Діагностика та лікування цукрового діабету у дітей : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Діагностика та лікування цукрового діабету у дітей

 

При захворюванні на цукровий діабет хронічно підвищений рівень цукру в крові. Серед усіх дитячих ендокринних захворювань цукровий діабет знаходиться на першому місці. Це захворювання у дітей протікає дуже гостро і при відсутності необхідного лікування, як правило, переходить у важку прогресуючу форму. Таке перебіг діабету у дітей обумовлено тим фактом, що дитячий організм знаходиться у процесі інтенсивного росту, а, отже, в процесі посиленого обміну речовин.

Існує діагностика цукрового діабету у дітей, яка ґрунтується на методі виявлення симптомів хвороби та визначення підвищеної концентрації інсуліну і глюкози в крові. Діагностика та лікування цукрового діабету у дітей здійснюється комплексно, і грунтуватися на дотриманні дієти, дозуванні фізичних навантажень та лікування препаратами інсуліну.

Слід розрізняти два типи цукрового діабету: діабет 1 типу - інсулінозалежний і діабет 2 типу - інсуліннезалежний.

Як правило, дорослі більше схильні до цукрового діабету 2-го типу, а серед дітей переважає цукровий діабет 1-го типу. Перебіг цукрового діабету 1 типу характеризується зниженим рівнем інсуліну в крові, внаслідок чого хвора дитина залежить від лікування інсуліном.

Причиною виникнення цукрового діабету є неправильна робота підшлункової залози, яка контролює переробку глюкози - вона починає виробляти недостатня кількість гормону інсуліну для переробки глюкози. Це може відбуватися із-за руйнування бета-клітин підшлункової залози, які секретують інсулін, або можлива зміна чутливості організму до інсуліну, який циркулює в крові і надає велике вплив на обмін, але основна його дія полягає в зниженні концентрації глюкози в крові.

Щорічно число хворих дітей, які страждають від цукрового діабету, збільшується на 6-10%. В даний час загальна кількість хворих цим захворюванням перевищує 200 млн. У зв'язку з цим, діагностика та лікування цукрового діабету з кожним роком набуває все більшої значущості.

Які ж причини розвитку цього хронічного захворювання у дітей? Однією з причин є вірусні інфекції, які ведуть до руйнування бета-клітин підшлункової залози. До вірусних інфекцій, які можуть призвести до негативних наслідків, таких як розвиток цукрового діабету, відносяться краснуха, свинка, вітряна віспа, вірусний гепатит тощо, Близько 20% людей перехворіли краснухою хворіють на цукровий діабет. Необхідно підкреслити, що особливо часто вірусна інфекція проявляється у осіб з високим спадковою схильністю до цукрового діабету.

Підшлункова залоза дитини за розмірами не велика. По досягненню дитиною десятирічного віку її маса збільшується вдвічі, досягаючи трохи більше 50 г ваги і розмірів близько 12 див. Функція вироблення підшлунковою залозою інсуліну остаточно сформувався до п'ятирічного віку, тому починаючи з цього віку і до досягнення дитиною віку близько 11 років, особливо схильний до цього захворювання. Як згадувалося вище, метаболічні процеси в дитячому організмі протікають у багато разів швидше, ніж у дорослому, і процес засвоєння глюкози не є в цьому винятком. У добу дитині необхідно споживати 10 г вуглеводів на 1 кг ваги, саме тому всі діти дуже люблять солодке, тому що це природна потреба обумовлена особливостями їх організму. Ще один елемент, який впливає на обмін вуглеводів це нервова система дитини, але оскільки вона не до кінця сформована, тому в її роботі можуть виникати збої, які також впливають на рівень цукру в крові.

Але необхідно відмітити, що всупереч поширеній переконанням, навіть споживання значної кількості солодкого в дитячому віці, не веде до розвитку діабету.

У групі ризику, в якій розвиток цукрового діабету значно вищі, перебувають слаборозвинуті або недоношені діти, підлітки пубертальный період (статевого дозрівання), а також діти, схильні до чималим фізичним навантаженням, наприклад, займаються у спортшколах.

Перебіг захворювання у дітей залежить від віку, в якому дитина захворіла на цукровий діабет. Чим раніше виникло захворювання, тим важче воно буде протікати, і, отже, тим імовірність розвитку різних ускладнень вище. Одного разу захворівши на цукровий діабет, дитина буде мати потребу в лікуванні цього захворювання протягом усього його життя, тому, діагностика та лікування цукрового діабету дуже важливі та можуть вплинути на його подальше життя.

До симптомів цукрового діабету у дітей відносяться такі ж симптоми, як і у дорослих: зниження ваги, сильна спрага, тяжкий перебіг інфекцій, надмірне виділення сечі, нездатність концентрувати увагу, підвищена стомлюваність.

Однак, складність виявлення цукрового діабету у дітей обумовлена тим фактом, що поява цих симптомів не завжди змушує батьків почати турбуватися про здоров'я своєї дитини. Також слід звернути увагу на важливий симптом цукрового діабету - це нічне нетримання сечі. Слід зауважити, що у дітей, що страждають цукровим діабетом можуть виникати ураження або свербіж шкіри.

Перебіг цукрового діабету у грудних дітей супроводжується розладами травлення (блювання, запор, діарея), а також, надмірним занепокоєнням, дитина жадібно та багато смокче груди і п'є воду, а від цукромісткої сечі, пелюшки та білизну стають хрусткими і жорсткими.
Діагностика та лікування цукрового діабету у дітей не має суттєвих відмінностей від діагностики і лікування даного захворювання у дорослих.

Лікування цукрового діабету у дітей включає в себе: лікування медикаментами, фізичні вправи і дотримання дієти.

Практично всі діти, що страждають цукровим діабетом, що приймають інсуліновмісні препарати. Завдяки правильно підібраній терапії препаратами інсуліну та безперервного контролю над станом дитини, перебіг хвороби значно полегшується, і дозволяють дітям, які страждають від цієї недуги вести повноцінний щасливий спосіб життя.

Психологічні проблеми пацієнтів з цукровим діабетом

Ми думаємо, що Ви розумієте всю важливість психологічних аспектів способу життя з цукровим діабетом. Згадайте, що ви відчували, коли вперше дізналися, далее


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі