Ускладнення цукрового діабету : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Ускладнення цукрового діабету

 

Цукровий діабет – це одне з найбільш небезпечних захворювань в плані ускладнень. Якщо регулярно не здавати кров на аналізи і не дуже уважно ставитися до свого самопочуття, хвороба тривалий час може залишатися непоміченою. Але потім відсутність лікування обов’язково проявиться в цілому комплексі ускладнень, які діляться на кілька груп:

 • Гострі
 • Пізні
 • Хронічні

Гострі ускладнення

Гострі ускладнення цукрового діабету являють собою найбільшу загрозу для життя  хворої людини. До таких ускладнень належать стану, розвиток яких відбувається за дуже короткий період: кілька годин, в кращому випадку кілька днів. Як правило, всі ці стани призводять до смерті хворого, а надати кваліфіковану медичну допомогу потрібно дуже швидко.

Існує кілька варіантів гострих ускладнень цукрового діабету, кожен з яких має причини і певні симптоми. Перелічимо найбільш поширені:

Ускладнення Причина Симптоми, наслідки Група ризику
Кетоацидоз Накопичення в крові продуктів метаболізму (обміну речовин) жирів, тобто небезпечних кетонових тел. Сприяють цьому недостатнє харчування, інфекції, травми, операції. Втрата свідомості, різке порушення у роботі життєво важливих органів Хворі на цукровий діабет 1-го типу
Гіпоглікемія Екстремальне зниження рівня цукру в крові. Причини: передозування лікарських препаратів, прийом міцного алкоголю, надмірні фізичні навантаження Втрата свідомості, різкий стрибок рівня цукру в крові за короткий проміжок часу, відсутність реакції зіниць на світло, підвищене потовиділення і поява судом. Крайня форма – кома. Хворі на цукровий діабет будь-якого типу
Гіперосмолярна кома Підвищений вміст в крові натрію і глюкози. Завжди розвивається на тлі тривалого зневоднення. Полідипсія (невтоленна спрага), поліурія (посилене сечовиділення). Хворі на цукровий діабет 2-го типу, найчастіше літні люди
Лактоцидотическая кома Накопичення в крові молочної кислоти. Розвивається на фоні серцево-судинної, ниркової та печінкової недостатності. Затьмарення свідомості, порушення дихання, зниження артеріального тиску, відсутність сечовиділення. Хворі старше 50-ти років

Більшість цих ускладнень розвиваються дуже швидко, буквально за кілька годин. Але гіперосмолярна кома може проявляти себе за кілька днів і навіть тижнів до настання критичного моменту. Заздалегідь визначити можливість настання такого гострого стану дуже складно. На тлі всіх недуг, випробовуваних хворим, специфічні ознаки найчастіше не помітні.

Будь-який з цих станів є показанням для термінової госпіталізації. Відсутність медичної допомоги протягом двох годин значно погіршує прогноз для життя хворого.

Пізні наслідки

Пізні ускладнення розвиваються протягом кількох років хвороби. Їх небезпека не в гострому прояві, а в тому, що вони поступово погіршують стан хворого. Навіть наявність грамотного лікування іноді не може гарантувати захист від цього типу ускладнень.

До пізніх ускладнень цукрового діабету належать такі захворювання:

 1. Ретинопатія – ураження сітківки ока, яка потім призводить до крововиливу в очному дні, відшарування сітківки. Поступово призводить до повної втрати зору. Найбільш часто ретинопатія зустрічається у хворих 2-м типом діабету. Для хворого з «стажем» понад 20 років ризик виникнення ретинопатії наближається до 100%.
 2. Ангіопатія. У порівнянні з іншими пізніми ускладненнями розвивається досить швидко, іноді менш ніж за рік. Являє собою порушення проникності судин, вони стають ламкими. З’являється схильність до тромбозу і атеросклероз.
 3. Полінейропатія. Втрата чутливості до болю і тепла в кінцівках. Найчастіше розвивається по типу «рукавичок та панчіх», починаючи проявлятися одночасно у нижніх і верхніх кінцівках. Першими симптомами стають почуття оніміння і печіння в кінцівках, які значно посилюються в нічний час. Знижена чутливість стає причиною багатьох травм.
 4. Діабетична стопа. Ускладнення, при якому на стопах і нижніх кінцівках хворого на цукровий діабет з’являються відкриті виразки, гнійні нариви, некротичні (відмерлі) області. Практично завжди призводить до обов’язкової ампутації кінцівки. Тому хворі на діабет повинні особливу увагу приділяти гігієні ніг і підбору правильного взуття, яка не буде здавлювати ногу.

Хронічні ускладнення

За 10-15 років хвороби, навіть при дотриманні хворим всіх вимог лікування, цукровий діабет поступово руйнує організм і призводить до розвитку серйозних хронічних захворювань. Враховуючи, що при цукровому діабеті значно змінюється в патологічну сторону складу крові, можна очікувати хронічного ураження всіх органів.

 1. Судини. В першу чергу при цукровому діабеті страждають судини. Стінки їх стають все менш проникними для поживних речовин, а просвіт судин поступово звужується. Всі тканини організму відчувають дефіцит кисню та інших життєво необхідних речовин. В рази підвищується ризик інфаркту, інсульту, розвитку захворювань серця.
 2. Нирки. Нирки хворого на цукровий діабет поступово втрачають здатність виконувати свої функції, розвивається хронічна недостатність. Спочатку з’являється мікроальбумінурія – виділення білка типу Альбумін з сечею, що небезпечно для здоров’я.
 3. Шкіра. Кровопостачання цього органу у хворого на цукровий діабет значно зменшується, що призводить до постійного розвитку трофічних виразок. Вони можуть стати джерелом інфекцій або заражень.
 4. Нервова система. Нервова система страждаючих цукровим діабетом, піддається значним змінам. Про синдром нечутливості кінцівок ми вже говорили. Крім того, з’являється постійна слабкість в кінцівках. Часто хворих на цукровий діабет мучать сильні хронічні болі. Іноді розвивається параліч.

Головний «збій» при цукровому діабеті відбувається в мозку

Провідним автором публікації виступив доктор Майкл Шварц (Dr. Michael Schwartz), директор центру вивчення діабету і ожиріння при Університеті штату Вашингтон у далее

Принадлежит категории

Осложнения


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі