Цукровий діабет І типу : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Цукровий діабет І типу

 

Цукровий діабет 1 типу — це хвороба молодого віку, її ще називають ювенільним диабетом.Заболеванию схильні люди у віці до 35 років. Розрізняють причини ювенільного діабету 1a імовірно вірусного характеру, які проявляються тільки в дитячому віці, і причини ювенільного діабету 1b (найбільш поширені) - виявляються антитіла до инсулоцитам, відбувається зниження або припинення вироблення інсуліну підшлунковою залозою. На даний тип припадає 1,5–2 % усіх випадків діабету.

Ювенільний діабет є захворюванням із спадковою схильністю, але внесок генотипу в розвиток захворювання невеликий. Він виникає у дітей при хворій матері з ймовірністю 1–2 %, батька — 3–6 %, брата чи сестрі — 6 %. Наявність цукрового діабету 2 типу у членів сім’ї першого ступеня споріднення теж збільшує ризик появи діабету I типу. Якщо у людини зі спадковою схильністю в організм потрапить вірус, інфекційне захворювання спровокує розвиток антитіл до бета-клітин. У результаті клітини, що утворюють інсулін, будуть гинути. «підступність» діабету в тому, що ознаки захворювання з’являться не відразу спочатку повинно бути знищено понад 80 % β-клітин, що може статися через кілька місяців або через кілька років. В результаті у багатьох пацієнтів спостерігається відразу абсолютна недостатність інсуліну.

Як правило, захворювання розвивається за наступним сценарієм:

 • Наявність генетичної схильності до цукрового діабету.
 • Руйнування β-клітин (клітини острівців Лангерганса) підшлункової залози. Загибель клітин може мати аутоіммунну природу або початися під впливом факторів зовнішнього середовища, наприклад, після попадання вірусних інфекцій в організм. Такими агентами можуть бути цитомегаловірус, краснуха, кір, вірус Коксакі B, вітряна віспа, віруси епідемічного паротиту. Відомі також токсичні речовини, що вибірково вражають бета-клітини і індукують аутоімунну реакцію.
 • Психоемоційний стрес. Зустрічаються випадки раптово розвивається діабету після сильного стресу. Стресові ситуації є провокаторами для загострення різних хронічних захворювань і дії вірусів.
 • Запальна реакція в острівцях підшлункової залози, звана «инсулитом».
 • Трансформація β-клітин імунної системою, оскільки вони стали сприйматися як чужорідні.
 • Відторгнення острівців підшлункової залози, з’являються цитотоксичні антитіла.
 • Руйнування β-клітин і появи явних ознак діабету.

Цукровий діабет 1 типу має виражену симптоматику і протікає досить гостро, характеризується прогресивним погіршенням стану хворого у відсутності лікування. Зазвичай пацієнти можуть точно назвати період виникнення перших симптомів. Цукровий діабет I типу характеризується спрагою, частим і рясним сечовипусканням, іноді більше 6 літрів на добу, сухістю в роті, загальною слабкістю, швидкою стомлюваністю, шкірним свербежем, свербінням в промежині, невгамовним голодом і втратою ваги. Досить частими симптомами також вважають дратівливість, біль в області серця, в литкових м’язах, головний біль, порушення сну. При обстеженні виявляють цукор у сечі, підвищення глюкози в крові і дефіцит інсуліну. Причому рівень інсуліну в плазмі може бути настільки низькою, що навіть не визначиться. При клінічно вираженому діабеті показник цукру крові натще становить >120 мг/дл або >6,7 ммоль/л, а показник цукру крові через 2 години після основної їжі >180 мг/дл або >10 ммоль/л Відзначається швидке погіршення самопочуття і сильне зневоднення організму. Якщо вчасно не призначити препарати інсуліну, у пацієнта може розвинутися діабетична кома.

Хвороба небезпечна розвитком ускладнень: інсульт, інфаркт, ураження очей аж до сліпоти, ураження нирок з розвитком ниркової недостатності, діабетична стопа з результатом в гангрену і втрату кінцівки, м’язова атрофія, остеопороз і ін

Терапія інсуліном необхідна при перших же симптомах діабету 1 типу. Варто зазначити, що бувають випадки повної нормалізації обміну речовин з допомогою препаратів інсуліну. тобто цукровий діабет 1 типу при своєчасному виявленні і призначення інсуліну може ремиссировать. Проте навіть у таких випадках повне одужання неможливо. В даний час цукровий діабет відноситься до невиліковних захворювань. Основним методом його лікування є тільки дотримання певної дієти і регулярне введення в організм інсуліну. Якщо діабет вже розвинувся, то відновити β-клітини неможливо. Пересадку підшлункової залози і клітин, що виробляють інсулін, намагаються проводити, але поки безуспішно.

На жаль, ще не існує форми інсуліну, яка не руйнувалася б під впливом шлункового соку, потрапивши у шлунок через рот. Тому інсулінотерапію проводять ін’єкційним методом або підшиванням інсулінової помпи. Крім традиційних шприців для введення інсуліну існують ін’єкційні пристрою у вигляді ручок, дозволяють легко та зручно робити ін’єкції інсуліну.

При цьому застосовуються препарати інсуліну наступних типів:

 • проміжного строку дії
 • швидкодіючі
 • довготривалі

Вибір оптимального препарату, а також підбір дозування і кількості ін’єкцій повинен робити ендокринолог.

Більшість пацієнтів, які отримують препарати інсуліну, самі контролюють свій стан, проводячи самоконтроль рівня цукру в крові. Це важливо, оскільки головне в лікуванні діабету I типу — прагнути до постійної концентрації глюкози в крові. Щоб підтримувати рівень глікемії на певній позначці, необхідно керуватися деякими правилами при підборі дозування інсуліну:

 • Після прийому їжі глюкози в крові стає більше, а значить необхідно більшу кількість інсуліну.
 • Перед додаткової фізичною активністю дозу знижують.
 • З ранку спостерігається феномен «зорі» - різке підвищення рівня глюкози в крові.

Досягти нормогликемии можливо не тільки за допомогою варіювання доз інсуліну, але і дотримуючись постійний облік споживаних калорій. Виходячи з ідеальної маси тіла, необхідно розрахувати свою норму білків, жирів і вуглеводів і скласти збалансовану дієту.

Є певні правила, яких повинен дотримуватися пацієнт з діабетом даного типу:

 • виключити переїдання
 • чітко контролювати кількість споживаних цукру, алкоголю і жирів
 • в щоденному раціоні обов’язково повинні бути овочі
 • якщо споживаєте хліб, то вибирайте продукт тільки борошна грубого помелу або з висівками
 • порції, з’їдаються за раз, повинні бути невеликими
 • кількість прийомів їжі в день — 5–6 разів
 • обов’язково дотримуватися встановленого режиму харчування, не можна пропускати прийом їжі

Цукор, варення, цукерки та інші быстровсасывающиеся вуглеводи виключаються повністю, так як вони провокують різкий стрибок рівня глюкози в крові. Їх рекомендують вживати тільки під час нападу гіпоглікемії, в поєднанні з «складними» вуглеводами і клітковиною.

«Складні» вуглеводи містяться в крупах, бобах, картоплі та інших овочах. Для їх засвоєння потрібно більше часу, що дуже корисно для пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу. Достатню включення в харчовий раціон овочів, фруктів і ягід корисно, так як вони містять вітаміни і мікроелементи, багаті харчовими волокнами і забезпечують нормальний обмін речовин в організмі. Але слід мати на увазі, що до складу деяких фруктів і ягід (чорнослив, полуниця та ін) входить багато вуглеводів, тому їх можна вживати лише з урахуванням добової кількості вуглеводів в дієті.

Харчова промисловість випускає спеціальні сорти хліба, печива, бісквіта, тортів, в яких легкозасвоюваних вуглеводів міститься значно менше, ніж зазвичай. Для задоволення смакових потреб, а також частково в лікувальних цілях рекомендується включення різних замінників цукру. Вживання спиртних напоїв має бути різко обмежено чи припинено, так як алкоголь є висококалорійним напоєм, а крім того надає несприятливий вплив на функції всіх органів і систем (в першу чергу на нервову систему).

Для нормалізації рівня глюкози в крові важливо не тільки дотримуватися режиму харчування, але і вести активний спосіб життя.Будь-яка фізичне навантаження покращує кровообіг і знижує рівень цукру в крові:

 • при заняттях збільшується чутливість тканин організму до інсуліну і швидкість його всмоктування
 • збільшується споживання глюкози без додаткових порцій інсуліну
 • за регулярних тренуваннях стабілізується нормогликемия набагато швидше

Фізичні вправи сильно впливають на вуглеводний обмін, тому важливо пам’ятати, що під час тренування організм активно використовує запаси глікогену, тому після занять може спостерігатися гіпоглікемія. не Можна тренуватися при поганому самопочутті. Важливо мати при собі «прості» вуглеводи, наприклад, пару цукерок.

м’язові клітини поглинали глюкозу, інсуліну в крові повинно бути достатньо. Приступати до вправ варто тоді, коли рівень цукру в крові не нижче 5 ммоль/л і не вище 15 ммоль/л. Краще виконувати фізичні навантаження в присутності тренера або в компанії друзів, які володіють знаннями про діабеті та наданні допомоги при гіпоглікемії.

Діабет 1 типу вимагає регулярних та дозованих тренувань. Раптові інтенсивні вправи провокують дисбаланс рівня глюкози в крові. Фізичним навантаженням може вважатися і прогулянка швидким кроком, і біг підтюпцем, і активна робота по дому, і похід на дискотеку. Ідеальною фізичним навантаженням є ходьба. Оптимальний режим фізичної активності заняття 5 разів на тиждень по 30 хвилин. Інтенсивність занять повинна бути такою, щоб частота пульсу пацієнта сягала до 65 % від максимальної. Максимальна частота пульсу обчислюється індивідуально за формулою: 220 мінус вік. При ходьбі не слід забувати про вимоги до взуття, яка не повинна травмувати стопи. При наявності синдрому діабетичної стопи слід звернути особливу увагу на догляд за ногами після фізичних вправ.

Компанія Биодел починає дослідження нового препарату для лікування цукрового діабету другого типу

Фармацевтична компанія Биодел (Biodel) початку I Фазу клінічного випробування нового експериментального препарату концентрованого рекомбінантного далее

Принадлежит категории

1 тип сахарного диабета


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі