Захворювання нирок при цукровому діабеті : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Захворювання нирок при цукровому діабеті

 

Нирки виконують функцію фільтра в організмі людини. Точно так само, як ми проціджуємо якийсь розчин з метою його очищення, так і нирки фільтрують кров і виводять (через сечу) з неї токсичні речовини і продукти життєдіяльності. Крім того, нирки регулюють водно-сольовий баланс організму. Коли нирки з причини захворювання не можуть справлятися у повній мірі зі своєю функцією, організм людини починає отруюватися. Якщо не прийняти термінові заходи (штучна процедура очищення називається діалізом), то людина помре.

Хворі на діабет 2-го типу страждають захворюваннями нирок у 5% випадків, а хворі на діабет 1-го типу - в 30% випадків.

будова нирки

НИРКИ, парні органи, що утворюють і виділяють сечу у хребетних тварин і людини. Виводять з організму кінцеві продукти обміну речовин, надлишок солей, води, чужорідні і токсичні з'єднання. Регулюють склад крові та забезпечують сталість внутрішнього середовища організму.

Нирка (ren) має форму боба з закругленими верхніми та нижніми полюсами. У дорослої людини довжина нирки становить 10-12 см, ширина 6-5 см, товщина до 4 см, маса 120-200 г, звичайно права нирка дещо менша від лівої.

В нирці розрізняють дві більш або менш опуклі поверхні - передню і задню, два краї - опуклий латеральний і увігнутий медіальний. На останньому знаходиться поглиблення - ниркові ворота, вони ведуть в невелику ниркову пазуху. Це місце розташування нервів, кровоносних судин, великих і малих чашок, ниркової миски, почала сечоводу і жирової тканини.

М'якоть нирки покрита двома оболонками фіброзною капсулою і жировою капсулою. У фіброзній оболонці багато міоцитів і еластичних волокон. Разом з жировою капсулою спереду і ззаду нирки покриває сполучнотканинна ниркова фасція.

У дорослої людини нирки розташовуються на задній стінці черевної порожнини в заочеревинному просторі. Вони лежать по боках від хребців, проте ліва розташована трохи вище, ніж права.

Будова нирки складна, в ній розрізняють зовнішній, темніший кірковий шар і внутрішній, мозковий, шар.

Очищення крові відбувається в клубочках нирки - це крихітні капіляри, які фільтрують кров. Таких клубочків дуже багато - сотні тисяч. Коли нирки функціонують нормально, то глюкоза тягне за собою багато рідини, в результаті чого всередині клубочка створюється підвищений тиск і кров добре фільтрується. В результаті розвитку цукрового діабету мембрана, що оточує клубочки, поступово потовщується, і витісняє капіляри всередині клубочків, в результаті, останні вже не можуть так ефективно фільтрувати кров. Але, оскільки клубочків дуже багато, то на протязі досить тривалого часу (10-15 років) після початку захворювання діабетом, нирки ще можуть справлятися зі своїми функціями. Однак, якщо захворювання не лікувати, то згодом у хворого на цукровий діабет розвивається ниркова недостатність - у крові накопичуються токсичні продукти азотистого обміну і порушується кислотно-лужну рівновагу. Якщо і далі не проводити лікувальних заходів, то нирки просто перестануть функціонувати і людина помре.

Симптоми захворювання нирок

Найбільш ранньою ознакою захворювання нирок при діабеті (діабетична нефропатія - від грец. nephros - нирка і pathos - страждання, хвороба, збірне позначення групи різних захворювань нирок) є мікроальбумінурія.

ПЛАЗМА КРОВІ, рідка частина крові. У плазмі крові знаходяться в зваженому стані формені елементи (клітини крові). Плазма крові складає 55-60 % від загального об'єму крові. Вона містить 90-94% води і 7-10% сухої речовини, в якому 6-8% приходиться на частку білкових речовин, а 1,5-4% - на інші органічні і мінеральні сполуки. Вода служить джерелом води для клітин і тканин організму, підтримує кров'яний тиск та об'єм крові. У нормі концентрації одних розчинених речовин у плазмі крові весь час залишаються постійними, а вміст інших може коливатися в певних межах у залежності від швидкості їх надходження в кров або видалення з неї.

Білки крові: альбумін

Одні з основних компонентів плазми крові - різного типу білки, що утворюються головним чином в печінці. Білки плазми разом з іншими компонентами крові підтримують сталість концентрації водневих іонів на слаболужному рівні (рН 7,39), що життєво важливо для протікання більшості біохімічних процесів в організмі.

За формою і величиною молекул білки крові поділяють на альбуміни і глобуліни. Найбільш поширений білок плазми крові - альбумін (більше 50% всіх білків, 40-50 г/л). Вони виступають як транспортні білки для деяких гормонів, вільних жирних кислот, білірубіну, різних іонів і лікарських препаратів, підтримують сталість колоїдно-осмотичного сталості крові, беруть участь у ряді обмінних процесів в організмі. Синтез альбуміну відбувається в печінці.

У здорових людей нирки пропускають в сечу незначна кількість альбуміну. При розвитку нефропатії кількість альбуміну значно зростає.

На жаль, микроальбуминурию на початковій стадії неможливо виявити за допомогою звичайного аналізу, потрібний складний аналіз. При проведенні такого складного аналізу микроальбуминурию можна виявити на ранній стадії (приблизно за 5 років до того, як вона виявиться звичайним аналізом) і повністю вилікувати. Мікроальбумінурія, виявлена шляхом звичайного аналізу крові, на жаль, повного лікування вже не піддається.

УВАГА! Хворим на діабет 1-го типу, що мають "стаж" більше 5 років, і всім хворим на діабет 2-го типу показано щорічне обстеження на микроальбуминурию.

Вчасно розпочате лікування мікроальбумінурії, нормалізація тиску, зниження рівня жирів у крові - такий комплекс лікувальних заходів різко знижує розвиток ниркової недостатності.

Якщо діабет не лікувати, то через кілька років відбувається значний ріст клітин, розташованих між нирковими капілярами (мезангиальная тканина) - мікроальбумінурія прогресує. Через 15-20 років мезангиальная тканина настільки розростається, що повністю здавлює і закриває капіляри і канальці, фільтрують кров. Ниркові клубочки заміщуються вузликами і перестають функціонувати, кров очищується все гірше і гірше. Розвивається ниркова недостатність - в крові зростає вміст азоту сечовини і креатиніну, а в сечі присутня велика кількість білка. Хворому необхідний або діаліз, або пересадка нирки.

Фактори, що руйнують нирки

Крім високого цукру на роботу нирок негативно впливають наступні фактори:

 • Підвищений кров'яний тиск;
 • Спадкові фактори;
 • Високий "поганий" холестерин в крові.

Діабетична нефропатія викликає наступні ускладнення:

 • Захворювання очей - ретинопатія. Якщо у діабетика виявлена мікроальбумінурія, то у нього обов'язково буде та ретинопатія. Якщо така відсутня, значить захворювання нирок викликано не діабетом;
 • Захворювання нервової системи - нейропатія. Приблизно половина хворих нефропатією страждають і нейропатію. Чіткої залежності між цими хворобами не виявлено. Після діалізу симптоми нейропатії слабшають, або взагалі зникають;
 • Високий кров'яний тиск - гіпертонія. На пізній стадії захворювання нирок у всіх хворих відзначається підвищення кров'яного тиску;
 • Набряки ніг. Виникають, коли вміст білка в сечі перевищує 1-2 грама.

Лікування діабетичної нефропатії

При ураженні нирок діабетикам можуть призначити інгібітори АПФ, які сприяють зниженню кров'яного тиску і рівня альбуміну в крові, і мають 50%-ву ефективність зниження смертності через діабетичної нефропатії. На жаль, інгібітори АПФ мають багато побічних ефектів, як то: важкий кашель, підвищення рівня калію в крові. Що негативно впливає на роботу нирок і серця. При необхідності інгібітори АПФ замінюються наблокатори рецепторів ангіотензину II.

Хворі на цукровий діабет повинні особливо ретельно стежити за своїм здоров'ям. Такі заходи повинні обов'язковими:

 • Контроль рівня цукру в крові. Має основоположне значення для зниження ризику розвитку нефропатії.
 • Контроль кров'яного тиску. Це захищає від швидкого погіршення стану нирок. Лікування полягає в дотриманні дієти, режиму, прийом лікарських препаратів (у більшості випадків).
 • Контроль холестерину в крові. Підвищений рівень жирів у крові сприяє розвитку захворювання нирок. Необхідно знижувати тригліцериди і ліпопротеїни низької щільності ("поганий" холестерин) і підвищувати ліпопротеїни високої щільності ("хороший" холестерин).
 • Уникайте інфекцій. Інфекційні захворювання сечостатевої системи негативно позначаються на функціонуванні нирок. Слід мати на увазі, що при діабеті уражаються нерви, які сигналізують про наповнення сечового міхура, як наслідок, порушується функція спорожнення сечового міхура, що також призводить до розвитку інфекцій.

Якщо медикаментозне лікування не допомагає і стан хворого погіршується, доводиться вдаватися до крайніх заходів:діалізу або пересадки нирки.

В даний час використовується дві техніки проведення діалізу:

 • Гемодіаліз (штучна нирка). В умовах стаціонару пацієнту в артерію вводиться катетер, через який кров забирається і проходить через фільтруючий пристрій. Вже очищена кров направляється назад в організм хворого. Ця процедура пов'язана з ризиком занесення інфекції і зниженням кров'яного тиску.
 • Перитонеальний діаліз. Трубка, що подає рідину, вводиться у черевну порожнину пацієнта. Через очеревину хворого проганяється велику кількість рідини, яка витягує відходи з організму. Дану процедуру необхідно виконувати щодня і слідкувати за стерильністю, щоб не занести інфекцію.

Пересадка здорової нирки значно покращує стан хворого. Але тут є маса "мінусів":

 • дорожнеча операції;
 • ймовірність відторгнення пересадженої нирки;
 • прийом ліків, що знижують імунітет (щоб нирка не отторгалась) ускладнює контроль за перебігом діабету;
 • пересаджена нирка і раніше схильна до дії підвищеного вмісту глюкози.

Слід сказати, що нефропатія - саме важке і небезпечне діабетичні ускладнення, що приводить до летального результату. Про це повинен знати хворий на діабет, і робити все від нього залежне, щоб знизити ризик захворювання нирок.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі