Фізична та діабет активність : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Фізична та діабет активність

 

Для людей з діабетом значення фізичних навантажень складно переоцінити. Саме фізичне навантаження сприяє підвищенню чутливості інсулінових рецепторів. Фізичні вправи (в розумних межах) допомагають підтримувати хороший цукор в крові, і, що важливо, знижують ризик ускладнень.

Регулярне фізичне навантаження сприяє покращенню білкового обміну, посилення процесу розщеплення жирів, зниження маси тіла, поліпшенню жирового складу крові. Вона показана при інсуліновій терапії з використанням інсулінової помпи. При правильному дозуванні фізичного навантаження усуваються передумови розвитку судинних ускладнень діабету.

Фізичні навантаження сприяють зміцненню серця і зниження артеріального тиску. Рідше розвиваються серцево-судинні захворювання (ішемічна хвороба серця, гіпертонія), знижується рівень так званого «шкідливого» холестерину, зменшується ризик остеопорозу.

Не всі знають, що фізична активність відіграє велику роль у профілактиці діабету 2-го типу. Існують дослідження, які переконливо доводять: зниження маси тіла на 5-7 відсотків допомагає відстрочити і навіть запобігти розвитку діабету 2-го типу. Учасники дослідження використовували фізичні вправи для зниження маси тіла.

Природно, фізичні вправи потрібно поєднувати з правильною дієтою.

З нормалізацією ваги при фізичній активності пов'язано і поліпшення чутливості до інсуліну. Після фізичних вправ в підшлунковій залозі збільшується кількість інсуліну, так як послідовні і регулярні фізичні вправи призводять до збільшення кількості клітин, що виробляють інсулін. Тобто, підвищується робоча активність клітин.

Які навантаження найбільш корисні?

Перш за все, важливо знати, що для людей з цукровим діабетом дуже важливі регулярні помірні фізичні навантаження.

Найбільш рекомендовані види фізичної активності:

- прогулянки по рівній місцевості і пішохідні екскурсії;

- нетривалі ігри, які не перевищують 30 хв (оптимальний вид волейбол);

- регулярна лікувальна гімнастика;

- біг, велосипедні прогулянки; - плавання як дуже гармонійний і оптимальний вид фізичного навантаження;

- фізична праця на свіжому повітрі.

Як раціональніше розподілити фізичне навантаження?

- Почати з ранкової гімнастики.

- Основне навантаження давати через 2 години після основного прийому їжі. В такому випадку знижується ймовірність розвитку гіпоглікемії.

- Слід витримувати норму щоденне навантаження, уникаючи різких коливань (зниження або збільшення навантаження). Це дозволить краще контролювати діабет.

Як вибрати фізичне навантаження?

- Треба дотримуватися індивідуального підбору виду і інтенсивності фізичного навантаження – з поправкою на вік і стан здоров'я;

- Прагнути до регулярності вправ (щодня, в один і той же час);

- Послідовно виконувати комплекс вправ – від простих до більш складних;

- Слід пам'ятати, що потрібно уникати різких інтенсивних навантажень. Вони повинні бути помірними, нехай і тривалими;

- Важливо контролювати харчування, особливо – дозу цукрознижувальних препаратів. Після тривалих фізичних навантажень потрібно збільшити калорійність їжі і зменшити дозу інсуліну. Тобто, потрібно уникнути різкого зниження цукру.

Вправи потрібно виконувати у добре провітреному приміщенні або на відкритому повітрі. Фізичні вправи слід чергувати з дихальними. Тривалість занять найчастіше, не повинні перевищувати 45 хвилин. Виключення – прогулянки на свіжому повітрі, без різких сплесків активності.

Обмеження по фізичному навантаженні

Важливо знати, що деякі види фізичних вправ можуть викликати погіршення стану. Наприклад, підйом вантажів (заняття з гантелями, гірей, штангою) сприяє підвищенню тиску в судинах ока. Це може ускладнити проблеми, пов'язані з діабетичним ураженням очі.

При пошкодженні нервів та оніміння стоп замість ходьби рекомендується заняття плаванням.

Важливо пам'ятати:

ПРОТИПОКАЗАНО Хворим на діабет участь у змаганнях, пов'язане з інтенсивною мобілізацією сил організму, великими різкими навантаженнями і стресом!

Як вчинити у випадку, якщо ви давно не займалися фізичними вправами?

В першу чергу – проконсультуйтеся з лікарем. Різка зміна способу життя, пов'язана зі стрибком навантажень, може принести шкоду. Навантаження потрібно збільшувати поступово. Слід починати з дуже скромних 10 хвилин в день, поступово доводячи рівень занять до 3 годин на тиждень.

Нарешті, багатьох турбує питання: чи сумісні фізичні навантаження з використанням інсулінової помпи?

Інсулінова помпа – не причина припиняти або починати заняття спортом та отримувати фізичні навантаження. Більшість помп не перешкоджають вправам, безпечні для організму і не схильні до пошкоджень. Приміром, навіть під час популярного серед хворих діабетом плавання, можна не турбуватися за збереження помпи. Сучасні інсулінові помпи, найчастіше, водонепроникні. Для тих же, хто хоче підстрахуватися, можна порадити від'єднати помпу. Після від'єднання голка залишається в тілі. На неї надівається спеціальний наконечник (шапочка), оберігаючи помпу від пошкоджень і забруднення.

Правда, слід пам'ятати, що помпу не слід від'єднувати на довгий час – найчастіше, на строк не більше години.


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі