Спосіб життя при цукровому діабеті : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Спосіб життя при цукровому діабеті

 

Правильний спосіб життя для людей з цукровим діабетом є одним з ключових моментів повноцінної взаємодії з навколишнім світом. Дотримуючись певних правил, можна значною мірою поліпшити якість життя. І мова не йде про відмову від смачної їжі і наявності виснажливих фізичних навантажень, швидше — про помірність у всьому. Спосіб життя людей з цукровим діабетом — це здоровий спосіб життя, якого в ідеалі повинен дотримуватися кожна людина.

Основне завдання людини з цукровим діабетом — прагнення до компенсації захворювання шляхом застосування ряду методів. Важлива роль у цьому процесі відведена і правил харчування, фізичної навантаженні, трудової діяльності, відпочинку і т. п.

Харчування при цукровому діабеті

Режим — один з основних і загальних принципів харчування людей з цукровим діабетом. Дотримання визначеного режиму вкрай важливо для успішності терапевтичних заходів. При цукровому діабеті як 1, так і 2 типу рекомендується дотримуватися дробового харчування (не рідше 3–5 разів на добу), при цьому перерва між прийомами їжі не повинен виходити за рамки 3–5 годин.

Важливу роль правила харчування грають в терапії цукрового діабету 2 типу. Та чи інша дієтична програма підбирається в залежності від стану здоров'я людини з цукровим діабетом (є ожиріння, артеріальна гіпертонія тощо). До загальним принципам харчування при цукровому діабеті 2 типу відносять нормалізацію вуглеводного обміну.

З цією метою всі продукти поділяють на три групи:

 • дозволені (можна їсти в будь-якій кількості) — продукти, що містять складні вуглеводи і клітковину;
 • обмежені (можна вживати, строго контролюючи кількість з'їденого) — продукти з вмістом насичених жирів;
 • заборонені (не рекомендується включати в раціон харчування, використовуються тільки для усунення нападів гіпоглікемії) — продукти, що містять рафіновані вуглеводи.

У зв'язку з тим, що більшість людей з цукровим діабетом 2 типу страждають надмірною вагою, основна мета дієтичних заходів — нормалізація маси тіла, для чого необхідно зменшити вживання жирів і знизити калорійність харчування. Людина з цукровим діабетом 2 типу повинен разом з лікарем розробити індивідуальні правила харчування. Тільки приватний підхід до проблеми зайвої ваги дозволить досягти ефекту в короткі терміни.

Що стосується харчування людей з цукровим діабетом 1 типу, то тут обмежень калорійності раціону, як правило, немає. Виняток становлять випадки наявності зайвої ваги у пацієнта. Але так як цукровий діабет 1 типу зазвичай страждають діти та люди молодого віку, то їх харчування, навпаки, повинно бути повноцінним.

Тут основний упор робиться не на вибір продуктів, а на облік кількості з'їденого. Це пов'язано з тим, що адекватна інсулінотерапія передбачає чітке уявлення про кількість з'їдених продуктів, оскільки від цього безпосередньо залежить доза інсуліну. З цією метою вченими була розроблена таблиця хлібних одиниць, що дозволяє підраховувати вуглеводомісткі продукти в їжі.

Хлібна одиниця (ХЕ) — умовний показник кількості продукту, в якому міститься 10–12 г вуглеводів. 1 ХЕ підвищує глюкозу в крові на 1,5–2 ммоль/л. Для вступу 1 ХЕ в клітку потрібно від 0,5 до 4 одиниць інсуліну.

Для всіх людей з цукровим діабетом важливо:

 • не пропускати прийоми їжі,
 • стежити за своєю вагою,
 • обмежувати споживання солі з метою підтримання нормальних показників артеріального тиску,
 • щодня випивати не менше 1,5 літра води,
 • виключити/різко обмежити прийом алкогольних напоїв,
 • регулярно виконувати комплекси фізичних вправ,
 • усвідомлено підходити до вибору продуктів, враховувати кількість з'їдених продуктів.

Загальні принципи фізичної активності

Для підтримки нормального рівня глюкози у крові та профілактики серцево-судинних захворювань людям з цукровим диабетам показані регулярні заняття спортом з помірними навантаженнями. Фізичні навантаження — одна з важливих складових комплексної терапії цукрового діабету.

Регулярна фізична активність призводить до підвищення чутливості тканин до інсуліну, тим самим посилюючи його дію і дію глюкозоснижающих медикаментів.

Для людей з цукровим діабетом 2 типу фізичне навантаження поряд з правильним харчуванням грає одну з головних ролей в процесі лікування (компенсації СД2). Необхідність виконання фізичних вправ обмежується їх інтенсивністю. Регулярність, тривалість і вид тренувань необхідно індивідуально обговорювати з лікарем. Тільки в цьому випадку можна розраховувати на максимальний ефект від занять без шкоди для здоров'я.

Також заняття спортом вимагають контролю рівня глюкози в крові до і після виконання комплексу вправ. Занадто високі показники (вище 11 ммоль/л) є протипоказанням до будь-яких фізичних навантажень.

У людей з цукровим діабетом на тлі фізичної активності можуть виникати напади гіпоглікемії (знижений рівень глюкози в крові). У цьому зв'язку не можна починати заняття на голодний шлунок і при глікемії <5.5 ммоль/л. Для усунення можливої гіпоглікемії необхідно мати при собі продукти, що містять легкозасвоювані вуглеводи (цукор, фруктовий сік).

Напади гіпоглікемії можуть виникати і у людей з цукровим діабетом 1 типу при заняттях спортом. Це потрібно враховувати при розрахунку дози інсуліну.

Фізична активність знижує потребу організму в інсуліні. Так, підшлункова залоза здорової людини при зниженні рівня глюкози в крові під час фізичних навантажень знижує вироблення інсуліну, що перешкоджає виникненню станів, при яких рівень глюкози в крові сильно знижується. Будь-яка фізична активність також передбачає і корекції в кількості з'їдених ХЕ.

Також дуже важливо розуміти, що фізичним навантаженням є не тільки заняття спортом, а й виконання справ по дому, робота на дачній ділянці, короткочасна інтенсивна пробіжка, секс і т.п. Виникнення нападу гіпоглікемії можливо і в цих випадках, про що варто пам'ятати кожній людині з цукровим діабетом і завжди мати при собі достатній запас легкозасвоюваних вуглеводів в тій чи іншій формі.

Життя з цукровим діабетом

Життя людини з цукровим діабетом повноцінна і не передбачає наявності строгих обмежень. При правильному підході до проблеми і своєчасної адекватної терапії захворювання осіб з цукровим діабетом може бути повноцінно включений у всі сфери життя.

Тим не менше існує ряд аспектів, які слід взяти до уваги при виборі професії, влаштуванні на роботу, ведення сексуального життя й планування вагітності, далеких поїздках, відпочинку та вживання алкогольних напоїв.

Також людині з цукровим діабетом необхідно знати, як вести себе у випадку виникнення простудних захворювань. Для якнайшвидшого одужання необхідно:

 • відпочивати і пити багато води;
 • приймати жарознижуючі ліки при наявності високої температури;
 • вимірювати рівень глікемії кожні 4 години і коригувати дозу інсуліну (при необхідності);
 • при високому рівні глюкози в крові потрібно терміново звернутися до лікаря.

Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі