Про спорт для діабетиків : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Про спорт для діабетиків

 
  Діабет — серйозна невиліковна хвороба. Як жити далі, якщо у тебе діагностували це захворювання? Без паніки! Діабет може… продовжити життя! Недуга змушує людину правильно харчуватися, багато рухатися і контролювати стан здоров'я. А при такому способі життя діабетик має більше шансів дожити до 100 років, ніж п'є і переедающий «здоровий» людина.
  Консультант – Лючія Бертаева, ендокринолог

Цукровий діабет – одна з самих старих хвороб людства. З розвитком нових технологій кількість хворих стрімко зростає. Пояснюється це просто: замість того щоб ходити пішки, ми їздимо на машинах і сидимо в офісах, замість зернового хліба і парного м'яса їмо фаст-фудівські булочки та напівфабрикатні котлети, після чого відпочиваємо на дивані біля телевізора. Гіподинамія і надмірна вага – основні фактори ризику. І чим більше людство полегшує собі життя, тим швидше поповнюються ряди діабетиків. За прогнозами вчених, через 25 років кількість хворих на діабет зросте на 50 %, перевищивши позначку в 300 млн осіб. Що ж робити? Сидіти і чекати, поки хвороба розвинеться і викличе ускладнення? Ні в якому разі! Найчастіше діабет можна попередити, і навіть якщо ти вже захворіла, хвороба – це стимул жити здоровим життям.

Коли цукор несолодкий
Цукор у вигляді глюкози з током крові розноситься по всьому організму. Гормон інсулін, що виробляється бета-клітинами підшлункової залози, що відкриває канали для проходження глюкози в клітини і тим самим знижує її рівень у крові. При діабеті організм втрачає здатність підтримувати нормальний рівень цукру в крові. Відбувається це за раз­особистих причин.

Одна назва, різні захворювання
При діабеті I типу (страждають близько 6 % всіх хворих) бета-клітини гинуть, а значить, секреція інсуліну різко знижується, що призводить до абсолютного дефіциту цього гормону. На жаль, це аутоімунне захворювання, при якому в організмі починають вироблятися антитіла до власних клітин. Зокрема, до клітин підшлункової залози. Зупинити цей процес можна, передбачити, у кого він виникне – теж. Як правило, першопричиною є генетична схильність, а поштовхом до розвитку хвороби – серйозна інфекція або стрес. Цей тип діабету називають діабет молодих, оскільки найчастіше він розвивається у відносно здорових людей у віці до 40 років, причому далеко не завжди обтяжених надлишковою масою тіла.

Діабет II типу більш поширений. Для нього характерний відносний дефіцит інсуліну, тобто або організм виробляє недостатню кількість гормону, або клітини погано реагують на власний інсулін. І те й інше призводить до того, що клітини потрапляє мало глюкози, а її рівень у крові поступово підвищується. Хворий легко втомлюється, адже його організм недоотримує глюкозу – джерело енергії.

В групу ризику по виникненню діабету II типу входять:
• Люди, в сім'ях яких були випадки захворювання (фактор спадковості). Як правило, якщо у тебе діабет II типу, то він розвинеться приблизно у чверті твоїх найближчих родичів. Причому, якщо діабету не було у батьків, це не означає, що 2-3 покоління назад хтось в роду не страждав цією недугою. Ніхто не може впевнено сказати: «Мені це не загрожує».
• Ті, у кого великий надмірна вага: при ІМТ вище 30 ризик захворіти діабетом різко зростає.
До 80 % хворих діабетом II типу страждають ожирінням. Увага: індекс маси тіла (ІМТ) дорівнює ваги в кілограмах, поділеному на зростання в метрах в квадраті.
• Гіпертоніки. Як правило, підвищений артеріальний тиск пов'язано і з надмірною вагою, і з спадковим фактором (у більшості гіпертоніків високий тиск мають і найближчі родичі).
• Літні люди. Чим довше людина живе, тим вище ризик розвитку діабету II типу. Особливо це стосується жінок, які досягли віку 65 років.
• Вагітні з порушеною толерантністю до глюкози (так званий гестаційний діабет), а також які народили дітей вагою більше 4 кг – 40 % таких жінок протягом наступних 20 років, як правило, хворіють діабетом II типу.
Діабет I і II типу – різні захворювання, не пов'язані між собою і не переходять друг у друга. Їх об'єднує тільки назва, оскільки симптоми, картина хвороби і її діагностика схожі. Але причини їх виникнення, лікування і профілактика значно відрізняються один від одного, що вимагає індивідуального підходу і відповідної схеми лікування.

Чим небезпечний діабет?
При недотриманні лікарських приписів у 90 % випадків розвиваються ускладнення, причому досить грізні, багато з них призводять до інвалідності і навіть загибелі людини. Тому так важливо контролювати стан свого здоров'я ще до появи симптомів високого рівня цукру в крові. До ускладнень відноситься вся терапія, починаючи від серцево-судинних захворювань і до гангренозних уражень кінцівок. Зайва глюкоза осідає на стінках судин, пошкоджуючи їх. При діабеті I типу в основному страждають дрібні судини: судини очей (сліпота – часте ускладнення цього типу діабету) і нирок (розвивається ниркова недостатність). Діабет II типу вражає великі судини, тому поширеними важкими ускладненнями є інфаркти та інсульти. Але не варто забувати, що подібні ускладнення виникають, якщо діабет виявлений пізно або пацієнт не надто відповідально ставиться до свого здоров'я. Адже недуга може не проявляти себе десятиліттями, часто про його наявність дізнаються випадково, після здачі аналізу крові на цукор. Тому так важливі регулярні обстеження.
При діабеті найчастіше страждають очі, ноги, серце і нирки – через ураження судин. З метою профілактики необхідно щорічно обстежуватися у окуліста, терапевта і кардіолога, позбутися від шкідливих звичок (в першу чергу, кинути палити), обмежити жирну їжу, займатися спортом і при необхідності приймати цукрознижувальні препарати.

Коли без інсуліну не обійтися
Діабет I типу лікується тільки введенням інсуліну. Завдяки сучасним інсуліновим шприців і препаратів, лікування може проводитися з найменшими втратами. Навіть молодші школярі можуть самостійно робити собі ін'єкції інсуліну під контролем батьків, а старші діти – і без такого. Препарат вводиться підшкірно, швидше всього він всмоктується з області живота, хоча колоти можна і в стегно, і в руку, під лопатку, і в сідницю. Ін'єкції інсуліну робляться зазвичай двічі в день: перед сніданком і перед вечерею. Основний недолік такого графіка – обід повинен припадати на певний час (в період піку дії інсуліну, введеного вранці) і містити необхідну кількість вуглеводів.
Не так давно у всьому світі було популярно проводити підсадку бета-клітин в підшлункову залозу пацієнта. Це робили і в Україні. Практика показала, що така операція дає змогу частково зменшити дозу інсуліну, але вона не може повністю позбавити людину від необхідності ін'єкцій. Ефекту вистачає максимум на рік, а потім пацієнт повертається до колишньої дозі. Тому навіщо оперуватися, якщо пацієнту все одно доведеться колоти інсулін? Інсулін, що містять сучасні препарати, ідентичний тому, що виробляється в організмі, тому він не дає побічних ефектів і не може зашкодити хворому.

Із зайвою вагою йде і хвороба
Лікування діабету II типу починають зі зміни способу життя. Правильне харчування та активний спосіб життя допомагають знизити масу тіла, а значить, поліпшити загальний стан, адже надмірна вага змушує всі органи працювати з напругою. Організму складніше використовувати власний інсулін, а також контролювати рівень цукру в крові. Зниження ваги – перший і найбільш ефективний крок до хорошого самопочуття і полегшення контролю свого фізичного стану. Правильне харчування, крім благотворного впливу на фігуру, сприяє стабілізації рівня глюкози в крові, а також підтримує в тонусі серце і кровоносні судини.

Головне – контроль
Необхідно контролювати діабет, тобто не дозволяти йому заподіяти шкоду і при цьому знати, що недуга – не перешкода для повноцінного життя. Для всіх діабетиків дуже важливо мати можливість визначати рівень цукру в крові в домашніх умовах: використовують спеціальні апарати (глюкометри) або тест-смужки. Найкраще робити це з ранку натщесерце та через 2 години після їжі. Раз у три місяці необхідно визначати рівень гликолизированного гемоглобіну в крові за допомогою спеціального аналізу в поліклініці.

Будь обережна!
Гіпоглікемію (низький рівень цукру в крові) можна розпізнати за такими ознаками:
• озноб;
• тремтіння;
• серцебиття;
• головний біль;
• ускладнена концентрація уваги;
• підвищена пітливість в області голови.

можлива Гіпоглікемія у випадках, якщо ти пропустила черговий прийом їжі або неповноцінно харчуєшся, сидиш на голодній дієті, що діабетикам заборонено, а також якщо ти випила більше ніж необхідно цукрознижувальних таблеток. Крім того, цукор може різко впасти після тривалих і інтенсивних фізичних навантажень. Якщо його рівень дуже низький, можуть статися судоми в ногах і навіть втрата свідомості.

Ти відчуваєш симптоми гіпоглікемії? З'їж що-небудь, що містить легкозасвоювані вуглеводи, наприклад, 2 ч. ложки цукру або 3 таблетки глюкози, випий півсклянки солодкого напою. Якщо через 5-10 хвилин тобі не стане відчутно легше – ще раз прийми один з цих продуктів, а потім повноцінно співаєш. Намагайся завжди тримати під рукою цукровмісні продукти, але не захоплюйся ними!

Гіперглікемія, або підвищений рівень цукру, може виникнути в результаті інфекційних захворювань, стресів або якщо ти забула випити сахароснижающую таблетку. Симптоми гіперглікемії:
• спрага, сухість у роті;
• рясне часте сечовипускання;
• втома, погане самопочуття.
Особливо небезпечні гострі інфекційні захворювання, оскільки рівень цукру може піднятися занадто високо, тим самим викликавши кому. На щастя, це трапляється рідко і розвивається протягом декількох днів, тому при перших ознаках гострої інфекції звернися до лікаря. Як правило, зняти гіперглікемію допомагає прийом цукрознижувальних препаратів. Якщо такий стан часто повторюється, велика ймовірність погіршення здоров'я в найближчі роки, про що необхідно докладно поговорити з лікарем.

Йдемо на зниження!
Є кілька класів таблеток для лікування діабету II типу. Як правило, використовують тоді, коли дієта та фізична активність не приносять належних результатів. Одні ліки допомагають засвоєнню власного інсуліну (знімають інсулінорезистентність), інші – стимулюють вироблення інсуліну бета-клітинами підшлункової залози, треті – уповільнюють всмоктування глюкози зі шлунково-кишкового тракту. Якщо ці засоби неефективні, доводиться вводити інсулін підшкірно (так само, як при діабеті I типу).
Побічні реакції при прийомі цукрознижувальних таблеток зустрічаються досить рідко, проте обов'язково повідомте лікаря про всі тривожать тебе симптомах. Можливо, засіб доведеться замінити. Як правило, ліки, призначені для зниження рівня цукру в крові, приймають протягом тривалого часу. Але якщо тобі вдасться схуднути і ефективно поєднувати фізичні навантаження з правильним харчуванням, цілком ймовірно, що доза таблеток може бути значно зменшена. Хіба це не варто того, щоб переглянути свій спосіб життя і придбати корисні звички?

чи Можна попередити діабет?
На жаль, профілактика діабету I типу не грає вирішальної ролі: до цих пір невідомо, чому виникають аутоімунні захворювання (організм відторгає власні клітини). Як і неясно, в який момент хвороба дасть про себе знати. Якщо в роду були випадки діабету I типу, необхідно інтенсивно зміцнювати імунітет — щоб хвороба не з'явилася взагалі або розвинулася як можна пізніше. Є сенс привчати себе і дітей бути стійкими до стресових ситуацій, зміцнювати дух і тіло – щоб знизити ризик інфекцій і перевантажень, які можуть стати пусковим механізмом для розвитку цукрового діабету.
Профілактика діабету II типу безпосередньо залежить від того, чи були у твоїй родині випадки захворювання. Дуже актуально підтримувати нормальну вагу, розвивати фізичну активність, правильно харчуватися. Привчати до здорового способу життя дітей та підлітків не менш актуально, ніж при діабеті I типу. Вони повинні знати, що знаходяться в групі ризику, але не боятися цього. Якщо виконувати ці нескладні вимоги, ризик розвитку діабету можна звести до мінімуму. А навіть якщо захворювання розвинеться, правильний спосіб життя допоможе йти рука об руку з діабетом протягом десятків років і дати фору «здоровим» людям, які переїдають, курять і цілісінький день проводять в задушливих приміщеннях перед телевізорами.

6 кроків до здорового харчування
Їжа повинна допомагати знижувати вагу і підтримувати його в оптимальних межах. В першу чергу, слід зменшити кількість жирів і відмовитися від легкозасвоюваних вуглеводів, провокують різкий стрибок цукру в крові.
Крок 1. Виключи явні і приховані жири. Зрізуй жир з м'яса, знімай його з поверхні бульйону, не захоплюйся маслом і маргарином, смаженого предпочитай варене і запечене.
Крок 2. Стеж за кількістю вуглеводів в їжі: на їх частку має припадати близько 60 % свого добового раціону. При складанні меню використовуй таблицю так званих хлібних одиниць, яку можна отримати у лікаря. Крок 3. Щодня їси 5 порцій овочів і фруктів, віддаючи перевагу овочам (в них багато клітковини і вітамінів).
Крок 4. Виключи цукор. Намагайся вживати напої без цукру. Можна використовувати цукрозамінники – ті, які не містять калорій. Але не захоплюйся!
Крок 5. Вживай достатньо білка, не менше 2 порцій (м'ясо, риба, бобові, яйця). Заміни деяку кількість м'яса квасолею або горохом, і ти отримаєш більше клітковини і менше жиру.
Крок 6. Спиртні напої знижують рівень цукру в крові. Вживаючи спиртне, закусывай печивом або бутербродом.

Диагностируй вчасно!
Звернися до лікаря і перевір рівень цукру в крові, якщо ти виявила у себе наступні симптоми:
• спрага, сухість у роті;
• прискорене рясне сечовипускання;
• слабкість;
• шкірний свербіж і сверблячка в області статевих органів;
• підвищений апетит;
• втрата ваги без особливих на те причин;
• зниження зору.

Але навіть якщо ці симптоми не спостерігаються, регулярно контролюй рівень цукру в крові, особливо якщо у твоїй родині були діабетики.

Норма для діабетика:
• рівень глюкози натще — 4-7 ммоль/л,
• через 2 год. після їжі — 5-10 ммоль/л,
• рівень гликолизиро-ного гемоглобіну — 7 %


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі