Ліки від цукрового діабету : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Ліки від цукрового діабету

 

Цукровий діабет 1 і 2 типу є захворюванням обміну речовин. Тому призначаються препарати від діабету спрямовані, в першу чергу, на нормалізацію обмінних процесів в організміпацієнта.

Оскільки причина цукрового діабету 1 типу полягає в загибель бета-клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін, це речовина доводиться вводити ззовні. Інсулін поступає в організм шляхом ін'єкцій або за допомогою інсулінової помпи, оскільки руйнується в шлунково-кишковому тракті. На жаль, при інсулінозалежному діабеті альтернативи лікування інсуліном немає.

Якщо при цукровому діабеті 1 типу необхідний постійний прийом інсуліну, то для лікування СД2 призначають різноманітні цукрознижувальні препарати від діабету, що дозволяють скорегувати рівень глюкози в крові. Таблетки від діабету 2 типу можна розділити на кілька категорій. Варто відразу чесно сказати: стовідсоткового ліки від діабету не існує. Успіх в лікуванні діабету залежить від способу життя пацієнта і його готовність наполегливо боротися з хворобою.

Немедикаментозні методи лікування

Лікування цукрового діабету 2 типу починається з дієти і збільшення фізичного навантаження. При надмірній вазі метою дієти є її поступова нормалізація (як правило, близько 10% від початкової маси тіла). В даному випадку необхідно не стільки знизити вагу, скільки утримати його в нормі. Тому найкраща дієта – це та, яку пацієнт може дотримуватися без особливих зусиль весь час.

Дієта – мабуть, головне ліки від цукрового діабету. Адже найчастіше діабет 2 типу — наслідок неправильного харчування і способу життя! У раціоні має бути мінімум рафінованих вуглеводів (цукор, мед, джеми тощо) і насичених жирів, виключається солодке і борошняне. Основу харчування повинні складати складні вуглеводи і продукти, багаті харчовими волокнами. Можна споживати в обмежених кількостях продукти на фруктозі і фрукти, оскільки фруктоза розщеплюється в організмі без участі інсуліну. Але при її надлишку ви ризикуєте набрати зайву вагу. Можна їсти чорний хліб, гречану кашу, помірно — рисову і вівсяну, манну — не можна. Замість цукру   цукрозамінники і іноді мед, але якісний (знати, що бджоляр не годував бджіл цукром).

Ні в якому разі не можна переходити на новомодні дієти, наприклад, білкову. Вуглеводи необхідні, вони забезпечують організм енергією. Інша справа, що вживати їх потрібно дуже акуратно. Прийом їжі повинен бути регулярним   близько 6 разів на день невеликими порціями. При такому режимі вийде, що перерва між прийомами їжі буде 2–3 години. Це потрібно, щоб споживані вуглеводи надходили рівномірно, а не залпом, що істотно підвищує їх шанси на засвоєння. У процентному співвідношенні вміст вуглеводів у їжі повинно бути 60 %, жирів   близько 20 %, білків — не більше 20 %. Лікар-ендокринолог обов'язково запропонує вам спеціальні таблиці калорійності продуктів, список рекомендованих до використання та заборонених продуктів. Складаючи свій харчовий раціон у відповідності з цими рекомендаціями, ви зможете значно поліпшити свій стан. Крім того, діабетична дієта — найважливіший елемент профілактики цукрового діабету.

Помірне фізичне навантаження різною мірою показана всім хворим, так як покращує метаболізм.

Самоконтроль і спеціальні знання — дуже важлива складова частина лікування діабету. Вона стосується як дотримання дієти, так і постійного контролю рівня цукру в крові. Важливо знати всі симптоми гіпо - і гіперглікемії і вміти оперативно їх усунути. Ваші близькі та знайомі також повинні знати про наявний у вас захворювання та вміти вчасно надати необхідну допомогу. В кишені у вас завжди повинна бути табличка з зазначенням інформації про наявність діабету і шматочок цукру або цукерочка на випадок раптово розвинулася гіпоглікемії (різкого зниження глюкози в крові).

Пероральні цукрознижувальні препарати

У разі якщо дієта та фізична навантаження не дали бажаного ефекту, можуть бути призначені інші ліки від цукрового дибета   цукрознижувальні таблетки від діабету. Існують цукрознижувальні препарати від діабету, які поділяють на кілька класів. Лікуючий лікар може призначити таблетки від діабету якого-небудь класу або комбінацію препаратів з різних класів.

На ранніх етапах захворювання ефективні інгібітори a-глюкозидази (акарбоза), так як вони знижують всмоктування глюкози в кишечнику. У разі якщо необхідно стимулювати секрецію інсуліну b-клітинами підшлункової залози, як правило, призначають похідні сульфонілсечовини. Однак вони мають ряд протипоказань, таких як діабет 1 типу або панкреатичний цукровий діабет, вагітність і лактація, порожнинні операції, інфекційні захворювання, травми, різні види алергії.

Якщо в крові пацієнта є достатня кількість інсуліну, эндокриног може призначити прийом лікарських засобів групи бигуанидов. Ці препарати від діабету не стимулюють секрецію інсуліну, але підсилюють його дію на периферичні тканини. Бігуаніди зменшують вироблення глюкози в печінці, всмоктування глюкози в кишечнику, знижують апетит. Однак при їх призначенні потрібно дотримуватися ряд протипоказань, таких як порушення функції нирок, гіпоксичні стани, гострі ускладнення діабету та ін

Часто пацієнти не відчувають нічого незвичайного при зміні рівня цукру в крові. Але це зовсім не означає, що можна залишити цей факт без уваги. У будь-якому випадку підвищений рівень глюкози, якщо його вчасно не знижувати, призведе до ускладнень. Ураження серця, головного мозку, очей, нирок, нервових закінчень, судин ніг — далеко не повний перелік грізних наслідків.

Тому прийом цукрознижувальних таблеток від діабету — неминучість, а отже в будь-якому випадку доведеться миритися з тим, що препарати від діабету, прийняті роками і кожен день, «псують» і кров, і шлунок, печінка. Однак дозу противодиабетической хімії можна регулювати. Функцію зниження цукру можна довірити і натуральним засобам. Зрозуміло, це відноситься до инсулиннезависимому цукрового діабету (СД2).

Рослинні препарати, що знижують рівень цукру

У ряді випадків лікар може доповнити монотерапію дієтою застосуванням біологічно активних добавок (Бадів), зменшують рівень цукру в крові. Деякі пацієнти називають БАД ліками від діабету. Це не зовсім так. Адже, як ми говорили вище, стовідсоткових коштів від діабету поки не існує. Тим не менш Бади, що мають у своєму складі лише натуральні компоненти, чинять відчутний ефект у комплексному лікуванні діабету 2 типу, а також порушень толерантності до глюкози. Наприклад, БАД «Инсулат» знижує рівень глюкози в крові за рахунок зменшення її всмоктування в кишечнику, стимулює секреторну функцію підшлункової залози, покращує метаболічні процеси, сприяє нормалізації обмінних процесів і зниження ваги. «Инсулат» може бути призначений як монопрепарат для профілактики, а також може бути складовою частиною комплексного терапевтичного лікування цукрового діабету.

При тривалому застосуванні «Инсулата» відзначено стабільне зниження рівня глікемічного. При чіткому дотриманні дієти і схеми прийому препарату цілком можливо наблизитися до недиабетическим показників цукру в крові. Оптимальним вважається рівень глюкози натще — 5–6 ммоль/л, через 2 години після їжі — 7.5–8.0 ммоль/л, перед сном — 6.0–7.0 ммоль/л

Інсулінотерапія

Як правило, при стажі цукрового діабету в 5–10 років вже недостатньо лише дотримуватися дієти та приймати таблетки від діабету. У цьому випадку вдаються до тимчасової або постійної інсулінотерапії. Призначення інсуліну може бути і раніше, якщо підвищений рівень глюкози в крові не коригується іншими методами. Раніше при цукровому діабеті 2 типу інсулін сприймався як «крайня міра». Зараз фахівці дотримуються іншої точки зору. Раніше багато пацієнти, які приймають препарати від діабету і дотримують дієту, роками мали глікемічний рівень значно вище безпечного, і до моменту призначення інсуліну у них розвивалися вже серйозні ускладнення діабету. В даний час прийшло розуміння того, що інсулін — це одне з цукрознижувальних ліків, яке відрізняється від таблеток лише більш складним методом введення (ін'єкції, а не прийом всередину), і більш високою вартістю.

Серед всіх хворих на діабет 2 типу інсулінотерапія необхідна в середньому 30–40 % пацієнтів. Питання про те, коли і в якому обсязі починати лікування інсуліном при діабеті 2 типу, завжди вирішується строго індивідуально, враховуючи показання та протипоказання, ендокринологом.

Головне при появі перших симптомів діабету — звернутися до лікаря і почати необхідну профілактику цукрового діабету і лікування. Особливо уважним потрібно бути людям, у яких є спадкова схильність до діабету 2 типу, зайва вага або хвороби підшлункової залози.

В даний час у хворого на цукровий діабет є всі шанси зберегти високу якість життя і запобігти розвитку ускладнень захворювання. Пацієнтам доступні ліки від цукрового діабету рослинного і синтетичного походження, препарати інсуліну, засоби їх введення, засоби самоконтролю. Крім того, існують Школи діабету, де ведеться навчання хворих та їх близьких, спрямоване на те, щоб знати все про цю недугу і вміти з ними справлятися, не позбавляючи себе радощів звичайному житті.

Основною проблемою, що обмежує методи зниження цукру в крові, є ймовірність гіпоглікемії при наближенні рівня глюкози до недиабетическому. Тому деяким пацієнтам можуть призначити підтримання глікемії на трохи більш високому рівні (5–10 ммоль/л або навіть 6–11 ммоль/л протягом дня), щоб запобігти зниження цукру нижче норми. Насправді страх епізоду гіпоглікемії часто необгрунтована і перебільшена, а рівень цукру деяких пацієнтів часто дуже високий (навіть 10–15 ммоль/л протягом дня) заради запобігання гіпоглікемії.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі