Ураження очей при цукровому діабеті : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Ураження очей при цукровому діабеті

 

Діабетична ретинопатія

Цукровий діабет може пошкоджувати як елементи очного дна (задня стінка очного яблука, сітківка), так і кришталик («лінза», що знаходиться в передній частині очі і збирає світлові промені).

Ураження очного дна (сітківки) при діабеті називається діабетичною ретинопатією (ІН). ІН - микрососудистое ускладнення цукрового діабету. Особливістю ІН є те, що виражені судинні зміни очного дна можуть довго не приводити до зниження зору, а потім зір різко і часто незворотньо знижується. Ретинопатія може протікати безсимптомно, і пацієнт сам по якості зору не може адекватно оцінювати стан очного дна. Це обумовлює важливість регулярних оглядів офтальмологом хворих на цукровий діабет.

Фактори розвитку діабетичної ретинопатії

Тривалість діабету є самим значним фактором ризику. Діабетична ретинопатія рідко розвивається у перші 5 років захворювання або до періоду статевого дозрівання, але у 5 % пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу діабетична ретинопатія виявляється одночасно з виявленням діабету.

Високий рівень цукру є не менш значним фактором ризику, ніж тривалість захворювання. Відомо, що хороше управління рівнем цукру крові може запобігти або уповільнити розвиток діабетичної ретинопатії.

Діабетичне ураження нирок (нефропатія) викликає погіршення перебігу діабетичної ретнопатии.

Інші фактори ризику включають у себе надмірна вага, гіперліпідемію та анемію.

Діагностика ретинопатії

Огляд очного дна для виявлення ретинопатії повинен проводитися при розширеному зіниці грамотним фахівцем з допомогою офтальмоскопа. Розширення зіниці досягається попередніми (приблизно за 30 хвилин до огляду лікаря) закапування в очі спеціальних крапель. Розширення зіниці супроводжується зниженням зору поблизу. Дія крапель триває близько 2-3-х годин.

Рекомендується на цей час утриматися від водіння автомобіля, великий зорової навантаження: читання, робота на комп'ютері; у сонячний день краще скористатися сонцезахисними окулярами. Крім того, огляд окуліста входить: перевірка гостроти зору, огляд переднього відділу ока на наявність катаракти (помутніння кришталика) і при необхідності - вимірювання внутрішньоочного тиску.

Крім того, для документації змін на сітківці і можливості оцінити динаміку стану очного дна іноді роблять серійні фотографії очного дна за допомогою фундус-камери.

У деяких випадках проводиться флюоресцентна ангіографія судин очного дна для виявлення змін, невидимих при звичайному обстеженні.
Всі пацієнти з цукровим діабетом повинні профілактично оглядатися офтальмологом 1 раз в рік. При наявності змін на очному дні – кожні півроку і частіше.

Стадії діабетичної ретинопатії

В даний час виділяють 3 стадії діабетичної ретинопатії. Лікування ІН залежить від стадії процесу:хвороби очей при СД

 • Початкова форма діабетичної ретинопатії (ДР) називається непроліферативній. Ці мінімальні зміни на сітківці раніше чи пізніше розвиваються майже у кожного пацієнта з ЦД і не відбиваються на зорі. Ця стадія може досить тривало протікати стабільно, без погіршення, а на тлі компенсації СД і зниження артеріального тиску – навіть регресувати. Лікування включає в себе нормалізацію рівня цукру та артеріального тиску.
 • Наступною стадією ІН є препролиферативная. На цій стадії зір також не змінюється. Але ця стадія при відсутності лікування може швидко прогресувати в наступну стадію ретинопатії. Лікування включає в себе, крім нормалізації рівня цукру та артеріального тиску, проведення лазерної коагуляції сітківки.
 • Найбільш важкою формою ретинопатії є проліферативна. Навіть на цій стадії зір може якийсь час бути гарним. Іноді пацієнт відзначає поява плаваючих темних плям перед оком. Однак на очному дні відзначаються виражені проліферативні зміни - зростання новоутворених судин і сполучної тканини, що може при вести до необоротного зниження зору, сліпота і навіть загибелі очі. На цій стадії обов'язково проводиться термінова лазерна коагуляція сітківки. Однак лікування на цій стадії не завжди дає стійкий позитивний ефект.
 • При прогресуванні процесу на очному дні можливий розвиток крововиливів в порожнину ока – гемофтальму, що приводить до різкого зниження зору. Можливо розвиток неоваскулярної глаукоми, що супроводжується повною незворотною втратою зору і сильними болями в оці. Крім того, може відбутися відшарування сітківки.

Всі ці наслідки проліферативної стадії ретинопатії потребують проведення складних оперативних втручань на очах, але навіть вони не завжди дозволяють повернути зір. Тому діабетичне ураження очей краще запобігти, ніж відновити втрачене зір.

Профілактика ретинопатії

В результаті багаторічних досліджень встановлено, що люди з діабетом, підтримують рівень цукру близьким до норми, мають менше ускладнень з боку очей, ніж ті, хто погано управляє рівнем цукру. Правильне харчування і фізичні вправи відіграють велику позитивну роль у загальному стані здоров'я хворих на діабет.

Люди, що страждають діабетом, можуть значно знизити ризик очних ускладнень, регулярно відвідуючи офтальмолога. Більшість ускладнень лікується набагато більш успішно, якщо виявляються на ранніх стадіях.

Діабетична катаракта

Ще одним ускладненням ЦД на очах є помутніння кришталика – діабетична катаракта. Помутніння кришталика може відбуватися при будь-якій тривалості ЦД. Особливо часто катаракта розвивається у пацієнтів з високим рівнем цукру. Помутніння кришталика викликає зниження зору.

Профілактика діабетичної катаракти

Профілактикою розвитку катаракти є підтримання оптимального рівня цукру крові. На цьому фоні можливе закапування крапель, що уповільнюють розвиток помутніння кришталика. Але на жаль, ніякі краплі і таблетки не можуть повністю попередити розвиток катаракти, і тим більше усунути вже наявні помутніння кришталика.

Лікування діабетичної катаракти

Лікування катаракти – хірургічне: видалення помутнілого кришталика та імплантація штучної лінзи. В даний час операцією вибору для пацієнтів з СД є методика безшовного видалення катаракти з допомогою ультразвуку – факоемульсифікація. Це операція проводиться без розрізів, з допомогою 2-х маленьких проколів очі. Мутний кришталик дробиться ультразвуковими хвилями і відсмоктується через інший прокол. Через цей прокол вводиться м'яка лінза (штучний кришталик). Мала травматичність операції сприяє швидкому загоєнню і дає можливість проводити її без госпіталізації пацієнта. Крім того, ця операція проводиться на незрілої катаракти, тобто не треба чекати повного помутніння кришталика, коли стає вже зовсім нічого не видно, а можна видалити кришталик тоді, коли якість вашого зору перестане вас влаштовувати. Видалення катаракти дозволить не тільки поліпшити якість зору, але і дасть можливість окуліста добре оглянути Ваше очне дно для раннього виявлення сосдистых змін сітківки – ретинопатії.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі