Чотири сезони фізичної активності : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Чому спортсменам не можна вживати алкоголь? Читати тут.

Чотири сезони фізичної активності

 

Діабет, хвороба, яку сучасна медицина не в змозі перемогти. 43-річного інженера Юрія Федулова не влаштувала життя покірного споживача інсуліну, він став боротися з діабетом самостійно. І домігся великих успіхів.

Його досвід боротьби з інсулінозалежним діабетом неординарний і вельми цікавий. Рідко, хто наважується на такий сміливий і відчайдушний крок – експериментувати на собі, йти незвіданим шляхом, на свій страх і ризик. В якості лікувального засобу він вибрав спочатку помірні фізичні навантаження, а потім – спорт. Пропоную уважно і з обережністю простежити за діями Юрія в його боротьбі, і не кидатися у вир з головою. Сліпе копіювання чужого досвіду може спричинити додаванням своїх помилок, і може привести і до зворотного результату.

Причини захворювання. Про цукровому діабеті він знав з дитинства. Багато родичі по батьківській і материнській лінії хворі на цю недугу, а деякі з-за діабету вже пішли з життя. Але Юре це ні про що не говорило, він жив, не замислюючись про неблагополучну спадковості і про необхідність оберігати своє здоров'я. Їв, скільки хотів, не обмежуючи себе в жирному і солодкому, навіть мав до них пристрасть. У студентські роки цим закушували під час веселих і далеко небезалкогольных застіллях. Влітку 1993 року у 32-річного чоловіка з'явилися перші симптоми діабету: запах ацетону з рота, цукор у сечі, часті сечовипускання перед сном і під час сну. Майже за два роки його вагу знизився з 105 до 71 кг при зрості 190 см! А під завісу 1995 року почалися судоми ніг і їх нестерпний озноб.

Звернувшись до лікаря майже через рік, дізнався, що хворий на діабет. Після безрезультатних спроб використання різних ліків, він був остаточно переведено в розряд інсулінозалежних діабетиків. Став колоти собі 18 і 10 одиниць «довгого» інсуліну і по 6 одиниць три рази в день «короткого» інсуліну. У 1997 році, із-за відсутності відчутних результатів, йому довелося лягти в лікарню. Користі від перебування в лікарні було мало. Варто було повернутися до звичайного життя, як всі зусилля лікарів пішли нанівець. Рівень цукру в крові знову став зростати, з'явилися ацетон і цукор в сечі. Та ще, через місяць повністю пропала потенція., яка відсутня досі. Шкодуючи про свою безтурботність, Юрій вигукує: «Громадяни, робіть все вчасно, не тягніть до останнього». Своєю основною помилкою називає неправильне харчування. Інсулінозалежний діабетик повинен харчуватися 5–6 раз в день, а не три, як це робив він. Йому встановили нову дозу «довгого» інсуліну, і він відчув себе краще.

Його рухові функції в той час були сильно обмежені (ходив як старий дід) і ніяк не відновлювалися, ночами сильно мерзли ноги, і їх зводило судомою. Вага-то залишався всього лише 71 кг! І тут він згадав, що колись займався веслуванням і під час піку хвороби отримував полегшення після рідкісних лижних прогулянок. Вирішив почати боротьбу з хворобою за допомогою рухової активності і купив велосипед. Перший же виїзд на природу викликав у нього невимовне захоплення. Це сталося в квітні 1998 року.

Фізкультура, плюс інсулін. Перший етап відродження – трохи більше року. Цей час було присвячено велотуризму. З велосипеда Юрій не злазить навіть взимку. Велосипед за цей час повністю прийшов в непридатність, а його господар ожив тілом і підбадьорився. Знову став схожий на нормального молодої людини (вага піднявся до 84–86 кг), якому ще й давали менше років, ніж було насправді. Довго не перебувала гідна за фізичної навантаженні заміна велотуризму. Пробував ходити пішки на роботу і з роботи (45 хвилин туди і 45 хвилин назад), але цього виявилося не досить. Вага підскочив до 96 кг, зріс рівень цукру в крові. Виявилося, що при збільшенні ваги, потрібно було підвищити і дозу інсуліну. Тепер Юрій вирішив зайнятися бігом.

Велотренування не пройшли даром. За короткий період (приблизно 2 місяці) занять бігом підтюпцем він досяг фізичної форми, яку мав у 25-річному віці. До жовтня 1999 року Юрій міг безупинно бігти близько 2,5 годин по сильнопересеченной місцевості. Помітив, що серйозна фізичне навантаження компенсує навіть дуже високий рівень цукру в крові (19–23 одиниці). На жаль, інколи допускав помилки в дозуванні інсуліну і захоплення кондитерськими виробами. Але, варто добре навантажити себе фізично, і рівень цукру падав до нормальних значень (4,5–10 mmol/1). При цьому він зауважував, що якщо прискорював біг, виходячи за рамки комфорту, загальне самопочуття погіршувалося. Навпаки, помірна, аеробна швидкість бігу (немає задишки, і легко дихається носом) – все чудово.

Спорту–так! Екстриму–ні. Взимку того ж року Юрій став на лижі. Активні заняття на рівні спорту показали, що це радикальний засіб від зайвої глюкози в крові після міцної випивки і обжерливості. Лижні захоплення увійшли в його життя назавжди. Лижні пробіги виявилися більш ефективним оздоровчим засобом, завдяки більшій інтенсивності (включаються в роботу і руки) і високої емоційності. Влітку наступного року знову сів на велосипед. І таке поєднання (лижі – велосипед) стали найкращим варіантом боротьби з недугою. До літа 2001 року він вже міг на своєму «залізному коні» здійснювати 3–4 годинні гонки на кросової трасі. Дивувало, що як би не були важкі веломаршрути, напади хвороби не наступали.

Цікаві порівняння і висновки напросилися якось самі собою. З нагоди 10-річчя «рідної фірми» Юрій дозволив собі розслабитися – пив і їв, скільки душі завгодно. Зрозуміло, обжерливість і алкоголь викликали приступ хвороби. У процесі застілля він зробив дві ін'єкції по 8 одиниць «актропида» з інтервалом в 3 години. Результат – нульовий. Вранці наступного дня 20-километрвая лижна пробіжка выветрила не тільки хміль, але і зайвий цукор. Але так навантажуватися без належної тренування він не рекомендує.

Не все проходило гладко в його боротьбі. Були піднесення і зриви. Юрій – людина творчий – йому не властиво заганяти себе в певний стандарт. Тому він весь час варіював, шукав оптимальні поєднання занять. Наприклад, наступним літом вирішив змінити звичайний біг на катання на лижоролерах. Навантаження помітно зросла. Вже через місяць міг і покривати 20-кілометрові дистанції, через два місяці – близько 30 км. Обсяг тижневого навантаження був такий: 10 км – 4 рази в тиждень, 20 км – 2 рази, близько 30 км – 1 раз. Знову – зима, і хай живуть лижі! Швидко освоєна колишня навантаження, і він уже літає на лижах. За 15 км – 5 разів на тиждень (коньковий хід), 25 км – 1 раз і 30 км – 1 раз в тиждень (класичний хід). Інколи виходив на пік своїх фізичних можливостей і навіть зловживав. Всякий раз переконувався, що екстремальні навантаження при його захворюванні протипоказані. З-за таких спортивних сплесків доводилося часом давати задній хід у своїх часом дуже помітних оздоровчих успіхи.

Іноді життя вгоняла його в сверхстрессы – виробничі конфлікти, затримки на роботі до 22, а то і 24 годин без можливості вколотися і поїсти, коли рівень цукру підстрибував до 28 mmol/1. Але у всіх випадках допомагали фізичні вправи. За допомогою «китайської гімнастики» і, звичайно, ліків вже до ранку цукор в крові знижувався до 11,5 mmol/1.

Марафон, ти – диво! З-за проблем на роботі Юрій, як-то непомітно для себе, пристрастився до куріння. А позбутися від цієї шкідливої звички йому допоміг марафон, та не який-небудь, а первозданний, грецький. Дуже захотілося Юрію випробувати себе подібно до давньогрецького воїну Фиддипиду. Цей сверхвыносливый воїн спочатку за кілька днів збігав у Спарту за допомогою і повернувся назад (всього понад 400 км). Взяв участь у бою під Марафоном, і був поранений. Стікаючи кров'ю, пробіг 40 кілометрів від містечка Марафон до Афін і, встигнувши вигукнути: «Ми перемогли!», впав замертво. Наші сучасники зробили марафон найпрестижнішої легкоатлетичної дисципліною на всіх найбільших змаганнях. В процесі підготовки до цього історичного марафону Юрій виявив, що куріння є великою перешкодою, і вирішив назавжди порвати з цією поганою звичкою. На перший у своєму житті штурм марафонської дистанції Юрій вирушив 8 жовтня 2002 року. Экипировался по останньому слову, захопивши з собою крім їжі і пиття ще й фотоапарат. Але вбігти в Афіни тріумфатором йому завадили незнання рельєфу місцевості (суцільні горби), 30-градусна спека і зайва амуніція. Дивно, що цей пробіг здійснював інсулінозалежний діабетик – подія неймовірне. В результаті, приблизно 25 км він пробіг, а інші 15 км – подолав пішки. В один з моментів ходьби, відчувши наближення нападу гіпоглікемії, наївся фруктів і молока зі здобним хлібом, що різко збільшило рівень цукру в крові. Тривала ж ходьба це негативне явище усунула, надлишки цукру згоріли за рахунок активного кровообігу. Весь шлях зайняв 6 годин 30 хвилин (2,5 години – біг і 4 години – ходьба). Це ще раз переконало Юрія, що саме енергійна ходьба, а не млява, сприяє ефективному спалюванню зайвого цукру. Невдалий перший «млинець» сильно растравил душу і підігрів самолюбство. Наприкінці свого перебування в Греції, він, врахувавши всі помилки, все-таки той марафон підкорив, пробігши всю 40-кілометрову дистанцію за 4,5 години – дуже непоганий результат для гірської траси.

Марафонський експеримент продовжився в Москві, де в кінці листопада 2002 року Юрій пробіг по периметру колишнього «Камер-Колезького валу». На цей маршрут він затратив 5 годин 45 хвилин. Під час пробігу підгодовувався глюкозою. Рівень цукру в крові після забігу склав 5,6 mmol/1! Після цього зробив кілька тривалих пробігів по дорогах Туреччини та Італії, зберігаючи відмінний стан здоров'я.

Аналіз і висновки. Експериментуючи, Юрій, як справжній першовідкривач, кожен свій крок піддавав ретельному аналізу, боячись загнати хворобу у глухий кут. Найбільшою небезпекою під час занять спортом, вважає, є напад кипогликемии (різке зниження рівня цукру в крові). Він докладно описыввает це стан: «Спочатку з'являється незвичайна легкість зі слабким тошнотою, але на це не звертаєш уваги, так як у цей момент здається, що ти ось-ось злетиш, – відчувається дрижаки в колінах і з зовнішньої сторони гомілковостопного суглоба. Потім ноги починають заплітатися, погіршується контрастність зору, може помутніти в очах (було дуже рідко), настає відчуття, ніби ти не рухаєшся, а стоїш на місці, відчувається тремтіння в руках і м'язах обличчя. От коротенько, що відбувається».

Його особисті спостереження і висновки цікаві і важливі. Аналізуючи, Юрій підводить підсумок: «Гіпоглікемічний синдром настає не стільки від тривалості і інтенсивності фізичних навантажень, скільки від неправильних схем ін'єкцій, режиму харчування і графіка кожної конкретної тренування». Починаючи заняття, він рекомендує дотримуватися таких загальних правил. Перший, розвести в часі на 2–2,5 години ранкові ін'єкції «короткого» і «довгого» інсуліну (особливо перед ранковими тренуваннями). Друге, Дотримуватися 12-годинний період ін'єкцій «довгого» інсуліну. Третє, Починати заняття через 1,5 –2 години, або після другого сніданку або полуденку. Четверте, не брати з місця в кар'єр, не поспішати зі збільшенням фізичного навантаження, так як через 15–20 хвилин може початися напад, навіть при дотриманні перших двох правил. Слід мінімум 30 хвилин розігрівати організм і плавно переходити від малої навантаження до більшої, і т.д. П'яте, Якщо заняття проводяться ввечері, то останній прийом їжі, при 5–6-разовому харчуванні, слід здійснювати не раніше, ніж через 1,5–2 години після вечері. Особливо, вважає Юрій, це важливо дотримуватися на 4–5-й день тренувань (четвер, п'ятниця) при щоденному режимі занять. Це – з-за поступового накопичення втоми, що веде до збільшення тривалості відновлення організму і витрати енергії. Якщо під час тренування з'явилися ознаки гіпоглікемії, а під рукою немає підживлення, не варто відразу зупинятися. Будь-яка різка зміна цього стану веде до почастішання серцебиття і, як наслідок, до збільшення споживання організмом глюкози. Слід не панікувати, а зосереджуватися на кожному русі, виконуючи його розмірено і економно. Потрібно постаратися розслабитися і знизити темп руху до оптимального. Зробивши таку перепочинок хвилин на 20–30, можна рухатися далі в потрібному темпі.

«Однак,– радить Юрій,– мій особистий досвід не можна використовувати всім без винятку людям, що страждають цукровим діабетом і вирішили займатися фізкультурою… Він може підійти спортсменам і колишнім спортсменам, таким же впертим у своєму прагненні, як і я, та й то, після порівняно довгого періоду проб і помилок. По собі знаю, як важко змусити себе просто зайнятися чимось необхідним, а тим більше не втратити голову під час нападу».

Його сьогоднішній стан. Медичні показники. а) Цукор в крові–4–9,8 mmol/1, в залежності від умов проведення часу. б) Цукор в сечі–до 1%, якщо цукру в крові більше 8 mmol/1. в) Ацетон–немає або є його слід. Показники фізичної форми. а) Вага–96 кг і не падає, як би не нагружался. б) Зростання–190 див.) Кров'яний тиск–120–130/70. г) Пульс відносного спокою–60–66 уд/хв, в залежності від погодних умов. д) Інтенсивність фізичного навантаження: час тренування (в середньому)–1,5 години; темп (пульс під час тренування)–140–160 уд/хв. е) Час відновлення: до пульсу 88 уд/хв –5–10 хв; до пульсу 78 уд/хв–20 хв; до пульсу 60–66 уд/хв–1–1,5 години. Все в залежності від тривалості та складності занять. Ін'єкції. Протофан–2 рази на день: о 6.00.–7–9 од., о 13.00.–6–8 од., о 21.00.–6–8 од.

«А що стосується фізичного стану,–каже Юрій,– то у молодих хлопців, з якими я спілкуюся, років на 20 молодше мене, язик не повертається називати мене на «ви», а тим більше по імені-по батькові. От і судіть. І все це завдяки спорту. Як тут не згадати слова колись популярної пісні: «Спорт–це життя! Спорт–це життя! І навіть трохи більше…».


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі