Здійснення фізичної активності : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Здійснення фізичної активності

 

Спортивні вправи та інші види фізичного навантаження допоможуть вам контролювати діабет.

Діабет - не привід уникати фізичних завантажень!

Рух – це життя! Цю фразу ми чуємо дуже часто, але не завжди замислюємося над тим, наскільки важливо рух для нас насправді. Фізична активність необхідна здоровим людям, щоб не захворіти. І для тих, у кого вже з'явилися проблеми зі здоров'ям, рух теж необхідно. При правильному підході фізична активність може стати дієвим засобом боротьби з хворобою.

Це справедливо і для людей, що страждають діабетом. Діабетик цілком здатний контролювати свою хворобу, якщо буде дотримуватися трьох правил:

 • Дотримувати необхідну дієту
 • Вести фізично активний спосіб життя
 • Приймати ліки, призначені лікарем

Причому фізична активність відіграє далеко не останню роль в боротьбі з діабетом. Фізичні навантаження показані при діабеті як 1 так і 2 типів, але особливо дієвими фізичні навантаження при діабеті 2 типу.

«При цукровому діабеті 2 типу в легкій формі початкове лікування - це дієтотерапія і помірні фізичні навантаження. І тільки в комбінації фізичних навантажень і дієти ви досягнете компенсації вашого захворювання і зменшити ризик ускладнень», - розповідає Костянтин Петрович Васюта, Київський міський клінічний ендокринологічний центр.

Навіщо потрібна фізична активність при діабеті?

Фізичні навантаження активують фізіологічні механізми організму і впливають на всі системи. Фізична активність:

 • Знижує рівень глюкози в крові. При фізичному навантаженні поглинання глюкози працює м'язом збільшується в 20 разів.

 • Покращує здатність організму використовувати інсулін.

 • Сприяє знищенню зайвих кілограмів і нормалізації обміну речовин.

Крім того, заняття спортом допоможуть діабетикові уникнути інших серйозних захворювань, таких як інфаркт міокарда та інсульт, знизити артеріальний тиск і уникнути стресів.

Але з різних причин у деяких випадках фізичні навантаження можуть спровокувати підвищення цукру в крові або різке його зниження (гіпоглікемію).

Коли фізична активність може нашкодити

Заняття спортом і інші види фізичної активності можуть бути протипоказані, якщо:

 • У вас діабет 1 типу і в крові або сечі виявлені кетони, потрібно уникати напружених фізичних вправ. Інакше рівень глюкози в крові може підвищитися.

 • У вас є ускладнення, при яких протипоказані певні види навантажень.Например, силові вправи протипоказані при діабетичному ураженні очей, так як такі заняття підвищують тиск у судинах.

 • Рівень цукру в крові дуже високий. Щоб з'ясувати, при якому саме рівні цукру вам протипоказані навантаження, зверніться до лікаря.

Фізичне навантаження може призвести до гіпоглікемії, якщо ви приймаєте спеціальні ліки або інсулін. Це може стати причиною поганого самопочуття і навіть непритомності. Щоб уникнути таких небажаних наслідків, обговоріть свою плановану рухову активність з лікарем. Під час занять спортом тримайте під рукою «перекус» або ліки. Перевіряйте рівень глюкози відразу після активних фізичних навантажень.

Які види фізичного навантаження потрібні діабетикові?

При діабеті показані такі види фізичного навантаження:

 • Аеробні вправи. При цьому виді навантажень задіюються великі м'язи, серце починає битися сильніше, доводиться швидше дихати. Заняття по 30 хвилин в день не рідше 5 разів на тиждень матимуть значний вплив на ваш організм. Ви можете витратити 30 хвилин на фізичні навантаження відразу або виконувати вправи частинами протягом дня.

 • Силові вправи. Заняття з гантелями або на тренажерах також допоможуть організму контролювати рівень цукру. Виконуючи їх кілька разів в тиждень, ви зможете спалити зайві калорії, зробите свої м'язи і кістки міцніші і поліпшити координацію рухів.

 • Вправи на розтяжку допоможуть стати більш гнучким, зменшать хворобливість м'язів після інших видів вправ.

 • Інша фізична активність також здатна допомогти вам у боротьбі з діабетом. Частіше вставайте з робочого місця, користуйтеся сходами замість ліфта, вийдіть на кілька зупинок раніше по дорозі додому, і пройдіть залишився відстань пішки. Не забувайте прогулятися по парку у вихідний або побродити по лісі, сходіть на танці. Такі активні «повсякденності» допоможуть вам зберігати контроль над хворобою.

Хворий на цукровий діабет може дозволити собі займатися багатьма видами спорту: грати у бадмінтон, теніс, волейбол, плавати, захоплюватися пішим туризмом, кататися на ковзанах і велосипеді. Знайдіть собі спортивне захоплення до душі. Допоможіть організму контролювати хворобу, і якість вашого життя стане набагато краще! Ми часто легковажно ставимося до свого здоров'я. Згадуємо про нього, коли хвороба проявляється вже у всій красі і потрібне оперативне втручання лікарів.

Між тим, як відомо, багатьох проблем можна було б уникнути, займаючись профілактикою. Зокрема, профілактикою дефіциту цинку. Адже цинк – найважливіший з життєво необхідних людині мікроелементів. Але отримати його можна тільки ззовні, так як організм не може виробляти сам. Так от дефіцит цинку спостерігається у 80% дорослого населення країни. Що не може не турбувати. Особливо важливий цей мікроелемент для чоловіків. Цинк бере участь у регуляції активності більш ніж 200 ферментних систем, активує клітинний імунітет і впливає на дуже багато функцій організму, наприклад, статеву систему, ріст і розвиток клітин, вироблення білків, травних ферментів, інсуліну, нормалізацію артеріального тиску.

Для жінок цинк незамінний, як елемент, що впливає на ріст і красу нігтів, регенерацію шкіри. Цинк сприяє посиленню росту волосся, що вкрай важливо як для жінок, що прагнуть до ідеалу краси, так і для чоловіків, схильних до облисіння. Цей мікроелемент відповідає в нашому організмі за переробку алкоголю. А одна з найважливіших його функцій, на що повинні звернути увагу саме чоловіки: цинк допомагає вироблення чоловічого статевого гормону – тестостерону і сперматозоїдів. Як відомо, тестостерон є найважливішим чоловічим гормоном, який не тільки впливає на статевий потяг і статеве спроможність, але і зумовлює психологічний стан людини. Чоловік, у якого знижений рівень тестостерону, частіше відчуває почуття депресії, швидкого стомлення, невпевненості в собі. Це негативно позначається і на роботі, і на сімейне життя.

Чому ж з'являється дефіцит цинку?

Головна причина – недостатнє його надходження в організм внаслідок неправильного харчування, незбалансованих дієт. Але є і порушення обміну речовин, при яких цинк або слабо всмоктується з їжі, це трапляється частіше при кишкових захворюваннях, або посилено виводиться з організму. Останнє зустрічається у людей, занадто захоплених алкогольними напоями, або у хворих, змушених приймати проносні засоби та деякі інші медикаменти. У цих випадках утворюється дефіцит цинку може призвести до підвищення сприйнятливості до інфекційних захворювань, уповільнення загоєння ран, зниження працездатності і потенції, випадання волосся і ослаблення пам'яті. Грамотно і в потрібних пропорціях заповнити дефіцит цинку можна тільки з допомогою сучасних препаратів, що містять цей мікроелемент.

Останнім часом з'явився дуже зручний у застосуванні препарат цинку «Цинкіт» у вигляді шипучих таблеток із приємним смаком, німецького виробника «Верваг Фарма». Розчинив таблетку в склянці води – і отримав приємний на смак напій, що бадьорить, який наповнить організм добовою дозою цинку і усуне проблеми, пов'язані з дефіцитом цього мікроелемента. Цинк прийнято називати «металом мужності». Обов'язково в підтримуючу терапію спортсменів включаються препарати з цинком. Він необхідний не тільки спортсменам, але й усім жінкам і чоловікам, які страждають на цукровий діабет. Особливо якщо Ви стали помічати у себе наступні симптоми: часті простудні захворювання, порушення функції статевої системи, статевого потягу у чоловіків, захворювання передміхурової залози, різні захворювання шкіри, псоріаз, випадання волосся, вогнищева або тотальна алопеція, погіршення пам'яті, уваги. З профілактичною метою (виходячи з добової потреби цинку) дорослим «Цинкіт» застосовують по 1 шипучою таблетці 1-2 рази на день під час їди, попередньо розчинивши в 100-200 мл води. Тривалість прийому – 1 місяць. Повторний курс – 2-3 рази на рік.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі