Діабетична стопа. Ураження ніг при цукровому діабеті : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Діабетична стопа. Ураження ніг при цукровому діабеті

 

Поразка ніг при цукровому діабеті (у т.ч. діабетична стопа) займає особливе місце. Втрата чутливості ніг може призвести до формування трофічних виразок і гангрени.

Ураження ніг при цукровому діабеті

Як уже зазначалося, ураження ніг при цукровому діабеті займає особливе місце. Прояви ураження нервів на ногах або діабетична нейропатія, являють собою різного типу болі в ногах, відчуття печіння, «повзання мурашок», поколювання, оніміння. Ці симптоми можуть бути болісні, однак інша небезпека буває практично непомітна для людини.

Втрата чутливості ніг при діабеті

нейропатії характерна втрата чутливості ніг: пропадає можливість сприймати дія високої і низької температури, біль, вібрацію і т.д. Це являє велику небезпеку, тому що збільшує ризик і робить непомітними невеликі травми, наприклад, при попаданні в взуття сторонніх предметів, носіння неправильно підібраного взуття, при обробці нігтів, мозолів. Втрата чутливості ніг (втрата чутливості пальців ноги) у поєднанні з поширеною при діабеті та надмірній вазі деформацією стоп призводить до неправильного розподілу тиску при ходьбі. Це веде до травматизації тканин стопи аж до формування виразок у місцях найбільшого навантаження. Ділянки травматизації можуть запалюватися, розвивається інфекція. Запальний процес в умовах зниженої чутливості протікає без болю, що може призвести до недооцінки людиною небезпеки. Самостійного загоєння не відбувається, якщо компенсація діабету незадовільна, і у важких запущених випадках процес може прогресувати, приводячи до розвитку гнійного запалення флегмони.

Переважання ураження артерій призводить до порушення кровопостачання ніг. Це найбільш характерно для літніх людей. Ознакою такої поразки на виражених стадіях є болі в ногах при ходьбі. Вони виникають в гомілках навіть після нетривалої ходьби, і людина повинна зупинитися і чекати, поки біль пройде, перш ніж продовжити шлях. Така ситуація називається «переміжною кульгавістю».

Може турбувати також мерзлякуватість ніг. У далеко які зайшли випадках розвивається омертвіння тканин кінчиків пальців або п'яткової області.

Синдром діабетичної стопи

Діабетична стопа — один з найпоширеніших і тяжких ускладнень цукрового діабету. Навіть незначна травма стопи (мозоль, тріщина, укол, неакуратна стрижка нігтів, забій і т. д.) може призвести до різних проявів синдрому діабетичної стопи.

Діабетичною стопою називається омертвіння м'яких тканин стопи і пальців на тлі судинних і нервових уражень, пов'язаних з цукровим діабетом.
До проявів синдрому діабетичної стопи ставляться: трофічні виразки; хронічні, довго незагойні гнійні рани; флегмони стопи; остеомієліт кісток стопи; гангрени одного або декількох пальців, усієї стопи або її частини. Все це підвищує ймовірність високої ампутації нижньої кінцівки.
Поширеність цього ускладнення становить 4-10% загального числа хворих на цукровий діабет.


Небезпеку розвитку синдрому діабетичної стопи

Виразково-некротичні процеси і ампутації призвели до нововведень в тактиці ведення діабетичної стопи. Щорічно у 2% хворих розвиваються виразково-некротичні процеси на стопі, а у 15% вони розвиваються протягом усього подальшого життя. Майже 50-70% нетравматических ампутацій нижніх кінцівок (ампутацій ніг) проводиться у хворих на цукровий діабет.

Частота діабетичних виразок становить 5-10%. Така велика різниця пояснюється недоліками у проведенні профілактики і залежить як від пацієнтів, так і лікарів. Обговорення ускладнень діабетичної стопи сфокусовано на двох основних моментах: виразково-некротичні процеси стопи і ампутація нижньої кінцівки. У поєднанні ці два чинники змушують медиків розглядати одночасно захворюваність та смертність хворих на цукровий діабет. Зв'язок між діабетичними виразками і ампутацією нижньої кінцівки очевидна і пояснює той факт, що в 85% виразок підсумком є ампутація ноги. 15% всіх діабетичних виразок є передумовами для ампутації, тому їх прийнято вважати головним фактором ризику ампутації.

Цукровий діабет, як причина ампутації нижніх кінцівок, є найпоширенішою проблемою. Від 50 до 70% ампутацій нижніх кінцівок є причинами.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі