом надавали благотворну дію необхідно дотримуватися певні правила:

  Визначити вид, тривалість і силу фізичного навантаження.

  Дотримуватися режиму харчування і інсулінотерапії.

  Необхідно розрахувати в залежності від виду фізичного навантаження, що треба робити: з'їсти додаткові хлібні одиниці, зменшити дозу інсуліну.

  Викладач фізкультури або тренер і сам діабетик повинні добре знати симптоми гіпоглікемії, і яку допомогу потрібно надавати.

— Не займатися фізичним навантаженням при поганому самопочутті, або якщо в сечі з'явився ацетон, або підвищився цукор.

  Мати при собі легкозасвоювані вуглеводи.

  Визначати глікемію до, під час і після фізичних вправ.

Якими видами спорту можна займатися?

При відсутності ускладнень хворий на цукровий діабет може займатися майже всіма видами спорту. Це волейбол, велосипедний спорт, біг, бадмінтон, теніс, баскетбол. Рекомендується утриматися від підводного плавання, стрибків з парашутом, скелелазіння або віндсерфінгу, так як під час занять дуже небезпечно виникнення гіпоглікемії! Також можуть бути обмежені такі види занять, як плавання на великі відстані і протягом тривалого часу, так як виникнення гіпоглікемії у воді дуже небезпечно. Важка атлетика також пов'язана з великими перевантаженнями (підйом великих тягарів), що може призвести при наявних ускладненнях на очах до появи нових крововиливів, і тому такі заняття також не бажані при цукровому діабеті.

Необхідно пам'ятати , що іноді фізичні навантаження і сильні емоційні стреси можуть викликати різкі коливання цукру від гіпоглікемії до значного підвищення цукру в крові і появи ацетону.

Щоб переконатися в стабільності рівня цукру в крові, ви повинні визначити його до початку вправ, під час та після їх завершення. Необхідно фіксувати крайні значення ваших вимірювань, час вправи, час, що минув від останнього прийому їжі до початку вправ, якісний склад їжі і, нарешті, який вид вправи виконували і з якою тривалістю. Обговоріть свої результати з лікарем і спільно складіть програму з оптимізації періодичності і введення інсуліну.

Фізичне навантаження може бути коротким (1—2 години) і тривалої   кілька годин і навіть днів. В залежності від виду фізичного навантаження необхідно виконувати різні рекомендації. Запобігання гіпоглікемії при короткій фізичному навантаженні здійснюється додаванням в раціон харчування зайвих вуглеводів (ХЕ). Слід пам'ятати наступне правило:

За 30 хвилин до фізичного активної середньої інтенсивності необхідно з'їсти додаткові хлібні одиниці.

Щоб краще розібратися наведу кілька таблиць.

Коротка фізичне навантаження

Вид навантаження

Цукор крові (ммоль/л)

Додаткові ХЕ

Легка (піші та велосипедні прогулянки, легка домашня робота)

До їжі   близько 5,5 Після їжі — 8,9

1 ХЕ

До їжі — вище 8,3 Після їжі — 11,7

0 ХЕ

Середня — Важка (теніс, біг, плавання, велосипед, ролики, футбол, хокей, баскетбол, волейбол, плавання)

До їжі 5,5  

Після їжі — 8,9

2-4 ХЕ

До їжі — 8,3-10,5

Після їжі — 11,7-13,3

1 -2 ХЕ

До їжі — вище 11,1 Після їжі — 13,9

0-1 ХЕ

Рівень цукру в крові після їжі визначається: для інсуліну короткої дії — три години після їди, для інсуліну ультракороткого дії — дві години. Величина цукру крові після їжі відображає адекватність дози короткого інсуліну, введеного перед їжею.

Крім того, запобігання гіпоглікемії при короткочасній фізичного навантаження можна здійснювати з допомогою зниження дози інсуліну (короткого або ультракороткого дії), але при цьому необхідно враховувати час її проведення.

Коротка фізичне навантаження.

Час проведення

Рекомендації

Перед сніданком

Додаткові ХЕ (після визначення глікемії). Обережно дозувати ін'єкцію інсуліну перед сніданком

Від 2 до 3-х годин після сніданку

Зниження дози інсуліну на 50% перед сніданком. Обережно дозувати ін'єкцію інсуліну перед обідом

Перед обідом

Додаткові ХЕ (після визначення глікемії). Обережно дозувати ін'єкцію інсуліну перед обідом

Від 2 до 3-х годин після обіду

Зниження дози інсуліну на 50% перед обідом. Обережно! Небезпека гіпоглікемії!

Перед вечерею

Додаткові ХЕ (після визначення глікемії). Обережно дозувати ін'єкцію інсуліну перед вечерею

Від 2 до 3-х годин після вечері

Зниження дози інсуліну на 50% перед вечерею. Зниження дози інсуліну на 10-25% перед пізньою вечерею. Перед сном перевірити цукор крові.

При тривалій фізичному навантаженні (тривалістю більше 1—2-х годин тривала їзда на велосипеді, ремонт, похід, переїзд, дискотека протягом декількох годин) також необхідно коригувати дозу інсуліну, вживати додаткові ХЕ. До початку занять слід знизити дозу інсуліну, активно діючого в період навантаження на 30—50%.

При глікемії нижче 5 ммоль/л не рекомендується починати тривалу навантаження. При такому рівні цукру слід додатково з'їсти 2—4 ХЕ залежно від тяжкості навантаження. Якщо рівень цукру від 5 до 9 ммоль/л, то перед навантаженням потрібно додатково 1—2 ХЕ, при глікемії від 10 до 15 ммоль/л додаткових ХЕ не потрібно.

Слід пам'ятати, що під час тривалого навантаження кожну годину необхідно з'їдати 1 -2 ХЕ.

Після закінчення фізичної активності потрібно перевірити рівень цукру в крові. При цукрі менше 10 ммоль/л знизити наступну дозу інсуліну на 30—50%. Крім того, для запобігання гіпоглікемії після важких тривалих навантажень, які можуть розвиватися особливо у дітей протягом 12—24 годин (відстрочена гіпоглікемія), слід додатково з'їсти багату вуглеводами їжу (макарони, картопля, рис).

Тривале фізичне навантаження

Цукор крові (ммоль/л)

Рекомендації

Інсулін

Харчування

До 5 ммоль/л

Зменшити добову дозу всіх інсулінів на 20-50%

З'їсти 2-4 ХЕ перед навантаженням і перевірити цукор через годину.

5-9 ммоль/л

Те ж саме

З'їсти 1 -2 ХЕ перед навантаженням і при необхідності по 1 -2 ХЕ щогодини навантаження.

10-15 ммоль/л

Те ж саме

Є не більше 1 ХЕ щогодини навантаження.

Понад 15 ммоль/л

Фізичні навантаження заборонені.

Ефективність вправ для пацієнтів з цукровим діабетом залежить від достатності в організмі інсуліну, який змушує м'язові клітини засвоювати глюкозу для вироблення енергії. Коли діабет компенсований або є лише невелике підвищення рівня глюкози крові при відсутності ацетону в сечі, вправи призводять до зниження вмісту цукру в крові і потреби вводиться інсулін. Зниження рівня цукру в крові може початися в завершальній стадії вправ або відразу після його завершення і триватиме до 24 годин. Якщо діабет компенсований недостатньо або не компенсований зовсім, фізична активність ще більше підвищує рівень цукру в крові. Так як працюють м'язи, яким потрібна енергія, посилають сигнал печінки, викидає більшу кількість глюкози в кров, тим самим, посилюючи стан під час вправ і ще більш декомпенсируя діабет.

якщо у вас після фізичного навантаження спостерігається підвищення цукру крові враховувати кілька причин :

  Відсутність компенсації вуглеводного обміну

  Надмірне зниження дози інсуліну перед навантаженням

  Надмірне вживання додаткових ХЕ перед навантаженням.

Що слід робити в такій ситуації?

Не поспішати з корекцією дози інсуліну, перевірити цукор в крові ще раз через 1 -2 години після навантаження.

Проводити обережну корекцію дози інсуліну тільки тоді, коли закінчилася дія раннє введеного інсуліну короткої дії.

Дотримувати особливу обережність вечірні години, після тривалої фізичного навантаження. Підвищений цукор у крові перед сном не коригувати (небезпека нічної гіпоглікемії!).

При рівні цукру вище 13,3 ммоль/л після фізичного навантаження — перевірити ацетон. При позитивній реакції на ацетон (++/+++) негайно проводити корекцію дози інсуліну.

Наведені вище рекомендації можуть допомогти при діабеті орієнтуватися в різних ситуаціях. Але кожен сам під керівництвом досвідченого лікаря повинен виробити індивідуальний план дії на підставі свого особистого досвіду.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі