Як мені навчитися уникати ускладнень цукрового діабету? : Український Діабетичний Союз
 • 14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

  14 листопада всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

 • Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

  Всеукраїнський конкурс малюнка серед дітей з цукровим діабетом

 • Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

  Цукровий діабет - треба дати дітям шанс

 • Тренинг по профилактике сахарного диабета

  Тренинг по профилактике сахарного диабета

Як мені навчитися уникати ускладнень цукрового діабету?

 

Хворіти на діабет - все одно, що вести машину по жвавій трасі, треба просто знати правила руху ( М. Бергер)

Ви, мабуть, чули вислів, що цукровий діабет небезпечний не сам по собі, а своїми ускладненнями. Що ж відрізняє людину з діабетом від здорового? Чому розвиваються ускладнення і чи можна їх уникнути? Давайте згадаємо, що таке цукровий діабет? Цукровий діабет - хронічно підвищений цукор у крові. Це єдина відмінність в показниках здорової людини і пацієнта з діабетом.

Тому основна причина розвитку ускладнень - це тривале підвищення рівня цукру в крові (гіперглікемія). До чого ж приводить цей стан? У першу чергу страждають дрібні кровоносні судини і нерви ВСЬОГО організму.

Якщо ми порівняємо швидку чисту гірську річку, що змиває весь бруд на своєму шляху, з каламутною, в'язкою, повільно тече рікою, то легко уявімо собі, що відбувається в наших кровоносних судинах при підвищеному цукрі. Кров стає густішою, повільно переносить необхідні для клітин поживні речовини і кисень. Стінка посудини "просочується" надмірною кількістю глюкози і стає малопроникливою для поживних речовин, втрачає свою еластичність і легко травмується, в результаті чого виникають дрібні крововиливи. На місці мікротравми утворюються розростання сполучної тканини (шрам), які погіршують функцію органів. Таке ж "засахаривание" відбувається з оболонками нервів, вони втрачають свою функцію (гірше відчувають).

найперше правило: для того, щоб уникнути ускладнень або зупинити їх розвиток, необхідно

НОРМАЛІЗАЦІЯ ЦУКРУ В КРОВІ

Багато досліджень, проведених у нас в країні і за кордоном, довели, що без зниження цукру в крові до норми неможливо досягти хорошого результату в лікуванні. Навіть застосовуючи найсучасніші й дорогі препарати і методи. У початковій стадії розвитку ускладнень, лише нормалізація цукру в крові призводить у більшості випадків до їх зникнення.

Давайте згадаємо, який рівень цукру в крові є нормальним. Натщесерце в капілярній крові він повинен бути не більше 5,5 ммоль/літр, а після їжі не більше 7,8 ммоль/літр. Це ідеальні цифри, до яких варто прагнути, але ваш лікуючий лікар підкаже Вам найбільш прийнятні для Вас на даний момент часу показники цукру в крові.

Друге правило говорить:

НЕОБХІДНІ РЕГУЛЯРНІ ОГЛЯДИ З МЕТОЮ ВИЯВЛЕННЯ ПОЧИНАЮТЬСЯ УСКЛАДНЕНЬ.

Підступність ускладнень при діабеті полягає в тому, що дуже довго нічого не болить, і пацієнт не знає про небезпеку, що насувається. Чим довше проходить часу, тим складніше лікувати і ефект менш виражений. Часто пацієнт знає про можливості розвитку ускладнень, але підсвідомо уникає оглядів: "Чим менше знаю, тим менше хвилювань". Така "страусина" позиція призводить до поганих наслідків. Тому дуже важливий правильний психологічний настрій: ПОГАНИЙ РЕЗУЛЬТАТ ВИМІРЮВАННЯ ЦУКРУ В КРОВІ АБО Ж ВИЯВЛЕННЯ УСКЛАДНЕНЬ НЕ Є ПРИВОДОМ ДЛЯ розчарування - ЦЕ ЛИШЕ ПРИВІД ДЛЯ КОНСТРУКТИВНИХ ДІЙ. Дуже важливо зрозуміти, що при діабеті можуть бути проблеми, якщо ви ставитеся до нього зневажливо (не рахуєтеся з ним) або ж надто емоційно (турбуєтеся). І чим більше ви отримуєте знань про діабет і, найголовніше, застосовуєте їх у своєму житті, тим менше у вас обмежень і неприємностей. Для того, щоб вміти справлятися з діабетом в абсолютно будь-яких життєвих ситуаціях і не мати обмежень необхідно

ПРОЙТИ НАВЧАННЯ В "ШКОЛІ ДІАБЕТУ".

Давайте розглянемо, які пізні ускладнення можуть розвиватися при цукровому діабеті, і розберемо правила їх профілактики.

Діабетична нефропатія - патологія нирок, розвивається на тлі підвищеного рівня цукру у людей з цукровим діабетом. Небезпечність цього ускладнення полягає в тому, що на ранніх його стадіях у пацієнтів не виникає почуття дискомфорту. Що ж відбувається під впливом високого рівня цукру?

Нирки - це орган, який сприяє очищенню організму від шкідливих речовин (шлаків). Високий цукор сприяє ураження дрібних судин нирок, через які відбувається виведення шлаків. В результаті порушується функція нирок, і в організмі накопичуються азотисті речовини. Нирки можна представити у вигляді фільтра, який виділяє у зовнішню середу тільки непотрібні організму речовини. Але при ураженні нирок, вони починають пропускати і корисні для організму речовини. На цьому заснована рання діагностика ураження нирок. Найбільш ранньою ознакою розвитку діабетичної нефропатії ємікроальбумінурія - виведення альбуміну з сечею, що перевищує нормальне значення. Це та стадія, при якій, проводячи певну лікування, можна запобігти прогресуванню ускладнення. Якщо не вжити заходів на ранній стадії, то далі з сечею починають виділятися більш великі молекули білка - протеїн (протеїнурія), порушується швидкість клубочкової фільтрації (СКФ), підвищується артеріальний тиск, розвиваються набряки, наростає зашлакованість організму, аж до розвитку термінальної стадії ниркової недостатності. Необхідно якомога раніше виявити наявність нефропатії і починати лікування.

ЩОБ НИРКИ БУЛИ ЗДОРОВИМИ, ТРЕБА:

1. НОРМАЛІЗУВАТИ ЦУКОР В КРОВІ.

2. РЕГУЛЯРНО ПРОВОДИТИ ОБСЛЕ НАННЯ.

1. Дослідження мікроальбуміну в сечі:

а\ не рідше 1 рази в рік протягом перших 5 років від початку захворювання на цукровий діабет;
б\ 2 рази на рік через 5 років від початку захворювання.

2.При наявності протеїнурії:

а\ дослідити добову протеїнурію не рідше 1 разу на 3 місяці;
б\ визначати швидкість клубочкової фільтрації не рідше 1разу на 6 місяців.
в\ контролювати щодня артеріальний тиск.
р\ дослідити рівень креатиніну, сечовини у сироватці крові (біохімічний аналіз крові - 1 раз в 6 місяців.

Якщо у Вас виявлений підвищений рівень альбуміну в сечі, то необхідно посилити контроль над вуглеводним обміном (нормалізувати рівень цукру в крові).

3. ВЧАСНО ПРИЗНАЧИТИ ЛІКУВАННЯ Для корекції внутрипочечного тиску необхідно звернутися до лікаря для призначення медикаментозного лікування /капотен, еналаприл, раміприл /.

При появі в сечі більш великого білка - протеїну - рекомендується, крім перерахованого, обмежувати споживання тваринного білка з їжею (до 0,6 - 0,8г/кг маси тіла) і кількості кухонної солі.

При підйомі артеріального тиску вище 135\85 мм рт. ст. необхідно гіпотензивну лікування.

Діабетична ретинопатія - патологічні зміни на очному дні, що розвиваються внаслідок підвищеного цукру в крові і призводять до зниження гостроти зору, а при відсутності адекватного лікування - до сліпоти. У результаті впливу високого рівня цукру, стінки судин очного дна стають крихкими, ламкими, збільшується кількість крововиливів. Чим більше крововиливів, тим більше розростань сполучної тканини і утворення нових неповноцінних судин (які часто дають масивні крововиливи). Це веде до підвищення ймовірності відшарування сітківки і загибелі частини зорових клітин. Якщо зміни виникають в периферичному відділі очного дна, то пацієнт не відзначає зниження гостроти зору (при відсутності відшарування сітківки) і не усвідомлює тяжкості стану. Пошкодження центральної зони очного дна проявляється в зниженні гостроти зору і змушує звернутися до лікаря. Дана скарга так само можлива при розвитку катаракти в результаті проникнення в кришталик продукту перетворення глюкози - сорбітолу, що викликає його помутніння. Основним методом профілактики діабетичної ретинопатії є нормалізація рівня цукру в крові, так як доведена чітка залежність ступеня компенсації вуглеводного обміну і розвитку даного ускладнення. Прийом лікарських препаратів, спрямованих на покращення мікроциркуляції (таких як трентал, доксиум, пармедин, харчові добавки) виявився малоефективним, особливо на фоні підвищеного рівня цукру, і тому практично не застосовується при лікуванні. Справа в тому, що при нормальному цукрі крові агресії проти судин немає і ці препарати не потрібні, а при підвищенні цукру властивості крові змінюються, і ці ліки не в змозі усунути агресивний вплив цукру на стінки судин, вони просто не працюють.

Єдині з лікарських препаратів, що довели свою ефективність, - це антиоксиданти. Вони створюють в організмі фон неспецифічного захисту.

Одним з таких потужних антиоксидантних засобів є a-липолиевая кислота, яка міститься в препараті тиогамма. Ця кислота, беручи участь у регуляції ліпідного та вуглеводного обмінів, що сприяє нормалізації рівня цукру в крові, покращує функції печінки і позитивно впливає на обмін холестерину. Ліки випускається в дозуванні 600 мг, так як саме ця доза має лікувальну дію.

Ще один препарат, що володіє потужним антиоксидантним дією, - окситекс. В його склад входять три вітаміни-антиоксиданти А,С, Е, а також мікроелемент селен, який перешкоджає утворенню вільних радикалів всередині клітини. Вільні радикали - особливо активні атоми, які утворюються при дії на організм несприятливих факторів навколишнього середовища. Їх концентрація багаторазово зростає при деяких захворюваннях, зокрема при цукровому діабеті. Вступаючи в непотрібні для організму хімічні реакції, вільні радикали викликають надзвичайно несприятливі наслідки. Ідеальна комбінація вітамінів А, С, Е і селену дозволяє захистити організм від шкідливого впливу вільних радикалів. Рекомендована доза - 1 капсула на день. Враховуючи комплексний вплив на організм, окситексможна рекомендувати багатьом здоровим людям при різних навантаженнях.

Цікаві спостереження були зроблені у спортсменів, які хворіють на цукровий діабет. Виявилось, що ускладнення у них розвиваються значно повільніше. Були проведені дослідження, які довели, що фізична активність є дуже сильним засобом профілактики всіх судинних ускладнень діабету.

чи Існує ще який-небудь метод, що дозволяє призупинити розвиток ретинопатії?

Так. Це метод лазерної фотокоагуляції. За допомогою лазерного променя впливають на микроаневризмы, дрібні крововиливи, запобігають утворенню нових, більш тендітних, здатних до розривів судин, "приварюють" відшарувалися сітківки. Слід мати на увазі, що після лазерної фотокоагуляції не завжди наступає відновлення нормальної гостроти зору, але запобігається його подальше зниження.

ЩОБ ОЧІ БУЛИ ЗДОРОВИМИ, ТРЕБА:

1. НОРМАЛІЗУВАТИ ЦУКОР В КРОВІ.
2. РЕГУЛЯРНО ПРОВОДИТИ ОБСТЕЖЕННЯ

ПРАВИЛА ОГЛЯДУ ОФТАЛЬМОЛОГА

1. Щорічне відвідування лікаря за умови відсутності діабетичної ретинопатії.
2. При виявленні змін на очному дні, огляд 1 раз в півроку, а при необхідності і частіше.
3.Обязателен огляд очного дна з розширеним зіницею (при відсутності протипоказань).

Огляд з розширеним зіницею дає повну картину очного дна

3. ВЧАСНО ПРИЗНАЧИТИ ЛІКУВАННЯ.
Єдиним ефективним методом (доведеним у більшості міжнародних досліджень) є лазерофотокоагуляция, проведена за стабільної компенсації цукрового діабету.

ДІАБЕТИЧНА ПОЛІНЕЙРОПАТІЯ (ДІАБЕТИЧНЕ УРАЖЕННЯ НИЖНІХ КІНЦІВОК)

Один із проявів ускладнень цукрового діабету - ураження нижніх кінцівок (стоп).При цьому, як і в будь-якому органі, в нижніх кінцівках відбувається ураження ("засахаривание") судин і нервів. Ці зміни, у свою чергу, сприяють зниженню чутливості ніг, а внаслідок цього - більш легкої травматизації, розвитку виразкових дефектів стоп, гангрени (аж до ампутації). При "засахаривании" нервів ніг знижується їх чутливість: больова, температурна, тактильна, вібраційна. Такі ураження нижніх кінцівок називаються діабетичної полинейропатией.

Найчастіше походите наступна ситуація: на фоні "зацукровування" і зниження чутливості ніг дрібна травма, потертість залишаються непоміченими. Незабаром туди потрапляють і починають розмножуватися мікроорганізми - розвивається запалення, а потім утворюється виразковий дефект. На тлі підвищеного цукру він заживає дуже погано, і при відсутності лікування може сформуватися гангрена нижніх кінцівок.

Лікарями були проаналізовані випадки цих важких ускладнень, виявлені безпосередні причини гангрени і на підставі цього розроблено спеціальні правила догляду за ногами. Застосування цих правил у людей з уже наявними початковими ураженнями ніг дозволило знизити кількість ампутацій 80%.

Які ж бувають ураження нижніх кінцівок? В залежності від того, що уражається сильніше - судини чи нерви, виділяють дві основні групи:

I. Переважне ураження судин - ішемічна стопа.
Які ознаки цього стану?

1. Шкіра на стопі і гомілці холодна.
2. Шкірні покриви мають бліду або строкату /мармурову/ забарвлення.
3. Відсутність волосяного покриву на гомілки.
4. Скарги на біль, що виникає при ходьбі (переміжна кульгавість), а на більш пізніх стадіях біль зберігається і в спокої. Ішемічні болі кілька слабшають при опусканні ніг з краю ліжка.
5. Наявність хворобливих виразкових дефектів по краю стопи (кінчики пальців, п'яткова область).
6. Зниження пульсації на стопах.

II. Переважне ураження нервів - нейропатіческая стопа.
Основні ознаки:

1. Стопа тепла або гаряча на дотик.
2. Колючі або пекучі болі в ногах (більше в спокої, у нічний час).
3. Зниження, а в подальшому відсутність всіх видів чутливості нижніх кінцівок (больовий, тактильної, вібраційної, температурної). Цей стан сприяє виникненню дрібних травм шкірних покривів, опіків.
4. Наявність гіперкератозів (ороговіла шкіра) на стопі в зонах підвищеного тиску.
5. Виникнення безболісних виразкових дефектів на стопі у зонах гіперкератозу.

Існує різновид нейропатичної стопи, при якій розвиваються зміни в кісткових структурах стопи - остеоартропатія (стопа Шарко).

В результаті змін у структурі кісткової тканини можуть виникати мимовільні переломи, виражені деформації, а в подальшому розвиватися виразкові дефекти на стопі.

Якщо ви виявили у себе які-небудь з перерахованих ознак ураження нижніх кінцівок, то вам необхідно звернутися в центр або кабінет "Діабетична стопа", де буде проведено обстеження для виявлення характеру і ступеня цих поразок та надано рекомендації щодо їх лікування. Розроблені препарати, які дозволяють зменшити прояви полінейропатії, і сприяють відновленню функції нервів. До них відносяться різні антиоксиданти, препарати на основі вітамінів (Мільгамма, Эспалипон).

Мільгамма -

Проте існує ряд профілактичних заходів, які дозволять не допустити розвитку уражень стоп.

ЩОБ НОГИ БУЛИ ЗДОРОВИМИ:
1.НОРМАЛИЗОВАТЬ ЦУКОР В КРОВІ.
2.РЕГУЛЯРНО ПРОВОДИТИ ОБСТЕЖЕННЯ: -вимірювання вібраційної, тактильної і температурної чутливості нижніх кінцівок (2-4 рази на рік).
3.СОБЛЮДАТЬ ПРАВИЛА ДОГЛЯДУ ЗА НОГАМИ 4. ВЧАСНО ПРОВОДИТИ ЛІКУВАННЯ.

Правила догляду за ногами:
1. Щодня мийте ноги теплою водою, після чого витирайте їх м'яким рушником, не забуваючи про міжпальцевих проміжках.
2. При наявності ороговілої шкіри обробіть ці ділянки пемзою або спеціальною пилочкою для шкіри /металевою/. Не використовуйте для цих цілей лезом або ножицями.
3. При сухій шкірі стоп після миття змастіть їх жирним кремом для ніг /крім міжпальцевих проміжків/.
4. Дуже обережно обробляйте нігті - обрізайте прямо, не заокруглюючи куточки, а краще підпилюйте їх пилкою.
5. Щодня оглядайте стопи ніг, що б не допустити розвитку пошкоджень, тріщин і садна.
6. Щодня міняйте шкарпетки і панчохи.
7. Для зігрівання ніг користуйтеся теплими шкарпетками, а не грілкою або гарячою водою, так як із-за зниження чутливості можна отримати опік.
8. Щодня оглядайте взуття: немає в ній стороннього предмета, не муляє чи устілка, так як все це може призвести до потертості шкіри стоп.

Зручно оглядати підошву за допомогою дзеркала, поміщеного на підлогу, або попросіть про це кого-небудь з членів сім'ї
9. Ніколи не ходіть босоніж, і не надягайте взуття на босу ногу.
10. Правильно вибирайте взуття в магазині. Не купуйте жорстку, вузьку взуття. При зниженні чутливості - ходіть за покупкою з картонним відбитком вашої стопи (картонній устілкою).
11. Щодня робіть судинну гімнастику для гомілок і стоп, про яку вам розкажуть в "Школі діабету".
12. Правильно шнуруйте взуття - шнурівка повинна бути паралельною.
13.При наявності грибкового ураження нігтів або шкіри стоп необхідно користуватися спеціальними антімікотіческімі засобами (Нитрофунгин, Клотримазол, Ламізил, Лоцеріл).
14. При ушкодженні шкірного покриву (тріщина, подряпина, поріз) використовуйте для обробки безбарвні антисептичні розчини (Мірамістин, Діоксидин 1%).
15. При загоюються пошкодження стопи необхідно відразу звернутися до лікаря кабінету "Діабетична стопа".

ВІТАМІНИ І ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ

Вітаміни прямо не впливають на вміст глюкози в крові. Однак багато з них надають опосередковане дію на вуглеводний обмін як здорової людини, так і особливо хворого на цукровий діабет.

При цукровому діабеті через порушення всіх видів обміну різко змінюються синтез і метаболізм вітамінів. Відзначається постійна недостатність вітамінів С, Е, групи В та ін., що сприяє подальшому посиленню ураження судин і нервових закінчень. Тому вітаміни В1, В2, В6, В12, С, Р, Е (токоферол), А (ретинол), РР (нікотинова кислота), В15 (кальцію пангамат) необхідно приймати систематично, особливо в осінньо-зимовий і весняний періоди.

Встановлено, що у людей похилого та старечого віку відбувається посилення процесів окиснення ліпідів (жирів), що входять до складу мембран клітин. Це призводить до порушення функції багатьох органів і тканин. У хворого ж цукровим діабетом таке посилене окислення ліпідів, як у людей похилого віку, з'являється майже на 10 років раніше. Цей процес контролюється деякими вітамінами-антиоксидантами.

Найбільш вираженою антиоксидантною дією володіють вітаміну А, С, Е (входять до складу препарату окситекс) та, як показали дослідження останніх років, вітаміни групи В. Перераховані вітаміни містяться в багатьох продуктах, проте задовольнити потребу в них у пацієнтів, які страждають на цукровий діабет, без прийому додаткових доз полівітамінних препаратів неможливо. Майже у всіх випадках при цукровому діабеті спостерігається дефіцит цих вітамінів.

Прийом препаратів, що містять вітаміни і мікроелементи, краще.

Обмін речовин і енергії обов'язково протікає при участі не тільки вітамінів, але і мікроелементів. Це залізо, цинк, мідь, хром та інші.

Незважаючи на дуже низький вміст у продукції харчування, їх значення для підтримання нормального стану здоров'я велике. Як виявилося. Багато мікроелементи покращують стан вуглеводного обміну. До таких мікроелементів належать цинк, хром, селен, ванадій, марганець, магній та інші. Тому необхідно віддавати перевагу вітамінним препаратам, що містять мікроелементи.

Спеціальним вітамінно-мінеральним препаратом, розробленим для поповнення балансу вітамінів з урахуванням добової потреби хворого на цукровий діабет є препарат, який називається "Вітаміни для хворих на діабет". Препарат містить вітаміни С, Е, В1, В2, В6, В12, бета-каротин (вітамін А), ніацин, біотин, пантотенову та фолієву кислоти. Прийом 1 таблетки в день дозволить вам повністю покрити потребу організму у вітамінах. До того ж у препараті містяться мікроелементи цинк і хром, які позитивно впливають на вуглеводний обмін при діабеті. Останнім часом у дослідженнях було показано, що хром впливає на зниження рівня глюкози у крові, причому ця дія здійснюється незалежно від дії інсуліну.

Ось чому кожному пацієнту, який страждає на цукровий діабет, необхідно щодня приймати вітаміни для хворих на діабет.

На даний момент у світі проведено велику кількість досліджень з контролю за діабетом і причинами розвитку ускладнень. Всі вони довели, що ускладнень цукрового діабету можна уникнути і жити як здорова людина (досягти всього, що ви захочете в спорті, кар'єрі, бізнесі, науці), тільки при одній умові - якщо ви самі навчитесь керувати діабетом, жити з ним у мирі та підтримувати цукор в крові на рівні здорової людини. Всьому цьому можна навчитися в "ШКОЛАХ ДІАБЕТУ".

На закінчення хотілося б сказати, що тепер ви самі знаєте, які заходи дозволять уникнути розвитку ускладнень, і від вашого рішення залежить, чи будете ви їх дотримуватися.

Відповідальність за ваше здоров'я лежить повністю на Вас. Внутрішнє усвідомлення необхідності самоконтролю діабету, заради досягнення цілей в житті (у кожної людини вони свої), є необхідною умовою хорошої компенсації і відсутності ускладнень.

німецький препарат, створений на основі жиророзчинних вітамінів групи В, відновлює функцію ураженого нерва та зменшує больовий синдром. Мільгамма являє собою більш досконалу та активну форму вітамінів групи В, оскільки вона у багато разів краще засвоюється порівняно з такою ж кількістю звичайних водорозчинних вітамінів. Вітаміни цієї групи є життєво важливими мікропоживними речовинами. Препарат поєднує в собі німецьке якість і ефективність. Стандартна доза препарату - по 1 капсулі три рази на день (курс не менше місяця).

В якості тривалої підтримуючої терапії рекомендується використання препарату Бенфогамма (150 мг бенфотиамина) - по 1драже на добу.

Точно визначити показання до застосування препаратів і їх дозування повинен лікар-диабетолог. Але найкращий ефект від їх застосування ми отримуємо за умови нормалізації цукру в крові.

Молочнокисла кома

Молочнокисла кома розвивається внаслідок накопичення в крові молочної кислоти. Молочна кислота в нормальних умовах в крові не міститься. Вона є одним далее


Register

Діабет не є перешкодою для занять спортом. Навпаки, для пацієнтів з нестачею інсуліну спорт дозволяє підвищити сприйнятливість до інсуліну.

Читати далі
Young Leaders Program

Правильно підібравши дієту при діабеті, при легкій (а нерідко і при середньої тяжкості) формі цукрового діабету II типу можна звести до мінімуму медикаментозне лікування

Читати далі
Living with Diabetes

Изменить образ жизни и выработать новые, здоровые привычки людям с диабетом не так легко. Психологически комфортная среда – один из важных факторов поддержания здоровья

Читати далі